Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Facturi umflate: hai sa facem ceva!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
EEN
Deci euro si dolarul scad dar preturile nici gind. Azi am primit factura de la Romtelecom emisa pe 30.11.2004 (cind euroiul era 38.494 - confrom BNR). Ei bine , pe factura este scris: "Curs de schimb 1 EURO=39657 lei" !!!!. Cu mai mult de 1000 in plus! La Romtelecom nu raspunde nimeni. Eu voi reclama asta la OPC, Piedone si la cine mai pot. Ce ziceti de o actiune simultana a noastra? mad.gif mad.gif mad.gif


Pentru reclamatii vedeti aici. excl.gif
Valentine
Crede-ma sunt si eu la fel de nervos, da' se pare ca n-avem ce-i face mad.gif ... m-am stresat si eu pe la cateva magazine de IT, care practica niste preturi de-a dreptul uriase in comparatie cu cat ar trebui (gen 31,000 lei / usd, 40,000 lei / euro!). Singura explicatie a fost destul de transanta: sunt sarbatori acuma, asa ca oricum avem vanzare. Daca va convine bine, daca nu, sunteti liber sa va duceti la alt magazin .... wacko.gif
lolman
La Romtelecom factura se calculeaza in functie de cursul mediu la Euro in acea luna, sau cel putin asa stiu eu.
EEN
Deja am facut sesizare la adresa de mai sus (inclusiv telefon). Cred ca mai multe astfel de sesizari pot determina o reactie.
driver
o firma care se respecta si care are preturile in valuta, cred ca se vede de la distanta, fraieri suntem noi cei care platim la "cursul" lor.
Apropo m-am uitat pe factura de Orange si acolo e cursul real al BNR, de fapt scrie: curs de schimb BNR 1$=29813Lei, factura din data de 27.11
costi
da de benzina ce ziceti ?
Valentine
QUOTE(costi @ 4 Dec 2004, 17:46)
da de benzina ce ziceti ?
*


nu mai zic nimic de mult. de fapt nici nu mi-am facut vre-odata consumul pana acuma, cu o singura exceptie (exclusiv curiozitate stiintifica atunci biggrin.gif) pentru ca nu vreau sa mai ma stresez in plus smile.gif
Adrian_Solenza
pretul barilului afecteaza piata dupa 45 de zile... barilu a scazut.. dolaru a scazut, euro a scazut... Pacat ca nu pot sa-i injur pe forum, ca le-as zice eu ceva la astia care ne guverneaza... Cine ii mai voteaza pe imbecilii astia le accepta starea..
MoneyTalks
QUOTE(costi @ 4 Dec 2004, 15:46)
da de benzina ce ziceti ?
*



Ca a depassit $1/litru icon_mrgreen.gif


Si uite asa se scumpeste totul, fara majorarea pretului mad.gif Sa vedeti cum vor sari preturile in lei cind euro va depasi din nou 40,000... Pe motiv de... crestere euro mad.gif blink.gif

Stau si ma gindesc ca sint totusi si oameni la care li s-a micsorat salariul. Cei ce il au in euro sau $. Si asta acum, in prag de sarbatori. Dar ei erau fericiti cind leul tot scadea... Mda, s-a intors roata acum. Se maresc salariile profesorilor si medicilor fara sa scoata guvernul un ban din buzunar.
driver
QUOTE(MoneyTalks @ 4 Dec 2004, 23:17)
Se maresc salariile profesorilor si medicilor fara sa scoata guvernul un ban din buzunar.
*


Pai trebuia sa ii multumeasca si pe ei cumva... wacko.gif
Vlad Georgescu
Sa vedeti ce o sa creasca preturile cind se va introduce leul greu!

Comerciantii si producatorii vor schimba preturile din lei "usori" in lei "grei". Si vor profita de ocazie sa adauge ceva la pretul nou.

