Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carlig de remorcare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2
laurashgeo
Sunt membru nou si m-ar interesa daca stie cineva de unde pot cumpara un carlig mai ieftin pantru logan.Un carlig pentru dacia 1300 costa 1,5milioane.De ce unul pentrulogan costa 6,5Milioane?Am mare nevoie de ajutor
maxx
carlig ???? ce carlig ??
te referi la chestia aia care se infileteaza in bara din fata ??
Agrig
Pentru un cirlig de remorcare vezi la Autoflex Salonta. Chiar daca nu au spuneau ca-l fac pe loc dar la un pret mai mare .Oricum ai un telefon:
Tel.: 0259373495
www.autoflex.ro
mail : info@autoflex.ro
Pentru legaturi cauta codurile Bosch deoarece de obicei priza le are scrise in acest fel pe spate.
laurashgeo
Despre carlig de remorcare e vorba!
Multumesc, o sa incerc in continuare la autoflex.Ultima data au zis ca mai dureaza pana vor aveea si pentru Logan.
Maniaku
bai fratilor ajutati-ma si pemine plz. Vreau si eu sa-mi pun carlig de remorcare pe logan si nu am gasit decat f f scumpe. La meridian era 7800000 fara partea electrica, iar laservice-ul ala de langa Cora era 7300000 cu totul da' tot cred ca e cam scump. Ajutoooooooooorrrrrr!!!

---

Atentie la limbaj mirc! mad.gif
fbatran
ia vezi:

QUOTE(Dsign @ 10 Mar 2005, 20:33)
deci sa se spele cu ele pe cap... eu imi  iau piese de la emil, de linga ovidiu, ca aduce tot ce-i ceri, la pret mic... ovidiu nu poate aduce de logan am inteles... dar nu-i problema ca sunt unul linga altul ... o alta chestie nasoala: cirligul de remorca, ce costa vreo 160 euro fara priza, sc emi  mi-l aduce la cerere cu 4 mil cu tot cu priza... mama lor de ghertoi!!!!!
*



Dsign
incearca la sc emi auto '99 srl , 0722 66 49 56, tirg vitan, linga ovidiu, te uiti dupa firma...

mie mi-a promis ca aduce, si a dat ca pret informativ... oricum la el totul e sub jumate din pretul oficial...

@nano_nanu, mai bine te ca..ai si-i dadeai o palma... ce te intereseaza pe tine ce face omul cu cirligul? de ce se mai fac cirlige de remorca, a? ca exista pick-up-uri...

mare-i gradina ta , Doamne...
Maniaku
Dsign mutam pt. sfaturi si ajutor!!!!

P.S. Maniaku=Maniak2083

Pt carcotasii care nu au ce face sa stiti ca il folosesc pt. o rulota pe care am cumparto' (uniise mai duc la peste, gratare) si daca vreau sa beau si yo o bere ce fac?? nu mai pot sa plec ca am baut asa stau o noapte cu prietenii la o bere.
Unii mai avem si viata personala!!! tongue.gif
jim

Poate ma ajuta si pe mine cineva . IN Timisoara gasesc undeva carlig de remorcare mai ieftin de 5 mil 500 ??(atat era la Auto Europa fara montaj) fara priza ca nu ma intereseaza.

Dar bare portbagaj??
bendix
QUOTE(Maniaku @ 11 Mar 2005, 17:35)
Dsign mutam pt. sfaturi si ajutor!!!!

P.S. Maniaku=Maniak2083

Pt carcotasii care nu au ce face sa stiti ca il folosesc pt. o rulota pe care am cumparto' (uniise mai duc la peste, gratare) si daca vreau sa beau si yo o bere ce fac?? nu mai pot sa plec ca am baut asa stau o noapte cu prietenii la o bere.
Unii mai avem si viata personala!!! tongue.gif
*



Buna Maniaku,

Acum am gasit postul tau, dupa ce am deschis un topic "rulota la Logan" la Diverse.
Poate vii acolo si ne spui cateva impresii despre cum iti merge rulota, ce costuri ai avut, etc.

