Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme etrier
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
cmres80
Am schimbat cu ajutorul unui user de pe forum (care doreste sa ramana anonim rolleyes.gif si caruia ii multumesc pe aceasta cale) placutele de frana si am inlocuit etrierul care avea urmatoarea problema... blink.gif

Va rog daca se poate sa va dati cu parerea despre cum s-a putut ajunge la situatia de mai jos...
C a t a l i n
Ai pierdut o plăcuță pe drum?

Discul cum arată?
alinushy
ai pierdut placuta de frana si a franat cilindru
cmres80
Cum e posibil sa pierzi placuta? blink.gif
Discul s-a subtiat considerabil.
diaconuliviu
Ori a sarit placuta daca s-a uzat la maximum ori n-a fost montata si a frecat pistonasul direct pe disc.
Posibil ca in situatia cu placuta existenta penele sa fi fost "prea strinse", n-au permis culisarea etrierului si placutele au fost folosite pina tabla suport a ajuns de citiva mm (2-3).
mihai1677
Daca discul este subtire, placutele cad atunci cand sunt f uzate.
autom
Bine ca nu s-a blocat roata!!! LA viteza mare ,,reuseai,, sa faci o mica belea!!
gogosaru19
aoleu moarte sigura la cum arata etrierul ala , bine ca l-ai descoperit pana nu era prea tarziu blink.gif
emircea
Daca aerisitorul nu e rupt, se recupereaza etrierul.
Pistonasul acela cu uzura se da afara si se inlocuieste, sunt pistonase de cumparat. Mai trebuie un set de garnituri. Etrierul, inainte de a monta garniturile si pistonasul nou, se spala cu simt de raspundere cu benzina si se curata cu sfintenie...
tibip
nu spala cu benzina etrierul, numai cu alcool denaturat. Aditivii din benzina ramase in etrier iti distrug garniturile de cauciuc.
ATM
Dar etrierul n-are uzura deloc de frecarile astea anormale? Eu l-as schimba cu totul...
Placutele de frana cad intr-adevar cand sunt foarte uzate. Si eu am patit-o cu breakul lui tata, dar am ramas instantaneu fara frane cu ocazia asta, in 50 m s-a dus pedala la fund...la tine a mai mers? blink.gif blink.gif
C a t a l i n
Există și frâna de mână...
adrianne
Si mie mi-a cazut o placuta ce era cheala, de am ajuns acasa cu franare prin cilindru, franam cu frana de mana si calcam pedala pentru becuri, dar am raschetat putin discul. Se intampla din cauza pistoanelor ce se gripeaza, si ca nu am schimbat placutele la 5.000.
argon
QUOTE(MAERSK @ 6 Mar 2008, 22:07)
Există și frâna de mână...
*




nu te ajuta cu nimic, incearca sa opresti de la 50 km/h cu frana de mana. De baza e frana de motor.
C a t a l i n
Combinate, evident... Și pentru un efect mai mare, scot și capacul de la torpedou pe geam, drept frână aerodinamică...
ydaniel
eu nu am auzit/vazut ca cuiva sa-i sara placuta de frana.si nu cred ca r putea sa sara mellow.gif 090.gif nu crede.gif
C a t a l i n
Când cad din mers pe asfalt, scot un zgomot asemănător cu o sticlă ce se sparge.
viorel 77
este putin cam inposibil sa sara placuta de frana, poate daca se sparge
C a t a l i n
Cad și întregi, dacă e suficient de mult tocită suprafața de contact cu discul.
ydaniel
ai patit sa-ti sara placuta? ohmy.gif
C a t a l i n
Nu la a mea mașină. Eram într-o berlină acum vreo 10 ani cred, când se aude sub mașină un zgomot de sticlă spartă. Șoferul a tras pe dreapta, a coborât și a recuperat o placuță din mijlocul drumului.
ATM
Bingo. Si eu am mers bine-mersi pana la service , tot asa cu frana de mana si de motor, dardaca-mi sarea ceva in fata nici ca mai opream , dadeam dierct in el.
SI pentru ydaniel, DA poate sari daca e uzata. Si chiar sare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.