Chestia asta s-a intimplat si in Germania la trecerea de la marci la euro.
Valentine
de curiozitate m-am mai uitat pe la magazinele mari de la noi de IT, gen flamingo, bestcomputers si e-mag si toate, da toate nene, si-au scos preturile in euro / dolari de pe site, SI CULMEA au marit preturile ... in lei. Cum se poate asa ceva?!!!! mad.gif mad.gif ...
EEN
QUOTE(Valentine @ 5 Dec 2004, 06:33)
de curiozitate m-am mai uitat pe la magazinele mari de la noi de IT, gen flamingo, bestcomputers si e-mag si toate, da toate nene, si-au scos preturile in euro / dolari de pe site, SI CULMEA au marit preturile ... in lei. Cum se poate asa ceva?!!!! mad.gif mad.gif ...
*


Si uite-asa omasura care viza potolirea inflatiei devine (cel putin pentru scurt timp) inflationista smile.gifsad.gif
Smiley
QUOTE(Vlad Georgescu @ 5 Dec 2004, 03:14)
Sa vedeti ce o sa creasca preturile cind se va introduce leul greu!

Comerciantii si producatorii vor schimba preturile din lei "usori" in lei "grei". Si vor profita de ocazie sa adauge ceva la pretul nou.

Chestia asta s-a intimplat si in Germania la trecerea de la marci la euro.
*



nu o sa fie chiar asa de rau
legea ii va obliga pe comercianti sa afiseze preturile si in lei "vechi", si in lei "grei". Deci la paine va scrie "5500 lei/0.55 lei grei". Nu cred ca vor putea mari mult preturile.
ashu
QUOTE(MoneyTalks @ 4 Dec 2004, 23:17)
Stau si ma gindesc ca sint totusi si oameni la care li s-a micsorat salariul. Cei ce il au in euro sau $. Si asta acum, in prag de sarbatori. Dar ei erau fericiti cind leul tot scadea... Mda, s-a intors roata acum. Se maresc salariile profesorilor si medicilor fara sa scoata guvernul un ban din buzunar.
*


Money, cam toti tinerii care lucreaza la firme private au salariul negociat in valuta. De pilda toti prietenii mei au salariul in euro sau dolari. Toti exceptand unul care este asistent universitar. Daca tu ramaneai in Romania ti-ai fi negociat salariul in euro sau in lei? Asa ca gandeste-te cati oameni o iau prin gura din cauza aprecierii leului. Muncesc la fel si castiga mai putin... cul nu?

Reintorcandu-ne la topic, Valentine ce zici tu este de-a dreptul monstruos. Chiar vorbeam cu un coleg acu vreo 2 saptamani si el imi zicea ca macar un lucru bun este cu aprecierea asta, ca se micsoreaza pretul la componente. Eu nu stiam ca nenorocitii fac cum ai zis tu, sa treaca in lei si sa mai si mareasca pretul in lei. Ce nemernici mai nene, componentele astea pana la urma ei le importa, ca nu produc nimic aici, asa ca daca ar fi lasat pretul in valuta oricum nu pierdeau nimic. Si asa erau unii imputiti ca trecusera la preturi in euro, iar ei le aduc din Taiwan sau alte tari d-astea pe dolari, nu pe euro. Se pare ca nesimtirea comerciantului roman nu are limite. mad.gif
costi
Dragii mei sinteti in mare si grava eroare;
Cee a ce spuneti voi sint caracteristicile unei economii shioape, neperformante.
Or, dupa cum stim cu totii si dupa cum a aratat guvernul RO, conform UE, economia noastra drag aeste una de piata functionala.
Nu credeti?
Intrebati-l pe misterb.
Daca nu-i aici il gasiti pe reno, postind la doua miini;
Ca asa-i in tenis.
Wolfmark
QUOTE(Valentine @ 5 Dec 2004, 05:33)
de curiozitate m-am mai uitat pe la magazinele mari de la noi de IT, gen flamingo, bestcomputers si e-mag si toate, da toate nene, si-au scos preturile in euro / dolari de pe site, SI CULMEA au marit preturile ... in lei. Cum se poate asa ceva?!!!! mad.gif mad.gif ...
*



Pune-ti ochelari si mai uita-te odata. Best Computers, Caro, Tape, Ultra Pro afiseaza preturile si in valuta. La Flamingo insa:

CODE
<!-- Scoatere pret EURO -->
<!--<td align="right" width="70"><strong></strong></td> -->
<!-- END Scoatere pret EURO -->


