Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: repartitor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
cristi 2007
la o inspectie a puntii spate in zona repartitorului am observat un cablu cu un cap de plastic care venea dinspre spate spre repartitor ce statea spanzurat acolo fara nici un rol.am urmarit traseul si am vazut ca acel cablu ar trebui sa tina in echilibru o bucata de metal de langa repartitor dar din cauza capului de plastic care este rupt nu-si mai face treaba.chestia e rupta mai de mult nu de acum.stiu ca explicatia mea este varza dar pt cei care cunosc cat de cat zona cu repartitorul poate au inteles.intrebarea este ce rol are acel cablu?de ce s-a rupt?se poate merge asa sau risc sa raman fara frana la un moment dat?mentionez ca franele tin bine
dj_ALExxx
aceasi problema o am si eu numai k nu credeam ca e asa importanta! sad.gif
YR-ZBG
Recunosc ca nu mai stiu cum arata zona respectiva si nici despre ce piesa de plastic vorbiti, dar uite ce am gasit despre repartitor.

Daca identificati piesa voastra in schemele atasate poate va ajuta cu ceva.

Bafta.
marius80_eugen
Eu nu stiu nimic de plastic pe acolo ... Faceti si voi pozne ! ( sau va e frica sa va bagati nasul pe sub fustita ? icon_mrgreen.gif )
cristi 2007
dupa schema e un element care intra in reperul nr 3.e un cablu al carui cap este de plastic
bogdanmardare
Salut,

Cred ca este vorba de elementul incercuit cu rosu de mine in pdf... Si eu l-am gasit atarnand, si l-am introdus (fortat) in gaura levierului (elementul nr. 3). Nu am constatat o imbunatatire/inrautatire a franarii dupa asta, si am de gand sa pun celor de la service intrebari cu privire la problemele care pot degenera de aici... Capatul de plastic al cablului regleaza presiunea de franare pe rotile din spate, asa cum scrie in paginile pdf-ului de mai sus...
cristi 2007
99,9% despre elem incercuit de tine este vorba.pai daca afli vreun raspuns de la cei din service sa ne tii si pe noi la curent

20 Feb 2008, 15:05:
99,9% despre elem incercuit de tine este vorba.pai daca afli vreun raspuns de la cei din service sa ne tii si pe noi la curent
bolek_bolek
Elementu' ala de plastic ( tija) este ceea ce apasa pe repartitor sa il deschida mai mult, atunci cand e mai multa greutate pe puntea spate ! Daca ala e lasat in aer, nu veti beneficia de plusul de forta de franare pe spate atunci cand aveti greutate pe puntea spate ! Asta face, nu e degeaba pus...
bogdanmardare
@ bolek_bolek: nu am zis ca e pus degeaba biggrin.gif ; iti dai seama ca de as fi crezut asa nu mai umblam la el... Exact de plusul de forta ce apare la franare vorbeam si eu, dar diferentele la mine au fost mici, daca au fost, pentru ca nu franez brusc decat foarte rar... iar in masina sunt aproape de fiecare data 2 persoane, eu si sotia, cateodata doar una; in portbagaj, maxim 30 kg. O singura data iarna asta am avut si 2 butelii de aragaz pline. Problema cu elementul de plastic am vazut-o asta vara, dupa un drum dus-intors la Slanic-Prahova pe DN 1A, cand a lovit sotia cu scutul de vreo 2 ori fagasele acelea rezultate de la caldura si de la rotile tirurilor (conducea ea la intors). M-am uitat la masina unui prieten, si am pus si la a mea la fel capatul de plastic in levier. Ce nu stiu sigur este daca de la lovituri (mai mult tarsaieli) a iesit din locas piesa de plastic, sau era asa de mai demult, dar nu am observat eu.
i96nds
Pot confirma si eu ca e un plastic de culoare alba de obicei. E bine sa verificati totusi tija aia de e infipta bine sau nu.
cristi 2007
pai tocmai asta e problema ca rupt capul acelui plastic si nu mai am cum sa-l infing.acel cablu sta acum liber
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.