Multumesc !
turbo20010
Noroc.
Ma intereseaza si pe mine mai multe amanunte legate de carligul de tractare pentru LOGAN :
1. cum se monteaza (mai exact spus, se ducupeaza spoilerul spate ?). Daca da, operatia este definitiva (il mai pot scoate vreodata, si apoi sa-l pot pune la loc, doar in sezon ? Exista cumva dopuri de plastic care sa mascheze eventuale gauri ?)
2. cine face operatia ? Se face la service autorizat, sau la orice service ?
3. De unde se cumpara acel carlig ? Exista speciale, sau artizanale ?
4. Cum se adapteaza instalatia electrica si de franare ? Am vazut ca ar trebui sa existe o priza unde intra stecherul remorcii (rulotei) ? Dar pentru frane ?
Multumesc anticipat.
gheghe
@turbo20010
De pe pagina www.dacia.ro "Accesoriu indispensabil celor care utilizeaza masina pentru tractari. Usor de montat nu este nevoie de demontarea sau decuparea barii parasoc. Pastreaza o garda la sol necesara pentru evitarea socurilor datorate trotuarelor. Masa tractabila maxima : 2300 kg. Daca se demonteaza rotula, corpul cīrligului ramīne ascuns, protejand estetica masinii dumneavoastra.
Foloseste un cablaj special cu 7 cai."
Daca mergi in service autorizat, la restul intrebarilor gasesti raspuns acolo.
turbo20010
QUOTE(gheghe @ 16 Jun 2005, 19:03)
@turbo20010
De pe pagina www.dacia.ro "Accesoriu indispensabil celor care utilizeaza masina pentru tractari. Usor de montat nu este nevoie de demontarea sau decuparea barii parasoc. Pastreaza o garda la sol necesara pentru evitarea socurilor datorate trotuarelor. Masa tractabila maxima : 2300 kg. Daca se demonteaza rotula, corpul cīrligului ramīne ascuns, protejand estetica masinii dumneavoastra.
Foloseste un cablaj special cu 7 cai."
Daca mergi in service autorizat, la restul intrebarilor gasesti raspuns acolo.
*



Thanks.
Totusi, de unde se poate cumpara un astfel de accesoriu, original (cu priza si toate facilitatile).
Intreb asta deoarece vad ca majoritatea vor unul "mai ieftin" (eventual fara priza). Or se stie ca acest carlig poate diferi in functie de autoturism (una este la LOGAN si alta este la un 4x4).
Asa ca intreb : il gasesc la service-uri Dacia sau la magazine specializate ? Scrie ca este pentru Logan (ma gandesc cumva ca poate ar fi ca la stergatoare, sa scrie pe ce autoturisme functioneaza) ?
Multam anticipat.
cicos
INFORMATII NOI ?
A mai montat cineva carlig pentru remorca, altceva decat cel oferit de dealer-ul dacia? Pentru ca la ei costa 500 RON.
einstein1984
Intreb si eu: cum naiba carlig fara priza? Adica rulota/remorca fara semnalizare?
cicos
M-ar interesa niste preturi la remorci de capacitate pana-n 500kg, preferabil in Bucuresti, Pitesti sau Rm Valcea

catalin1paul
Pentru cei care vor sa monteze carligul acasa...
Schema de montare a carligului de remorcare
ambvision
www.remorci-rulote.ro, dar sunati, ca pe net nu sunt actualizate preturile. Cred ca numarul e 0264-406063. Tipul de acolo stie multe despre montat carlige
acidvb
QUOTE(catalin1paul @ 23 May 2006, 20:40)
Pentru cei care vor sa monteze carligul acasa...
Schema de montare a carligului de remorcare
*



catalin1paul poti sa ma ajuti si cu configuratia pinilor ?? sad.gif
catalin1paul
QUOTE(acidvb @ 6 Jul 2006, 13:53)
catalin1paul poti sa ma ajuti si cu configuratia pinilor ??  sad.gif
*



O sa ma uit cand ajung acasa daca am si partea electrica...
Totusi... parerea mea este, sa mergi la cineva autorizat pt. partea electrica!!!
acidvb
QUOTE(catalin1paul @ 7 Jul 2006, 09:00)
O sa ma uit cand ajung acasa daca am si partea electrica...
Totusi... parerea mea este, sa mergi la cineva autorizat pt. partea electrica!!!
*




Mersi mult!
eac
QUOTE(catalin1paul @ 7 Jul 2006, 08:00)
O sa ma uit cand ajung acasa daca am si partea electrica...
Totusi... parerea mea este, sa mergi la cineva autorizat pt. partea electrica!!!
*


