Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vaccin SIDA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Valentine
Da se pare ca asa este ... inca nu e 100% confirmat dar se pare ca s-a descoperit un vaccin foarte eficient.

http://my.webmd.com/content/article/97/104...0000_5024_hv_03
MariusI
Sper sa se dovedeasca viabil..si sa-i ingroape pe respectivi in premii nobel smile.gif
EEN
Un pas inainte dar nu pare sa fie mai mult sad.gif. Vaccinuri anti-SIDA au mai fost testate in ultimii ani dar ....inca nu. Din articol se vede ca la 18 luni incarcarea virala este de 10% - deci nu a disparut. Daca stai sa te gindesti ca virusul asta isi schimba hainele extrem de usor (carevasazica se poate "deghiza" si sa nu mai poata fi recunoscut de catre celulele imune) atunci 10% inca e mult. O linie de cercetare despre care nu am mai auzit vesti este cea a infectatilor HIV care se vindeca spontan. Exista un mic procentaj (1-2 la mie) de pacienti care se vindeca singuri (deci zero virus). Aici am sperante mari.
Valentine
QUOTE(bflorian @ 5 Dec 2004, 12:00)
Exista un mic procentaj (1-2 la mie) de pacienti care se vindeca singuri (deci zero virus). Aici am sperante mari.
*


Sunt aceeasi care castiga si la loto 6/49 nu? smile.gif Bravo lor!
OCEBE
titlul topicului "SIDA aproape vindecata" imi suna cam prea optimist; n-am cunostinte de medicina dar, din putinul pe care il stiu, am inteles ca o boala virala, odata declansata, mai poate fi invinsa numai de organismul respectiv; mai stiu ca vaccinurile se fac preventiv si nu dupa declansarea bolii; probabil ca acel vaccin facut purtatorilor HIV (dar probabil ca si nepurtatorilor) inainte de manifestarea bolii va intarzia sau, in cel mai bun caz, opri declansarea bolii. (am facut o oarecare analogie cu rabia, tetanosul, etc)
Valentine

Doar un cuvant: Magic Johnson wink.gif
GeorgeB
sunt 2 cuvinte acolo tongue.gif
spooky
de ce suna optimist? suna deprimant sincer.

ce ati spune daca exista leac pentru sida, cancer si ce mama voastra vreti, si e documentata stiintific inca de acum 70 de ani... e simplu si... functioneaza... si nu implica introducerea nici unui agent in organism.

medicamentele, vaccinurile daca fac bine pe de alta parte fac de 10 ori mai mult rau pe de alta parte... doar prin faptul ca introduc in sistem agenti straini.
LucVer
Pai lumineaza-ne te rog si pe noi astia incuiatii!
Sau are vreo legatura cu semnatura ta? 04.gif
Valentine
QUOTE(spooky @ 11 Dec 2004, 07:57)
de ce suna optimist? suna deprimant sincer.

medicamentele, vaccinurile daca fac bine pe de alta parte fac de 10 ori mai mult rau pe de alta parte... doar prin faptul ca introduc in sistem agenti straini.
*


Foarte deprimant suna intr-adevar. ... postul tau!
Cum adica, ai prefera sa nu avem nici un vaccin sau medicament ca in Evul Mediu? Eventual sa ne vindecam cu niscaiva radacini si ierburi cand e nevoie, nu?

Si incearca sa le spui asta oamenilor care sunt bolnavi de asa ceva sad.gif
Uncle-Sam
Ce ziceti de asta? S-a descoperit un vaccin care vindeca boala sau n-am inteles eu bine/e la misto articolul??

http://ad2004.com/Biblecodes/Hebrewmatrix/armenicum2.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.