Dar de aici pana la "toate" mai e cale lunga...
Si vad ca l-ai si pacalit pe Ashu ... si uite asa se "manipuleaza" oamenii tongue.gif
Valentine
QUOTE(Wolfmark @ 5 Dec 2004, 18:07)
Pune-ti ochelari si mai uita-te odata. Best Computers, Caro, Tape, Ultra Pro afiseaza preturile si in valuta. La Flamingo insa:
Dar de aici pana la "toate" mai e cale lunga...
Si vad ca l-ai si pacalit pe Ashu ... si uite asa se "manipuleaza" oamenii  tongue.gif
*

Scuze am bagat din greseala best computers la capitolul scos preturi in euro / dolari nu stiu de ce nu am vazut preturile in euro cand m-am uitat eu ... poate eram prea obosit si frustrat dupa vizita la flamingo si cea de la emag blush.gif . Uite mi-am pus si ochelarii cool.gif
MoneyTalks
QUOTE(Valentine @ 5 Dec 2004, 03:33)
de curiozitate m-am mai uitat pe la magazinele mari de la noi de IT, gen flamingo, bestcomputers si e-mag si toate, da toate nene, si-au scos preturile in euro / dolari de pe site, SI CULMEA au marit preturile ... in lei. Cum se poate asa ceva?!!!! mad.gif mad.gif ...
*



Explicatia e FOARTE simpla... Din pacate sint FOARTE multi fraieri (ca sa folosesc cel mai blind cuvint posibil) care cumpara la aceste preturi. Daca NIMENI nu ar cumpara, ar trebui sau sa scada preturile, sau sa inchida pravalia. Dar, din pacate, asa ceva (o economie de piata) NU se va intimpla prea curind in Romania.. blink.gif
Uncle-Sam
daca intrati pe net (dial-up) nu va umfla factura la greu? ca sa nu mai zic, ca din accesul la internet baga si la convorbiri! "se fura ca in codru"...
teodor
Fratilor firmele mari incearca sa induca in sistem asa numit curs ,,inghetat" la $ si EURO, de exemplu firme mari din domeniul IT, trimit oferte de pret in care specifica un curs mare-mare.............fata de un curs BNR in scadere?!!!
Pai cum sa mai traiesti in Romania cand societ.private nu ,,joaca" corect
d.pd.v. economic...........Mama lor de hoti
bj
Ceea ce spuneti la componente de calculatoare este un lucru oarecum normal. Nu sariti pe mine pentru ca vreau sa va si explic:
Toate firmele mari fac stocuri. De asta are succes flamingo si best si altele: pentru ca ei fac stocuri pentru magazine si nu neaparat pentru politica de preturi. E si normal ca daca nu ar avea majoritatea componentelor din oferta s-ar duce omul la altcineva. Dar atunci cand are stocuri si omul isi poate lua totul de la ei parca nu i se pare asa mare diferenta (decat sa alerge pe la alte 10 magazine). Si atunci e normal ca ei sa incerce sa isi scoata profit in momentul in care pretul de vanzare devine mai mic decat pretul de achizitie. Parghia asta a scaderii valutei se va vedea mai tarziu (asta daca se va mentine cotatia asta scazuta) si asta va demonstra ca avem o economie de piata functionala. Pentru ca daca se va pastra cotatia asta, la un moment dat unul dintre jucatorii de pe piata va zice:
- Bai, pai cu cat luam noi astea?
- Cu atat!
- Pai si cu cat le dam?
- Cu atat!
- Si competitia?
- Pai tot cu atat!
- Si cat vindem?
- Pai atat cat si competitia!
- Pai ia hai sa scadem noi preturile pentru a ne creste volumul, ca daca nu ramanem cu marfa pe stoc (mai mult)!

Din fericire piata componentelor de calculator este una care va face lucrul asta avand in vedere multitudinea de jucatori de pe piata. Primul efect va fi ca magazinele mici vor fi primele care vor ajusta preturile (pentru a-si atrage clienti), si incet incet si cei mari le vor alinia.