huh.gif Si totusi te-ai uitat, ai ceva referitor la partea electrica?
eugenmanea
Eu mi-as monta carlig in spate numai pentru faptul ca cei din trafic devin mult mai atenti cand stau in spatele unei masini cu carlig (la impact din spate usor e foarte bun) wink.gif
Cristicj
Referitor la carlige de remorcare,tocmai ce am venit de la montarea unuia,cel mai usor cu putinta.Trebuie doar sa aveti ceva groapa si 2-3 chei fixe si gata se rezolva.La dacia monteaza cu 7,5mil dar eu cred ca o sa ies sub 5mil.Pot sa ofer carlig Bosal cu instalatie electrica cu 4,2mil. Acum sunt in cautarea configuratiei pinilor asa ca daca are cineva v-as ruga sa dati si la altii
catalin1paul
QUOTE(Cristicj @ 8 Feb 2007, 22:51)
Referitor la carlige de remorcare,tocmai ce am venit de la montarea unuia,cel mai usor cu putinta.Trebuie doar sa aveti ceva groapa si 2-3 chei fixe si gata se rezolva.La dacia  monteaza cu 7,5mil dar eu cred ca o sa ies sub 5mil.Pot sa ofer carlig Bosal cu instalatie electrica cu 4,2mil. Acum sunt in cautarea configuratiei pinilor asa ca daca are cineva v-as ruga sa dati si la altii
*



Salut
Mi-am cumparat si eu acum un carlig de remorcare tot Bosal si am ceva nelamurir referitoare la partea electrica...
1 - Pe unde ai bagat firele in masina?
2 - Unde anume se face legatura firelor(traseu)
3 - Ai pus sigurante separat?

Multumesc anticipat
byby
Am postat ieri o un topic cu pole sa aflu parerile voastre despre montarea carligului , multi au raspuns dar imediat moderatorii acestui site au sters acest topic. de ce? nu stiu. Nu cred ca am incalcat nici una dintre regulile acestui forum(cred ca stiu deoarece sunt moderator pe altele). Va intreb si pe voi inca o data cdaca sunteti dispusi la montarea carligului(din motive de siguranta, si nu numai) si la ce pret sunteti dispusi sa achizitionati acest carlig. E pentru informarea mea si daca cineva doreste sa imi raspunda sau informatii suplimentare despre carligul de logan(berlina dar si MCV) poate sa imi dea PM. Va salut cu stima
carligeauto
[attachmentid=1627438535]Pe www.carlige-auto.8k.ro puteti gasi la cel mai bun pret, carlige de remorcare ptr. LOGAN (berlina la 300 Ron cu TVA si cablaj electric cu 7 poli incluse), si alte marci.

E-mail carligeauto@yahoo.com

Tel 0742056056
ykyady70
Salut,
Am cautat prin forumuri dar nu am gasit detalii la conectarea prizei pentru remorca la instalatia electrica a masinii. Se leaga pur si simplu la firele corespunzatoare semnalizare dreapta/stanga , pozitii, stop frana , etc., sau sunt necesare si "oarece" setari in calculatorul masinii? Va rog daca a montat cineva aceasta priza sa imi dea si mie detalii . Doresc sa mai stiu, pe unde se introduc firele de la priza in portbagaj.
Detin un Logan 1.5dCI si doresc sa imi montez singur aceasta priza.
Multumesc
jelly
Ai reusit sa-l montezi pe masina?cum ai dat gaura pentru prindere?din cate am aflat de la un prieten te legi direct de firele masinii tre sa ai niste cleme speciale ca nu tai firul doar te prinzi de firul care trebuie,iar de introdus firele in portbagaj sunt niste dopuri care dai o gaura si bagi firele pe acolo.bafta
Mihai San
Firele se conecteaza simplu la firele lampilor din spate ale masinii bineinteles cu schema prizei si se poate veriifica tensiunea pe fire pe rand...semnal.pozitii,ceata pt a se sti care sunt culorile de care se leaga firele prizei sau poate daca aveti schema inst electr a masinii privind culorile este ok.
ykyady70
Deci faptul ca ma conectez la firele ce duc la stopurile spate nu afecteaza cu nimic calculatorul masinii sau instalatia electrica.
M-am uitat dupa acele dopuri pe unde as putea sa introduc cablajul si nu am gasit nimic . Poate a montat cineva priza si ma ajuta cu sfaturi sau poze . Multumesc
mihai8509
salut nu trebuie facuta nici o setare in calculatorul masini. se leaga firele la lampile din spate. se inpart firele in doua la lanpa din dreapta semnal dreapta si pozitie , iar la cea din stanga restul., pozitie semnal stop pe frana si ceata si - care se leaga la un surub de la caroserie.firele se gasesc cu lanpa de control. sper ca am fost de ajutor
ykyady70
Multumesc pentru sfaturi. Ma descuc cu legaturile.
Singura problema la care nu am nici un raspuns este :
PE UNDE INTRODUC FIRELE IN PORTBAGAJ? Exista vre-o gaura tehnologica data special pentru a introduce cablajul de la priza de remorca in portbagaj?
Va rog un raspuns!
Manuelos
Da, exista.
Numa trebuie data bara spate jos.
dewc
Saluti tutti

Carlig remorcare tip Bosal cu instalatie electrica gasiti la 450ron
+taxe de curierat aici http://www.motoangina.ro/logan.html
adyprico
Salut din cate am inteles la carlig trebuie omologare RAR sau sa fie el omologat RAR. Care este procedura cu RAR-ul ca nu am chef sa ma opreasca si sa ma ia ala la 13-14 ca nu e omologat.


