Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carburator 28 30 DCI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
invincibil1986
Am un carburator dublucorp 28 30 DCI pe o dacie nova('' gti '') si nu sta la relanti am crezut ca este infundat lam bagat in decarbusol ,fiert suflat si in cele din urma montat ,pus filtru de aer nou ,schimbat uleiul la motor ,bujiile,platina. As vrea sa i-mi aratati o poza cu surubul de care trebue sa invart sau ce trebue sa fac ca m-am saturat sa merg cu socu tras la jumate ,apropo motorul merge rotund la 3000 ture daca bag socul si il aduc la 1500 se balbaie rau de tot si moare
AR-18-MOS
Aici nu se discuta despre Dacia Nova.
Din cate am observat, tu chiar te "pricepi" la carburatoare ... recomand sa mergi la un service sau un mecanic/prieten care intr-adevar se pricepe. (nu o zic sub forma de batjocura sau gluma, te rog sa nu te superi)
ArtVandelay
electrovalva functioneaza? antretoza a fost montata corect?
renotgo
Reglajul celor doua clapete a carburatorului conteaza foarte mult in buna functionare a motorului .Reglajul se poate face si acasa dar mai indicat ar fi sa-l faci la un atelier specializat .Mentinerea ralantiului unui carburator bine reglat o face acea alectrovalva de care ne-a spus si colegul de mai sus .Electrovalva este alimentata cu 12-14volti ,deci ,atentie la cablu...Carburatorul are un jiclor de aer (unul gros) si unul mic (si sigilat,in general) cu care reglezi ralantiul .Manevrand cele doua jicloare poti obtine ralantiul mult dorit (in cazul in care clapetele de care vorbeam sint bine reglate ).Succes !
FlorinCFR
Carburatorul tip 28/30 DCI nu este folosit pe dacia papuc (pick-up) fabricate in 1999 ? Intreb deoarece eu am pe "papucul" meu carburator de dacie si ma intreb daca din fabrica nu au venit montate cu carburator tip 28/30 DCI. Mentionez ca motorul e 1.6 benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.