Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reparare vopsea inflorita
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
razv_an9
o data cu trecerea iernii .. am observat o gramada de inflorituri mici mici ale vopselei .. prin care incepe sa iasa bobite miiici de rugina.

dati-mi niste sfaturi .. cum e cel mai bine sa le scot ? smirghel fin, de apa, putin chit si apoi vopsea ? nu imi permit sa revopsesc complet caroseria ..

aveti idee care vopsea se apropie cel mai bine de nuanta originala de crem ? nu vreau sa-mi arate masina ca un dalmatian .. biggrin.gif
argon
o sa ai surpriza neplacuta sa fie mancata tabla sub infloritura, vezi tu cand cureti. In principiu, daca nu e atacata tabla, se curata infloritura, si 2 mm de vopsea din jur, se curata bine cu smirghel fin pana e oglinda, se da cu deruginol, cu chit, un strat subtire, cat sa aduci la nivel locul cu vopsea lipsa, si dupa cu vopsea, dupa ce ai mascat in jur. Cand se usca bine vopseaua dai usor cu smirghel fin, sa omogenizezi marginile, nu apesi prea tare, sa nu se ia de tot. Nu cred ca o nimeresti perfect, tot se va vedea diferenta de culoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.