Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nova vs. Solenta Consiliere achizitie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
smecheras
De curand ma tot roade sa imi iau solenta
Am o nova GTi 2000 cu bord SN 100000km
Merge bine desi se stie ca la toate novele ca are si cateva probleme
Am primit de la cineva o oferta sa imi iau o solenta 2004 aer conditionat 30000km (mana a-2a)
Ma gandeam sa dau nova si adaug o diferenta de bani si iau solenta
Insa ma gandesc sa nu iau decizia gresita
Adica, bun...solenta e mai noua are motor mai bun cutie mai buna...ca estetic la cam la fel ca nova...insa si diferenta care o voi adauga isi va spune cuvantul
Cer parerea voastra posesorii de nova ca ma gandesc ca voi cunoasteti toate bubele novei si aveti o parere cat de cat mai subiectiva(evident cei cu solente nu vor opta pt nova)
sugestii??
sunt curios cam cat as mai fi nevoit sa adaug
tinand cont ca nova mea este destul de intretinuta,deasemenea si solenta
apollo
tinand cont ca o solenta e 4500 euro una buna, mai bine tii nova si diferenta bagi in ea.

parerea mea.

sa zica cineva toate problemele la solenta
volint
QUOTE(smecheras @ 24 Feb 2008, 00:59)
De curand ma tot roade sa imi iau solenta
Am o nova GTi 2000 cu bord SN 100000km
Merge bine desi se stie ca la toate novele ca are si cateva probleme
Am primit de la cineva o oferta sa imi iau o solenta 2004 aer conditionat 30000km (mana a-2a)
Ma gandeam sa dau nova si adaug o diferenta de bani si iau solenta
Insa ma gandesc sa nu iau decizia gresita
Adica, bun...solenta e mai noua are motor mai bun cutie mai buna...ca estetic la cam la fel ca nova...insa si diferenta care o voi adauga isi va spune cuvantul
Cer parerea voastra posesorii de nova ca ma gandesc ca voi cunoasteti toate bubele novei si aveti o parere cat de cat mai subiectiva(evident cei cu solente nu vor opta pt nova)
sugestii??
sunt curios cam cat as mai fi nevoit sa adaug
tinand cont ca nova mea este destul de intretinuta,deasemenea si solenta
*




Depinde cat inseamna "diferenta". daca-i in jur de 1000 de "iepuroi" merita; daca e mai mare de 1500... nu cred. Despre "Nova vs SN/Solenta" s-au discutat multe si parerile obiective trag spre SN/Solenta.
Eu unul, cand voi renunta la Nova nu mai iau Dacie (indiferent cat de buna/ieftina ar fi), dar nu cred sa se intample asa curand.

post-336-1110552475.gif

Si cred ca trebuia postat la DIVERSE. regulamentul.gif

Spor!!..
dizzy
Mai bine optezi pt o Fiesta, un Cielo, etc.
Solenzele sunt masini bune, dar nu merita 4500 EUR!
Georginho
Cielo nu prea merita. Consuma cat o Nova GT si in plus e problema si cu piesele pt ca nu se mai fabrica masina, deci si productia de piese e f mica. Decat Cielo mai bine tii Nova.

Cat vrea pe SLZ?

Mai mult de 4000-4500E nu merita. Mai bine mai strangi ceva banuti si iei o nemtoaica de la mama ei. Daca are A.C. si alte imbunatatiri... si mai e si ingrijita, ar merita 4500E.

Tu iei decizia pt ca tu dai banii. Noi doar ne spunem parerea, tu iei decizia finala.
smecheras
@volint am cerut parerea posesorilor de nova deci e pus bine aici

