Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sa repar pe RCA sau pe CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
alexblabla
Poate ati vazut topicul cu accidentul meu de ieri, ideea e ca am fost declarat nevinovat iar cel care m-a acidentat mi-a dat rca-ul lui ca sa-mi repar masina. doar ca acest rca e incheiat la Ardaf, care nu prea stiu cum sta cu promptitudinea la despagubiri - stiu ca situatia lor financiara e oarecum incerta acum. avand casco, ar fi mai bine sa repar masina pe casco si sa-i las pe ai sa faca regresul?

ce parere aveti?


Nota moderator:

Desi postul a fost scris initial intr-un alt topic (offtopic), l-am reconstituit sub forma unui topic cu o tema asupra careia se revine destul de des.
Va rugam postati experiente sau argumentatii, pro sau contra, cu justificari, chiar personale. Nu postati pareri laconice, fara argumentatii.
Multumesc pentru colaborare !
Madriann
E tarziu, banuiesc ca ai rezolvat intre timp problema, dar sfatul meu ar fi fost sa eviti contactul direct cu Ardaf. Ma intereseaza cum a decurs tot procesul...a fost greu, s-au acceptat toate reperele constatarii, etc?
Multumesc.
Avani
Exita un topic RCA la ardaf , sau cum s-a ajuns sa se raporteze Ardaful la CSA. Acolo am un post unde am explicat destul de clar ce experienta am avut la Ardaf pe RCA.

In situatia ta ma aflu si eu, inca nu am luat o decizie, dar tinand cont de imprejurimi am sa merg pe CASCO urmand ca societatea unde am casco sa-si recupereze banii prin regresiune (parca asa) de la Ardaf. In caz contrar, daca pana la expirarea politei CASCO, Ardaful nu va plati repararea masinii catre asiguratorul la care ai CASCO, ti se va scumpi polita de asigurare CASCO, asta e singurul inconvenient.

Bafta !

Ca sfat, du-te la Ardaf sa-ti faca dosarul de dauna, ulterior le spui ca vrei sa o faci pe CASCO si-ti mai elibereaza un document, ulterior te duci la tine la societatea unde ai CASCO si le soliciti sa-ti dea deviz la plata.

crisolro
care e spilul cu intai la Ardaf si apoi la CASCO?

eu masina in garantie, accidentata de un cetatean strain cu carte verde ... am fost sfatuit de mai multi sa merg pe CASCO (Asirom)

am doua intrebari:
- merg pe CASCO cum zic majoritatea?
- trebuie executata lucrarea la un service autorizat Reno, avand in vedere ca masina e in garantie?
Avani
- eu zic ca da, pe CASCO.
- repararea autoturismului se va face la un service agreat de societatea ta de asigurari la care detii polita CASCO. Acestia au o lista cu service-uri agreate, cu siguranta sunt autorizate Renault.
adi_ar
Daca masina este in garantie reparatia se face la reprezentanta Renault, indiferent de lista agreata de asigurator (care este consultativa si optionala).
Avani
Consultativa/optionala ?

Atunci de ce te obliga sa alegi unul din serviceurile lor, care au ei incheiate conventii ?

Cazul meu, la ARDAF pentru polita RCA mi s-a dat o lista unde erau 2 serviceuri (Cobalcescu si Serus) si sa-mi aleg doar dintre aceste 2, unde vreau sa-mi fac masina. Le-am spus ca la Meridian, domne, daca faceti acolo o faceti pe banii dvs, nu pe ai societatii de asigurari.

Idem si pentru CASCO la Astra - Uniqa, doar serviceurile lor, agreate de ei.

Pe ce te bazezi cand faci o astfel de afirmatie ?
Marius*
Se bazeaza pe prevederile legale. Cauta Legea 136/1995 Republicata si vei constata ca adi_ar are dreptate.
Bafta!
Avani
Si daca nu am masina in garantie, pot sa aleg un alt service, in afara de lista lor ?
Marius*
Da.
Singua diferenta este ca vei achita tu contravaloarea reparatiei, urmand sa iti fie decontata de compania de asigurare.
adi_ar
In diverse topice s-a reiterat de multe ori faptul ca asiguratorul nu poate obliga asiguratul sa faca reparatia la un anumit service.
Formularea "o faceti pe banii dvs." este, sa ma exprim delicat, o lipsa de diplomatie. Asiguratorul poate refuza plata dar din cu totul alte motive si nu poate obliga asiguratul sa mearga la un anumit service.
Acele service "cu decontare directa" sau agreeate inseamna decontari bancare directe, eventual o mai mare incredere (datorita relatiilor), respectiv se elibereaza mai usor masina "pe incredere", la sfarsitul lucrarii.
Din pacate, practica arata ca tocmai acele service, impuse vehement de asigurator, la final adopta o atitudine super-"ortodoxa".
In principiu, primul service la care ar trebui sa se adreseze orice asigurat este reprezentanta marcii de autoturism pe care il detine.
In cazul unui autoturism in garantie, efectuarea reparatiilor la alte service, neagreeate de producator sau reprezentantii acestuia, poate duce la pierderea garantiei.
Avani
Multumesc pentru clarificari.

Concluzia: ma duc peste ei si o fac unde vreau eu, nu unde vor ei. Facand masina pe RCA nu am nici un contract cu ei, de aceea am considerat ca datorita politicii interne a societatii de asigurari, sa merg la unul din serviceurile lor.
crisolro
mda

casco va fi, deja am deschis dosarul ... sa umble ei dupa cartea verde a aluia de mi-a tras-o

masina e in garantie deci trebuie sa fie service autorizat reno ... eu unul, am ales Serus din lista lor ... nu prea erau multe optiuni pt. Reno la Asirom ...

lucrarea se poate face oriunde, diferenta consta in modul de decontare: daca e service "agreat" de firma de asigurari atunci se face decontare directa iar daca nu e agreat plateste asiguratul si-si recupereaza banii de la firma de asigurari (ghiciti cat dureaza)

oricum, recomand CASCO indiferent de RCA-ul, cartea verde etc. pe care o are ala de va loveste ... intra CASCO cu regres pe RCA-ul, cartea verde a aluia si nu se pierd reducerile din anul urmator etc. ... la CASCO cu regres, baietii is mai calmi si nu se dedau la aberatii de reparatii cu sanse minime de reusita ci accepta mai usor inlocuiri ca oricum isi recupereaza banii (si firma la care are vinovatul RCA plateste ca apoi se intoarce roata ...)

10 Jun 2008, 14:08:
@avani: firma la care ala RCA trebuie sa inteleaga ca poti apela la CASCO tau (daca ai; si aici exista sansa sa gasesti service-ul tau ca fiind agreat) si apoi pe regres dau banii, poate si mai mult!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.