Suntem totusi in Romania si ramane de vazut daca parghia asta va functiona. Pana una alta vanzatorii de componente de calculatoare (de exemplu) incearca doar sa nu vanda in pierdere (sau asa ar trebui sa isi faca ei calculele).
Funny
QUOTE(MoneyTalks @ 5 Dec 2004, 20:02)
Explicatia e FOARTE simpla... Din pacate sint FOARTE multi fraieri (ca sa folosesc cel mai blind cuvint posibil) care cumpara la aceste preturi. Daca NIMENI nu ar cumpara, ar trebui sau sa scada preturile, sau sa inchida pravalia. Dar, din pacate, asa ceva (o economie de piata) NU se va intimpla prea curind in Romania.. blink.gif
*



Rationament de om rational.Dar din pacate........
Ce credeti de treaba asta:
Un amic al meu , in urma vanzarii masinii personale , a intrat in posesia unei sume pe care dorea sa o transforme in Euro.Insa toate bancile si casele de schimb din oras (si sunt destule) declarau nonsalant ca nu au nici-un fel de valuta insa sunt foarte interesati sa cumpere.(pretul la cumparare fiind cu ~~1.000lei mai mic decat cursul BNR)
In concluzie ,fara a fi expert financiar sau economist ,eu consider ca nu va trece mult si cursurile vor reveni la valorile anterioare.(in cel mai bun caz)
Mai trebuie tinut cont ca vine si perioada sarbatorilor (importuri masive) si ca se termina si alegerile si atunci s-ar putea sa asistam consternati la "adevarata liberalizare a cursului".
Sarbatori Fericite!
Cib
preturile in euro sunt corecte, dar nicaieri in nici o oferta nu se specifica folosirea cursului BNR. Ideea e simpla: atunci cand faci conversia nici o casa de schimb nu iti va vinde la cursul BNR si esti obligat sa cumperi pentru ca trebuie sa faci plata in Euro?usd
apoi mai ganditi-va la un lucru: majoritatea produselor IT sunt cumparate (importate) la un curs Euro sau USD de peste 41.000 Cine credeti ca va pierde (suporta) diferenta de curs??? Nu cred ca o sa vedeti o firma care deja are un adaos mai mic sau mai mare ca va suporta o asa mare diferenta de curs

Si ma astept sa sariti pe mine...smile.gif
neumann


Inteleg ca peste aproximativ o luna, cand o sa se vanda stocul care se comanda/importa acum la cursul actual (foarte scazut) o sa avem scaderi de preturi semnificative? Punem pariu ca nu? Si asta pe motiv ca o sa avem din nou curs mare, o sa zica: "la cursul din ziua platii + 1% BNR etc." (scrie mic pe oferte).
In perioada asta nu mai e "la cursu din ziua platii" e la cursu la care am importat noi acum 2 luni?? Nu tine.
mig
Platile in Romania se fac in lei. Eu cumpar un produs cu 15.000 lei, adica 0,5 USD. Adaosul meu comercial este 5 % (sa spunem). Daca scade valoarea dolarului, eu ca firma nu pot vinde produsul cu 14.900 lei deoarece nu-mi da voie contabilitatea. Si nici nu pot tine marfa pe stoc pana ajunge iar dolarul la valoarea (aproximativa) din ziua cumpararii. De aceea firmele pastreaza valoarea la dolar la 32.000 lei/dolar.
Cib
QUOTE(cristianco2002 @ 6 Dec 2004, 13:03)
Inteleg ca peste aproximativ o luna, cand o sa se vanda stocul care se comanda/importa acum la cursul actual (foarte scazut) o sa avem scaderi de preturi semnificative? Punem pariu ca nu? Si asta pe motiv ca o sa avem din nou curs mare, o sa zica: "la cursul din ziua platii + 1% BNR etc." (scrie mic pe oferte).
In perioada asta nu mai e "la cursu din ziua platii" e la cursu la care am importat noi acum 2 luni?? Nu tine.
*


