Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pestera Mu-ierii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
MariusI
A fost cineva la pestera mu-ierii ? Cum e accesul auto ? Posibilitati de cazare ?
Ma paste gandul la un weekend in zona si fac un studiu de fezabilitate wink.gif
klaus
Da' eu stiam ca sunt mai multe pesteri ale muuierii.
La care se face referire aici?
BOGDAN DSN
Am fost acum cativa ani la pestera cenzurata(cenzuratrii).Acces auto bun (atunci) zona frumoasa,merita un week-end.chiar langa pestera este un motel destul de curat unde se poate sta.pestera se vizita cu ghid - intrarea intr-un loc iesirea in alt loc(cateva sute de metri). Se poate vizita si pestera Polovragi in zona(cand am fost noi era inchis si ne-am intors in sat sa luam cheia(neaparat lanterne!).
MariusI
Ma refer la cea din zona Horezu- Polovragi. M-ar interesa in mod special conditiile de acces iarna (daca a fost cineva), eventual posibilitati alternative de cazare (in caz ca respectivul motel e ocupat)

Bogdan, ai cumva nr de telefon de la respectivul motel ?

Al: daca nu deranjeaza, as vrea ca topicul sa ramana aici..cred ca e o sectiune mai vizitata decat Calatorii. Merci smile.gif
OCEBE
eu am fost vara; daca motelul este ocupat (ceea ce nu cred ptr. ca eu am gasit locuri vara), daca vrei sa te cazezi chiar in zona pesterii, mai este o cabana; altminteri la pensiuni sau tarani in sat (cam doi km inapoi spre DN pe care la o adica i-ai putea face si pe jos daca drumul pana la pestera nu permite accesul auto)
BOGDAN DSN
nu am telefonul dar incearca pe google sau pe site-urile de calatorii
www.hoinari.ro si multe altele
MariusI
Am incercat pe toate astea, inca n-am gasit.. sad.gif
FLEX
Nu ar trebui sa fie vreo problema cu accesul auto, din Baia de Arama pina la pestera sint ~2km, drum asfaltat si drept, fara declivitate; exista 2 unitati de cazare, amindoua un fel de moteluri, desi pe una scrie cabana si pe una hotel, parca ... bucatarie normala, nici prea scumpa nici prea buna, cazare n-am testat.
Pestera se viziteaza cu ghid, la fiecare 45 de minute parca si e interesanta, dar cam prea "amenajata" (trotuar betonat, iluminare electrica uneori excesiva); camera video sau foto se plateste separat.
Zona e foarte frumoasa si pitoreasca, pe o raza de ~30km sint diverse alte obiective turistice, identificabile pe un ghid editat local de arhiepiscopie: "Manastiri din Nordul Olteniei".
michimaus
am fost si eu acum multi ani in tabara in zona aia.am vazut si pestera polovragi,pestera mu-ierii,manastirile din zona aia,am ajuns pana la portile de fier,baile herculane...oricum am vazut juma de oltenie.e super frumoasa zona.se putea ajunge f bine cu masina.acum nu mai stiu.oricum va recomand sa ajungeti pe acolo ca aveti ce vedea
MariusI
Ok, multumesc tuturor pt informatii, incep sa sap dupa telefonul de la cabanele alea biggrin.gif
OCEBE
suna si la informatii telefoane
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.