nu stiu inca ce sa fac
imi place mult masina care o am acum dar ma ingrozesc cand ma gandesc ca poate pica cate ceva si incep sa bag bani in ea...are totusi 7 ani si nu am schimbat mai nimic la ea
oricum cel care vinde solenta e "o cunostinta" si as putea sa platesc diferenta in rate
adica dau nova mea iau cat iau si ii dau direct,restu in rate
sa vad ma interesez bine inainte s iau o decizie
Oelash
tot nu ai zis cam cat cere pe ea....dar oricum e diferenta la destule capitole intre slz si nova...auzisem intr-un timp de exemplu ca s-a oprit productia de slz cand a aparut loganu special ca cik ar fi mai bune calitativ decat loganurile smile.gif
MIHAI8888
cel putin la interior arata de10 ori mai bine decat loganul si aici ma refer in special la plansa de bord e organizata ca la o masina adevarata spre deosebire de logan care e ...
pastrama
Daca iti permiti sa achiti diferenta fara probleme ia Slz...net superioara Novei la aproape toate capitolele.
mihai0070
cat cere pe SLZ ? daca diferenta este de 2000 Euro, mai bine ramai cu nova ca tu mai bagi in n1ova 2000 euro poate in urmatorii 4 sau 5 ani , pe cand SLZ nu stii cum va fi la anu , am avut SLZ si stiu ca este si buna dar este si pacatoasa (amortizoare proaste , multe cu probleme de ambreaj ) daca nova ta nu are nimic schimbat in 7 ani , inseamna ca ai prins o serie buna asa ca tine-o. Sfatul meu
corbex
Fa o examinare "la singe" caroseriei. Adica cu un tinichigiu linga tine. Daca omul spune ca ai lonjeroane, praguri, contraaripi si aripi ok, iar tu stii ca si cutia de viteze e ok, as zice sa pastrezi nova. Un set motor cu manopera cu tot te costa 1000 lei. Ocazie cu care ii schimbi si kit-ul de ambreiaj (cam 350 lei). Daca tot ai dat motorul jos, schimbi bucsi, capete de bara, pivoti si ce-o mai fi necesar. sa zicem ca se aduna cam de 2000 de lei.
Mai pui inca 500 lei pentru alte chestii despre care stii tu c-ar trebui inlocuite. Deci, cam cu 800 E ti-ai facut un RK, care, cu putin noroc, o sa te tina 3-4 ani. In patru ani se intimpla multe. Pote vei fi in stare sa-ti iei una noua.
Sigur, tu stii cel mai bine starea masinii.

Daca costurile "renovarii" novei se apropie de diferenta care-ti e necesara pentru cumpararea solenzei, atunci ia solenza ! Solenza are o caroserie mult mai buna si motor si cutie mai fiabile. E si ceva mai spatioasa. Consuma mai putin. Asigura-te inainte, in masura in care poti, ca starea ei tehnica nu te va baga intr-o noua "diferenta de pret".

Sa ai bafta !
jamaica
nebun sa fi sa compari nova cu solenta smile.gif ... nova e cea mai catastrofa masina posibila .... dar nici pe o solenta nu as da 4500 ... si cielo mai nebun sa fi sa iei smile.gif... dar daca ai zis ca iei solenta ca o iei in rate...si poate nu dispui acum de toti bani,numai astepta si vinde nova biggrin.gif
bogdan_90
solenza e o masina buna, dar supra evaluata . daca tot cunosti masina si dispui de bani e rentabil. oricand vinzi slz nu o sa iesi in pierdere . o sa obs o diferenta mare intre nova si slz.
smecheras
scz ca nu am mai raspuns dar am analizat serios problema
omu cerea 4500 euro
am gandit bine treaba si raman la nova mea...
nu se merita sa dau nova mea si 2500 euro pe o alta dacie...fie ea si solenta
corbex sa sti ca ai mare dreptate si cat de curand o sa fac ce mi-ai zis u si o sa tin nova
nu are rost sa arunc banii aiurea
volint
QUOTE(smecheras @ 25 Feb 2008, 20:12)
...
nu se merita sa dau nova mea si 2500 euro pe o alta dacie...fie ea si solenta
...
nu are rost sa arunc banii aiurea
*




La obiect.
up.gif coolspeak.gif victorie.gif cu ochiul.gif wise_guy.gif big_wheel.gif


Spor!!..
C a t a l i n
Ce vrei domne', strugurii sunt acrii...

Nu e Nova oaia neagră, dar dacă îți poți permite o Solenza, vreau să aud și eu un argument negativ pentru SLZ, în comparația cu Nova...

Că oricum o Nova GT la 2000 euro e la fel de supraevaluată precum e o SLZ cu A/C la 4500 euro.
volint
QUOTE(volint @ 24 Feb 2008, 08:45)
Despre "Nova vs SN/Solenta" s-au discutat multe si parerile obiective trag spre SN/Solenta.
*




QUOTE(MAERSK @ 26 Feb 2008, 20:08)
Ce vrei domne', strugurii sunt acrii...

...
*



down.gif

Da' poate nu-i plac omului strugurii...

Spor!!..
ahyle_blue_eyes
PArerea mea e ca solenta nu justifica pretul asa de ridicat!Ti-as sugera o masina straina de banii astia dar daca vrei dacie as merge pe o super-nova ca sunt destule la preturi rezonabile!Intr-adevar motorul si cutia sunt punctul forte la solnita si SN ca in rest nu difera de nova........sunt la fel de zgomotoase si proaste gandite.Interiorul nu face 2 bani.......dar am condus o solnita cu AC servodirectie ,geamuri electrice etc. ......nu pot sa zic ca nu e mai buna ca nova mea(atu-uri:ambreajul hidraulic=> necesita putin efort fizic,cutia de viteze merge f usor,un confort putin mai ridicat fata de nova.......chiar daca stabilitatea e varza )insa nu merita mai mult de 3500.Servo-directia vorba aia "made in romania" mergea nu chiar asa usor cum ma asteptam(am condus cateva masini cu servo)iar AC oarecum se justifica.
Daca totusi nu vrei sa renunti deloc la dacii alege mai bine o SN(pt motorul si cutia de renault)ca se gasesc si cu Ac la un pret rezonabil.
Eu unul m-am saturat de "fitele" daciilor.........nu am ramas impresionat nici de Sn dar in nici un caz de solenza , m-a impresionat loganul(prin spatiul si confortul sau net superior celorlalte modele)
In locul tau as pastra nova daca nu ai probleme majore cu ea!
C a t a l i n
Vezi că SLZ are ambreiaj mecanic. Doar SN are ambreiaj hidraulic.