nici o lege nu ma obliga sa scad cursul la cel BNR. Oricum pierderile sunt foarte mari pentru firmele importatoare. De ex sunt marfuri care au intrat in contabilitate la un curs de 43.000 lei si acum le vand la limita profitabilitatii. atunci cand va creste cursul din diferenta de curs a produselor imi scot parleala de acum... acum stii???
Cib
si inca ceva:diferenta de curs de la 43.000 la 38.000 e de 13%... poate iti dai seama ca aceasta diferenta poate nu reprezinta adaosul brut la unele produse... mai gandeste-te...
la servicii e altceva, dar la produse importate in contabilitate se aplica metoda FIFO
neumann
QUOTE(mig @ 6 Dec 2004, 14:09)
Platile in Romania se fac in lei. Eu cumpar un produs cu 15.000 lei, adica 0,5 USD. Adaosul meu comercial este 5 % (sa spunem).  Daca scade valoarea dolarului, eu ca firma nu pot vinde produsul cu 14.900 lei deoarece nu-mi da voie contabilitatea. Si nici nu pot tine marfa pe stoc pana ajunge iar dolarul la valoarea (aproximativa) din ziua cumpararii. De aceea firmele pastreaza valoarea la dolar la 32.000 lei/dolar.
*



Daca platile se fac in lei, de ce inclusiv pe factura romtelecom am taxarea in euro?
De ce cand cursul valutelor creste se aplica ok algoritmul, dar cand cursul scade, nu?
"Nu-mi da voie contabilitatea" - esti sigur? Adaosul comercial poate fi 0, si iata o scadere de pret. De asemenea se pot face discounturi (rabat), mai ales ca e perioada de sarbatori (in toata lumea, de sarbatori sunt mari reduceri de pret, in Patagonia, Burkina Faso, Congo, Sri Lanka, Nepal, Albania si Romania e invers - bine, sunt sigur doar de o tara din lista asta).
Nu in ultimul rand, daca au marfa in stoc nu inseamna ca au si platit-o (foarte multi importatpri au deschise linii de credit la furnizori). O vor plati la cursul de azi, de ce sa nu mi-o vanda mie la cursul de acum 2 luni?

Later edit:
QUOTE
si inca ceva:diferenta de curs de la 43.000 la 38.000 e de 13%... poate iti dai seama ca aceasta diferenta poate nu reprezinta adaosul brut la unele produse... mai gandeste-te...
la servicii e altceva, dar la produse importate in contabilitate se aplica metoda FIFO


Says who? De ce nu LIFO sau CMP? E vreo lege care sa ma oblige la FIFO?
FIFO = inseamna ca marfurile de acum (de azi) intra la pret mic, deci pe masura ce ajung cu vanzarea la ele voi scadea pretul.
[later edit: aici se intervine si se mareste adaosul pentru ca pretul sa ramana constant sau sa creasca, niciodata n-o s-o ia in jos datorita cursului].
Oricum, treaba ar fi simpla daca s-ar aplica legea, si anume gestiunile de tip magazin (retail), adica stocurile sa fie tinute la pretul cu amanuntul (stiu cativa din lista de mai sus care si-au luat amenzi pentru ca nu fac asta) conform legii contabilitatii, bine-nteles, doar pentru gestiunile din care se face vanzare catre persoane fizice.

QUOTE
nici o lege nu ma obliga sa scad cursul la cel BNR. Oricum pierderile sunt foarte mari pentru firmele importatoare. De ex sunt marfuri care au intrat in contabilitate la un curs de 43.000 lei si acum le vand la limita profitabilitatii. atunci cand va creste cursul din diferenta de curs a produselor imi scot parleala de acum... acum stii???

Dar nici o lege nu ma obliga atunci sa cresc preturile la cursul BNR.
tongue.gif Sunt induiosat ca firmele au asemenea pierderi mari saracele, si chiar se explica asa faptul ca au marit pretul in lei (!!!!) laugh.gif tongue.gif
Dar faptul ca platesc furnizorii in valuta si valuta e mai ieftina, unde se regaseste? In profitul lor oare?
mig
Pentru a vinde ceva sub pretul de achizitie iti trebuie o sumedenie de hartii. Arata-mi un comerciant care merge cu adaos 0. Din ce isi plateste darile ?
Reducerile de pret apar deoarece un vanzator isi pune adaos comercial de cel putin 30% in majoritatea cazurilor. Iar in momentul in care scad vanzarile e normal sa incerc sa vand marfa cu un adaos comercial mai mic.

