Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Functia TMC
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
naighba
Salutari tuturor forumistilor. Am o intrebare care pentru majoritatea poate parea de n00b......ce este functia TMC. Am un Palm ASUS A6n8x....din cate imi amintesc....cu IGO si skinul Andy....(multumirile de rigoare lui MAERSK). Am obeservat ca acum imi apre functia TMC....care pare sa functioneze cu Bluetoohu.

Imi spoate spunde cineva cum functioneaza cum se activeaza si la ce folosete...(banuiesc info trafic....sau ceva de genul)

P.S. Eu stau in Franta....si am vazut in reclame multe GPS-uri care ofera aceasta functie.
C a t a l i n
TMC

În RO încă nu e disponibil serviciul.
În Franța probabil că e foarte util. Pur și simplu îl activezi din interfața iGo.
Alydor
probabil e si gratis... in spania de exemplu pentru tmc trebuie sa platesti...




Suma respectelor, Alydor
naighba
mda....multumesc...dupa cum am citit nu prea e gratis nici pentru Franta. Ideea e ca daca apas pe TMC ma duce la setarile de cautare bluetooth . De acolo....ma pierd. Posibil imi trebuie vreun dispozitiv radio pe bluetooth??...
C a t a l i n
Ce model de PDA ai? Numele de mai sus mie îmi arată ca fiind o placă de bază pentru un PC...

E posibil să nu aibă receiverul radio RDS TMC integrat, și să fie nevoie de sincronizarea cu un device auxiliar.

Deasemenea, multe RadioCD-uri auto suportă TMC.
naighba
Scuze...."defectele" meseriei. Este un Asus A686 . Si eu banuiesc ca nu are. Ma gandeam .... sistemele de sunet standard de la Renault 9 ( eu am CD)....au acea functie iTraffic....e oare posibil sa fie TMC....dupa nume sigur asta e blush.gif
C a t a l i n
Acel PDA sigur nu are TMC integrat.

Despre iTraffic, trebuie verificat în manual, eu nu știu exact.
Amedeus
De la Asus doar modelul R700 are receptor TMC incorporat. Dar asta nu e PDA e PNA.


P.S. daca ai iTraffic activat si se transmite un mesaj scula comuta automat de pe CD sau radio ,pe receptia acelui mesaj. Chestia asta o are si radioul de pe Logan si in Germania chiar functioneaza (anunturile de stau)
adi_ar
N-am vazut niciodata functionand TMC.
Stiu insa ca exista "antene" TMC
naighba
Multumesc de raspunsuri.....deci cu PDA-ul m-am linistit.....acum am de mesterit masina blush.gif . La primul drum incerc functia iTraffic.....si revin cu raspunsuri.
GabyT
Cu functia asta (iTraffic) activata (intrucat eram si eu curios ce face), in Austria uneori se intrerupea postul de radio sau cd-ul pe care il ascultam si se auzea un mesaj in germana (habar n-am ce zicea duduia blush.gif ). Banuiesc ca erau mesaje referitoare la blocajele din trafic; oricum gps-ul nu "stia" de ele pt. ca nu are "antenuta" sad.gif

P.S. radioul este cel standard de pe Clio 3
C@talin
vezi ca daca tii mai mult apasat pe itrafic apare si inews biggrin.gif ,
sa fiu si ontopic tongue.gif
TMC daca merge pe gps reconfigureaza automat traseu sa ocoloasca acel blocas din fata sau accident etc?
C a t a l i n
Cam da...
koldun
Pentru cei ce mai au treaba pe afara (ca la noi tot nu exista serviciul):
TMC functionabil cu partea hardware de radio FM din PDA si (mai ales) cu acest driver. Fara alte echipamente aditionale!
Doar in mufa 3.5 trebuie bagat o casca sau si mai bine doar un jack preparat cu un fir pt. rol de antena.

Exemplu:

Detectare si selectare statie RDS cu TMC

user posted image


Informatiile primite:

user posted image


Afisarea lor:

user posted image

user posted image

SE Xperia1 cu IGO8 V8.3.2.
Succese! wink.gif
C@talin
deci ce zici tu acoolo? ca orice pda daca ii bag in jack niste casti va meerge tmcul?
am incercat la p560 meu acuma si zice no harware found .
koldun
Citeste sus la "driver". Nu stiu ce e cu P560-ul ala, dar daca e WM, are radio FM si instalezi ce trebuie de acolo (citeste acolo in link) ar trebui sa mearga. Asta in cazul in care ai transmisie TMC in zona, altfel, pierzi timpul de pomana.
Succese! wink.gif

LE: acu' am vazut ce ai tu. Cred ca vorbesti de MIO P560, nu? Nu are radio FM deci.... sad.gif
C@talin
gata acuma a priceput si creieru meu,deci trebuie si radio la pad smile.gif
da mio p560 nare radio fm sad.gif
driver
Si a gasit cineva hardware pentru tmc, la igo8?
Squirrel
TMC hardware pentru posesorii de PNA cu mufă miniUSB.
corbex
Cu receptorul s-a rezolvat. Ca miine apare si emitatorul!
csimby
Astazi la iLikeIT a fost prezentat primul sistem TMC functional in Romania. Momentan functioneaza doar pe aparatele Smailo. Oare va fi disponibil si pe celelalte aparate sau este codat intr-un fel? http://stirileprotv.ro/stiri/ilikeit/ilike...in-romania.html

Harta live: http://www.traficok.ro/trafic-live/
Squirrel
Din emisiune reiese că semnalul este codat. Se pomenește de o taxă de 100 lei…
Squirrel
Este deja disponibilă deja aplicația pentru iPhone/iPad la 17€/an.
Peste trei luni și pentru cei cu Android.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.