Iar să afirmi că interiorul de SLZ nu e peste Nova, sau hayonul care nu trăncăne și faptul că nu mai plouă în interior nu înseamnă nimic, atunci...

Eu n-am auzit de "fițele" Daciilor, în schimb e plin de șoferi de Dacii cu fițe de BMW. Ce vină au săracele Dacii, dacă piesa defectă dintre scaun și volan vrea să scoată din rahat bici?
volint
NOVA 10412898.gif SN/SOLENTA


lurk0000.gif


smecheras
@maresk singuru lucru naspa la solenta e ca mai trebuie sa dau 2500 de euro in plus
bani pe care ii dau tot pentru o dacie
am stat si m-am gandit si sincer nu prea merita investitia
daca alegeam o masina straina mai ziceam dar asa nu stiu ce sa zic
intradevar are cateva puncte forte cum le-ai mentionat si u dar totusi si nova e masina cat de cat buna
din cate am inteles(poate ma insel) si tu ai nova, ai ales-o fiindca nu e masina buna?(lasand la o parte latura financiara-daca e cazul)
ma gandesc la faptul ca dau "doua nove si jumatate" pe o solenta care in afara de aer, cutie si motor nu are cine stie ce in plus
mie unu nu imi ploua in nova...oi avea io norocul sa se scurga pe langa apa sau nu stiu dar nu am apa in dacie(si nu am garaj de 8 ani de cand o am)
si cum a zis si cineva mai sus cu cativa bani o mai asigur 2-3 ani...pe cand acea solenta nu stiu daca imi cade maine, stiu ce defecte are masina mea si ce am reparat mai ales ce am de reparat
ma rog...este alegerea mea
fiecare cu parerea lui
C a t a l i n
@smeerchas (ca să folosesc aceeași ordine a literelor, ca și tine)

Cu acest lucru am început și eu: dacă îți permiți să cumperi o SLZ, e clar mai bună decât Nova.
Eu n-am ales Nova, ea m-a ales pe mine, mai ales că nu am dat niciun leu pe ea. Nu m-am pretat la afirmații aiurea legate de această mașină, de când o am nu am avut probleme prea grave cu ea, am schimbat foarte puține piese (o pompă de benzină, și una de apă), restul au fost doar consumabile, deci din punctul meu de vedere este perfectă.

Am scris că Nova nu e oaia neagră, cum afirma cineva mai sus.

Ambele sunt bune, DAR, în afară de argumentul preț, Nova nu are nimic mai bun decât SLZ. Să fie clar. Și nu aș incadra SLZ în aceeași categorie cu berlina, chiar dacă pe ambele scrie Dacia.
Cu acest lucru am început și eu: dacă îți permiți să cumperi o SLZ, e clar mai bună decât Nova.
Eu n-am ales Nova, ea m-a ales pe mine, mai ales că nu am dat niciun leu pe ea. Nu m-am pretat la afirmații aiurea legate de această mașină, de când o am nu am avut probleme prea grave cu ea, am schimbat foarte puține piese (o pompă de benzină, și una de apă), restul au fost doar consumabile, deci din punctul meu de vedere este perfectă.

Am scris că Nova nu e oaia neagră, cum afirma cineva mai sus.

Ambele sunt bune, DAR, în afară de argumentul preț, Nova nu are nimic mai bun decât SLZ. Să fie clar. Și nu aș incadra SLZ în aceeași categorie cu berlina, chiar dacă pe ambele scrie Dacia.
smecheras
QUOTE
@smeerchas (ca să folosesc aceeași ordine a literelor, ca și tine)

se pare ca orice ti-as zice tie tu tot la misto ma iei; ma rog e alegerea ta
dupa cum ziceam si eu principalul factor il reprezinta banii
faceam o paralela intre nova mea si solenta(nu nova in general) la mijloc aflandu-se acei 2500 euro
si sincer pentru mine unu nu se merita chiar daca as avea acei 2500
mi se pare normal sa fie solenta superioara novei, doar de-a lungul timpului tehnologia evolueaza, dat fiind si pretul net superior
oricum in cazul de fata renunt la ideea "solenta"
mersi pt pareri
se poate inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.