Referitor la Romtelecom: ai taxarea in euro dar plata o faci in lei. Probabil pe undeva prin documentele Romtelecom se specifica ce curs folosesc: cel din data de 20 a lunii.
Ar fi interesant sa-ti calculeze fiecare apel la valoaera euro din ziua in care ai facut apelul ? Mie mi-ar conveni numa in situatia asta, in care valuta a scazut.
ashu
QUOTE(Funny @ 6 Dec 2004, 11:15)
Mai trebuie tinut cont ca vine si perioada sarbatorilor (importuri masive) si ca se termina si alegerile si atunci s-ar putea sa asistam consternati la "adevarata liberalizare a cursului".
Sarbatori Fericite!
*


Pau chestia e ca perioada de importuri masive cand creste cererea de valuta a fost. Perioada asta e in noiembrie, atunci se fac importurile, nu cu 5 zile inainte de Craciun. Si in mod paradoxal, fix in perioada aia valutele s-au prabusit.
MoneyTalks
QUOTE(mig @ 6 Dec 2004, 11:47)
Reducerile de pret apar deoarece un vanzator isi pune adaos comercial de cel putin 30% in majoritatea cazurilor. 


Caz concret: la o comparatie a preturilor la electronice si electrocasnice BUNE, flamingo, flanco etc. au un adaos comercial de MINIM 90%. Deci au de unde sa scada din pret. Dar... atita timp cit lumea alearga cu gura cascata sa cumpere la preturi mari, trebuie sa fie fraieri ca sa scada pretul...

Exemplu concret: camere foto digitale Sony sint la pret MINIM dublu fata de Austria. La fel cu camerele video. Un cuptor cu microunde ordinar in Romania costa cam 8 milioane, iar in Austria acelasi lucru il iei la... 50 euro!!! blink.gif tongue.gif

Asa ca nu ii mai plingeti pe "saracii" comercianti. Judecati mai intii lucrurile prin prisma preturilor nesimtit de mari practicate si dupa aia sa va avintati in a-i apara...
mig
Chestia cu aparatul foto si camera si din cauza ca taxele vamale sunt ca si pentru produse de lux. 40-50%.
Un coleg voia sa aduca de dincolo un LCD si din cauza faptului ca avea si intrare RGB l-au socotit la televizor si taxe vamale de nu stiu cate zeci de procente. Daca nu avea amarata aia de mufa intra lejer.
Marty
Mufa de RGB poate fi acoperita cu o hartie de 10 sau 20 de Euro (depinde de diagonala LCD-ului). happy.gif
MoneyTalks
Cum arata mufa aia RGB la un LCD? blink.gif
mig
AM vrut sa zic intrare video complex pe langa mufa de calculator. (oboseala, sorry)
Cib
QUOTE(MoneyTalks @ 6 Dec 2004, 19:42)
Caz concret: la o comparatie a preturilor la electronice si electrocasnice BUNE, flamingo, flanco etc. au un adaos comercial de MINIM 90%. Deci au de unde sa scada din pret. Dar... atita timp cit lumea alearga cu gura cascata sa cumpere la preturi mari, trebuie sa fie fraieri ca sa scada pretul...

Exemplu concret: camere foto digitale Sony sint la pret MINIM dublu fata de Austria. La fel cu camerele video. Un cuptor cu microunde ordinar in Romania costa cam 8 milioane, iar in Austria acelasi lucru il iei la... 50 euro!!! blink.gif tongue.gif

Asa ca nu ii mai plingeti pe "saracii" comercianti. Judecati mai intii lucrurile prin prisma preturilor nesimtit de mari practicate si dupa aia sa va avintati in a-i apara...
*


nu trebuie sa generalizezi. Sunt importatori in unele domenii care au adaosuri sub 20%
MoneyTalks
Nu generalizez. Dar... vrei sa iti mai dau exemple de produse la preturi mai mult decit dublu in Ro? icon_mrgreen.gif Si inca MULTE exemple...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.