Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prime95 TEST
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
GeorgeB
nu le mai functioneaza situl(http://www.mersenne.org/freesoft.htm) si nu vreau mtst32.

ajutor va rog.
GeorgeB
never mind. l-am gasit.

ps : un adevarat killer de calculatoare.
St
QUOTE(GeorgeB @ 3 Dec 2004, 17:01)
never mind. l-am gasit.

ps : un adevarat killer de calculatoare.
*




Stai ca nu imnteleg, ce face programul asta?
costi
George cu cine tii?
Nu de alta dar sa stim ce calcualtor ataci in turul II smile.gif
Acum serios zi-ne si noua ce face programul?
Valentine
cauta numere prime mersenne.
concret iti foloseste procesorul la maxim ... este folosit in general pentru a verifica daca un procesor overclockat este stabil la anumite frecvente ...
St
QUOTE(Valentine @ 3 Dec 2004, 21:10)
cauta numere prime mersenne.
concret iti foloseste procesorul la maxim ... este folosit in general pentru a verifica daca un procesor overclockat este stabil la anumite frecvente ...
*





Multumim Valentine.
costi
worship.gif
E clar daca disparee George de pe net insemna ca n-a fost procesorul stabil smile.gif
Omoriti-le, omoriti-le !
GeorgeB
laugh.gif

procul nu a fost pus inca la test . o sa primeasca luni una bucata testare LolLolLo.gif
LucVer
Vezi ca poate ai noroc si iei premiul!

Nu stiu daca mai e valabil dar se premia primul om care descoperea cel mai mic numar prim format din 1.000.000 (un milion) de cifre! 04.gif
Valentine
Se premiaza cu 500,000 $ personajul care descopera al 50-le numar prim mersenne biggrin.gif ... mai repede castigi la loto wink.gif
Mihai_E
pot sa intreb ce este un nr. prim mersenne?
pick73
QUOTE(Mihai_E @ 4 Dec 2004, 13:37)
pot sa intreb ce este un nr. prim mersenne?
*


poti tongue.gif
Valentine
contrar aparentelor nu e un numar prim descoperit de mersenne biggrin.gif ... este un numar prim de forma 2^n-1, cu n (evident) tot un numar prim.
Marty
QUOTE(Valentine @ 4 Dec 2004, 14:18)
... este un numar prim de forma 2^n-1, cu n (evident) tot un numar prim.
*


Laser, frate!!! Voi ati inceput sa ziceti cam des de mama si asta ma irita la maxim!!! Sau e de la Anihillator si al lor "Alison hell"? blink.gif
GeorgeB
sa-ti spun de integrale Cauchy Riemman ? happy.gif
Marty
QUOTE(GeorgeB @ 4 Dec 2004, 21:23)
sa-ti spun de integrale Cauchy Riemman ? happy.gif
*


Toate ca toate pina la integrale!!!! Vezi ca am highlight pe "integrala" si fac urit, pe bune!!!! mad.gif
GeorgeB
http://www.mersenne.org/bench.htm

41st Known Mersenne Prime Found!!
On May 15, 2004, Josh Findley discovered the 41st known Mersenne Prime, 2^24,036,583-1. The number is nearly a million digits larger than our last find and is now the largest known prime number!
iar aici gasiti numarul:
http://mersenne.org/prime7.txt happy.gif
Mihai_E
Offtopic: io am invatat destula matematica la viata mea pentru ca mi-a placut in primu rind si pentru ca m-am facut inginer. dar mi-a placut acea parte a matematicii care are aplicabilitate in special in tehnica si fizica. dar exista si o parte a matematicii pe care io nu-i vad rostu din punctu meu de vedere, de ex. am facut in facultate tot felul de prostii la algebra: cuadrice, nu mai stiu ce (hiperboloizi) cu 1 sau 2 pinze (?!), ca sa nu mai vorbesc de matematici speciale. poate e si vina profesorilor ca n-au stiut cum sa se faca intelesi, dar oricum mie nu mi-au trebuit niciodata nimic din toate prostiile astea.
asadar ca sa inchei, as vrea sa stiu si io cui i-ar putea folosi si de ce faptul ca, cunoaste cel mai mare nr. prim de forma 2^n-1 cu n tot nr. prim.

P.S. nu luati intrebarea mea ca pe o ironie, ci pur si simplu ca pe o curiozitate
Valentine
QUOTE(Mihai_E @ 6 Dec 2004, 11:17)
cunoaste cel mai mare nr. prim de forma 2^n-1 cu n tot nr. prim.
*

oricarei banci din lume smile.gif .... cele mai performante sisteme de criptare se bazeaza pe numere prime foarte foarte mari. De asta se si da premiul ala fabulos wink.gif Dintre toate chestiile in matematica, descoperirea numerelor prime este una dintre cele mai banoase tongue.gif
GeorgeB
na ca mi-a luat-o inainte la raspus . laugh.gif

algoritmii de criptare cei mai avansati folosesc numere prime si mai nou ecuatii diferentiale. se bazeaza pe faptul ca pentru a rezolva o ed foarte complexa iti trebuie o cheie, iar solutia unei astfel de ecuatii este ceva de genul x+c. unde c e o constanta. (aici poti sa intervi valentine sa ma corectezi)

asa ca daca criptezi o poza dupa un astfel de algoritm , si apoi o decriptezi , poza va fi diferita.
Mihai_E
pai de ce e diferita? io nu prea ma pricep la chestiile astea, da daca io codez o informatie, dupa ce o decodez nu tre sa obtin aceiasi informatie?
GeorgeB
ba da, dar solutiile acestor ecuatii nu sunt fixe, au o marja de eroare , si tocmai pe acest lucru se bazeaza algoritmii de criptare ce folosesc ecuatii diferentiale. ca nu poti afla niciodata exact originalul. iti trebuie musai cheia. iar chiar si atunci ai o marja de eroare.
Mihai_E
am priceput, interesanta treaba
GeorgeB
foarte, a fost facuta de niste tipi de la o universitate din marea britanie. si erau foarte mandrii happy.gif

oricum mathematics still sucks tongue.gif daca nu e explicata cum trebuie .
Mihai_E
corect, daca nu-l faci pe om sa inteleaga ca toata ingramadeala aia de x,y si alte semne are un rost si o logica si de ce e asa si nu altfel, n-ai facut nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.