@atibu: Deci sa inteleg ca un carlig pentru logan berlina este de 290lei iar apoi eu platesc inca aproape jumate din pretul lui pentru montare. dry.gif
bobo77
Nu te obliga nimeni sa-l montezi la ei...
byby
De obicei toate carligele care sunt vandute pe piata trebuie sa fie omologate RAR. Pentru aceasta ele trebuie sa prezinte un timbru cu nr de omologare RAR, si alte date referitoare la rezistenta la tractiune, masa maxima tractata, etc . Asa ca daca il cumperi el este omologat. De montat este relativ simplu (fara kit electric) si ai nevoie numai de o rampa si cateva chei. Dupa ce ai montat carligul e bine sa mergi la un electrician sa iti puna kitul electric(daca ai nevoie de el).
adyprico
pai si nu trebuie sa fie trecut si in talon sau ceva de genu asta... adica daca mi-l montez o sa trebuiasca sa port certificatu de omologare la mine...
byby
Numarul de omologare RAR este trecut pe placuta(timbrul) de pe carlig, nu trebuie sa porti nimic la tine.
byby
cine e producatorul la carligul tau? poti sa pui o foto?
atibu
Carligele sunt fabriate in Romania, de acelasi producator care livreaza si Uzinei Dacia. Produsele au omologare RAR si omologarea fabricantului. Deasemeni pachetul electric universal in 7 pini este omologat, are schema montaj si se livreaza cu set clips-uri rapide.
Este o oferta autentica - o reducere de pret nu o pacaleala!!
Oferta pentru manopera este una optionala, nu avem service propriu, ci o colaborare, oferta lor pentru montaj este de 180 lei.
byby
m-ar interesa totusi o fotografie a carligului nemontat daca se poate.
mamba
O intrebare,poate prosteasca ,dar chiar ma intereseaza:ce greutate are un asa carlig?Eu vreau unul fara instalatie electrica,doar pt cei care merg prea aproape de mine....sa merg eu linistit.Va multumesc
Mihai San
in jur de 15 kg sau mai mult ,barile sunt grele care se prind in lonjeroane.
bogdan_ciprian
DIRECT IMPORTATOR !!! Vand carlige de remorcare, tavi de portbagaj din plastic special, cu mare aderenta si rezistenta la materialele petroliere, remorci utilitare, de ATV, platforme, bulbare, trepte, caroserii, suporturi biciclete, portbagaje, piese auto, accesorii pentru orice model de masina la preturi promotionale ofer garantie si certificat de conformitate. Detalii la : 0745765753 / bogdan_ciprian2008@yahoo.com sau pe messenger la bogdan_ciprian2008. Posibilitate de livrare la domiciliu in toata tara.

Carlig remorcare fix - Dacia Logan berlina - 430 lei cu tva, Dacia Logan MCV - 480 lei cu tva. Kit-ul electric este cadou.CLIO Grand Tour - 790 RON Laguna II - 690RON Megane Classic - 750RON *preturile includ TVA

REMORCI:

Thule Multibase - 3799 ron cu tva
Thule Atv 600 - 3999 ron cu tva
Stema Atv - 3899 ron cu tva

*numere si rca pt 30 zile

DETALII SI OFERTE LA TEL: 0745765753
brigada_diverse
daca pui carlig de remorcare si intra unu in spatele tau, acel carlig poate sa iti protejeze bara din spate? sa nu o distruga si pe aia
JORJ
Cam cat ar costa cu totul un carlig de remorcare si un suport de biciclete "hang on" pentru un Logan berlina ?
atibu
Va putem oferti suport Thule Hang-on pentru 3 biciclete la 590 lei cu tva.
Daca cumparati carlig auto pentru Dacia Logan, va putem oferi un discount de 5%.
Ionut Daniel
am si eu o nelamurire cu RAR. Am o dacie 1310, am avut accident si acum vreau sa ii pun carligul pe spate. Treaba e ca nu cred ca e autorizat, e mai vechi de pe o alta masina luat, si nu stiu cum sa procedez in cazul acesta. Stie cineva cum trebuie procedat, ce trebuie sa fac?

multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.