Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCA pentru auto inmatriculat in strainatate ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
h8uall
salut
am cumparat anu trecut in dec o masina inmatriculata in italia,intre timp mia expirat asigurarea,si nu pot sa ii fac una in italia ptr ca nu pot lua legatura cu vanzatorul[eu am luato de la un intermediar..]

intrebarea mea este:Pot sa ii fac un RCA in romania?????
slaiciprian
daca ai numere de italia, nu. trebuie inmatriculata la noi.
h8uall

ms slaiciprian,

ma gandeam ca poate se poate face un RCA si la noi in tara......
dar asta e asteptam sa vedem cade taxa sau macar sa o aduca la un nivel romanesc nu european sad.gif
Tudor
Exista si in Romania RCA de 1 luna pentru autoturisme inmatriculate in strainatate, dar te costa de te rupe, indiferent de asigurator. In 2-3 luni, mai bine faci un drum in Italia si cumperi de acolo pe 1 an. Incearca sa gasesti pe cineva in Italia, trimiti pe fax sau email copie dupa cartea masinii si bani printr-un sistem de transfer rapid si iti cumpara respectivul de acolo si iti trimite in Romania cu posta rapida.
b06fcn
Corect, pentru ca altfel te costa 100 Euro pe luna, valabila doar pe teritoriul Romaniei. Am patit noi chestia asta, camd am adus Toyota, cei din Franta ne-au facut asigurare RCA valabila doar 8 zile, dar pentru ca masina a trebuit omologata individual si nu mai existau alte modele similare in .ro a durat mai mult pana s-au dumirit cei de la RAR ce si cum si a trecut termenul. Pentru a putea circula cu masina sa fie omologata definitiv a trebuit RCA facut aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.