Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Husa capota motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ALPU
Stie careva daca husele alea de piele (sau inlocuitori) pe care le tot vad pe capotele loganurilor si nu numai, se potrivesc si pe capota de nova? dry.gif
Ce pret au si de unde se pot procura?
AR-18-MOS
Am si eu o intrebare.
La ce folosesc acele huse? smile.gif
gti98
Pentru perioada de iarna, am o idee; vara, probabil de moft!
ALPU
pana la urma stie cineva daca sunt compatibile si cu nova?
C a t a l i n
Nu.smile.gif
apollo
ALPU, cel mai bine te duci unde se reconditioneaza scaune, banchete si le spui ce vrei.

O sa-ti ia dimensiuni la capota si o sa-ti faca ceva din imitatie de piele, sau chiar piele.cum vrei tu.


stiu pentru ce ai nevoie si cred ca e o solutie buna si ieftina.
MIHAI8888
eu am vazut prin iasi pe o nova asa ceva dar pe ea scria super nova(super era innegrit cu markeru )
ideea e ca se gasesc pt nove
ALPU
Husele alea sunt din material flexibil si se poate adapta dupa orice capota cred, nu e un material rigid care necesita anumite dimensiuni.Am sa merg in bazar sa vad ce gasesc.
MIHAI8888
nu e chiar asa
am vazut unele pe care scria'' passat '' pe logan si stateau urat
aveau niste cute si se vedea clar ca nu sunt pentru ele
ALPU
Dar sa nu uitam ca, capota de passat e mai lata decat cea de logan.
Cea de nova cred ca e mai apropiata de logan.
apollo
cele care se "muleaza" pe mai multe tipuri de capota sunt sintetice.dar partea rea e ca nu exista asa ceva.

si la logan, si la vw transporter sau lt sau mercedes dubita, toate au de imitatie de piele sau chiar piele(mercedes).
Executron
QUOTE(AR-18-MOS @ 16 Feb 2008, 16:19)
Am si eu o intrebare.
La ce folosesc acele huse? smile.gif
*



Husele sunt teoretic pentru a putea rula la viteze mari-foarte mari (viteze autobahn, in fine) pentru o perioada indelungata de timp fara a distruge capota/bara de la numeroasele pietricele aflate pe drum si proiectate cu viteza considerabile de la masinile din fata.

De notat ca in teorie pe langa aceasta "husa" pentru a proteja farurile se poate monta o folie (gen cum se monteaza pe geamuri) pentru le proteja si pe ele de aceste mici "proiectile". De asemenea am vazut unele modele de husa care avea mici "urechiuse" deasupra capotei care teoretic protejau si parbrizul.

In Romania, unde nu rulam adesea (sper niciodata) cu asemenea viteze cred ca mai mult sunt "fashion statements" mai mult decat altceva.

Sunt multe modele, in general cele mai bune sunt cele facute custom-made pentru modelul respectiv de masina. Am vazut 2-3 pe viu si parerea mea ca erau oribile, dar gusturile nu se discuta smile.gif
sukarmafia
off topic dar ca sa nu mai deschid unul am si ru o intrbar chestia ai de sub capota motorului cum so numi ia foloseste la ceva ....se gaseste si pt nova?????
blink.gif
apollo
Nu se gaseste, ai putea ca capitonezi capota cu altceva.
Dar la ce te ajuta?ca nu-i vad rostul
Executron
Capitonajul respectiv este prezent mai ale la motoarele diesel pentru a izola fonic motorul (zgomotos). La nova ma indoiesc sa faca ceva. Motorul trebuie izolat masina de compartimentul pasagerilor, nu de exterior.

Ca idee mama mea are o Skoda Octavia 2 cu 1.6 FSI si NU ARE acea izolatie. Pe VWForum a pus cineva la o masina identica acel capitonaj (a luat cel pt diesel) si nu s-a simtit o diferenta notabila.

P.S. sukarmafia scrie si tu cu mai multa grija caci postul tau tinde spre ilizibilitate. wacko.gif
The Grinch
QUOTE(ALPU @ 16 Feb 2008, 13:22)
Stie careva daca husele alea de piele (sau inlocuitori) pe care le tot vad pe capotele loganurilor si nu numai, se potrivesc si pe capota de nova? dry.gif
Ce pret au si de unde se pot procura?
*



Salut Alpu.Husele alea de pe logan nu se potrivesc si nici de cumparat nu gasesti,dar eu am rezolvat problema la un atelier de tapiterii auto.In jumatate de ora mi-a facut husa din piele,se potriveste perfect si a costa 30 RON,pe cand alea de logan le gasesti de la 60 RON in sus.Daca vrei sa vezi cum se aseaza cand ajund aks pun si 2-3 poze. dry.gif
apollo
Mai bine ai pune 2-3 poze cum zici.


Piele la 30 RON? ohmy.gif Si o curea de ceas de piele face mai mult.cred ca e imitatie.
The Grinch
Cam asa arata,dar nu cred nici eu ca e din piele.E o imitatie destul de reusita si foarte elastica,sa se muleze bine,dar nu e piele. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.