Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ati avut probleme cu becurile care se ard la SLZ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
i96nds
Am vazut prin oras multe taxi-uri la care nu mai mergea al treilea stop (cel de pe mijlocul lunetei). Oare li se arde becul sau e un contact aiurea?

Eu pana acum am schimbat un singur bec, in urma cu cateva zile. S-a ars faza scurta la farul din stanga.

La ce alte becuri ati avut probleme? Asta ca sa stim si noi ce sa verificam mai des, nu? Nu as vrea sa vorbim de becul de la bricheta pentru care sunt deja deschise alte discutii.

Parca s-a mai plans cineva de becul de la proiectoarele de ceatza si de un bec din bord....

Am cumparat de la magazin bec de far H4 cu 90.000 lei. Nu am gasit tot OSRAM, cum e cel original.... Sper sa nu fie problema.
Am gasit tot la magazin set de becuri de SLZ cu 260.000 lei. In trusa asta am cate un bec de rezerva de fiecare tip. Nu inteleg de ce nu mi-au dat-o cu tot cu masina...
Tudor B
Am mai zis undeva, mi s-a ars becul de la al treilea stop (vechime auto 8 luni), l-am schimbat cu cel din trusa si deocamdata merge, atentie la inlocuirea becului ca eu am rupt un picior de plastic cand am demontat stopul sa scot becul. Alt bec inca nu s-a ars.
Manuel
In afara de cel de bricheta, nici un bec ars dupa 1 an.
kaspersky
11 luni - nici un bec ars
i96nds
Rog moderatorii sa stearga post-urile in care se zice ca nu s-a ars nici un bec sau ca s-a ars cel de la bricheta.

Altfel riscam sa facem varza si acest thread.....

Va rog sa postati aici doar daca chiar ati avut probleme cu vreun bec. De exemplu e utila interventia lui Tudor B care ne-a avertizat sa avem grija cum schimbam becul de la al treilea stop.

Va multumesc.
Manuel
Imi cer scuze ca ti-am facut topicul varza. Trebuia sa specifici cine si de ce trebuie sa intervina. blush.gif
CristianH
QUOTE(Tudor B @ 7 Dec 2004, 11:38)
mi s-a ars becul de la al treilea stop (vechime auto 8 luni, atentie la inlocuirea becului ca eu am rupt un picior de plastic cand am demontat stopul sa scot becul. Alt bec inca nu s-a ars.
*


Am patit aproape la fel : doua becuri arse la stopul suplimentar ( in trei luni ), un piciorus de plastic rupt si lipit cu multa greutate la loc.
Cred ca 21 W este cam mult pentru acel spatiu mic.
dragosdia
QUOTE(CristianH @ 8 Dec 2004, 16:08)
Am patit aproape la fel : doua becuri arse la stopul suplimentar ( in trei luni ), un piciorus de plastic rupt si lipit cu multa greutate la loc.
Cred ca 21 W este cam mult pentru acel spatiu mic.
*



Salut,

pana acum sunt campion am ars 5 becuri la al treilea (luneta) stop de frana. Mi-au spus la revizie ca nu merge si de atunci am tot schimbat pana cand am gasi 2 solutii:

1 - mai greu de aplicat: pastrezi becul de 21 w si dai jos bucatica de textolit care cu siguranta e deja semi carbonizata si dai cateva gauri in stop sa-i faci aerisire smile.gif (am incercat dar minunea nu a durat decat o saptamana)

2 - mult mai simplu: cumperi frumusel cu 10.000 lei un beculet de plafoniera de dacie de 5 w (sunt si de 10), apropii putin papucii din stop si pui becul!

Garantat nu de mai incinge -> nu se mai arde!

Succes,

Dragos
Tudor B
Becul de plafoniera are o intensitate prea mica pentru a-si indeplini rolul in stopul suplimentar. Eu la DSN am pus 2 becuri de plafoniera in locul celor 2 care s-au ars dupa o luna de folosire, ulterior dupa vanzarea dsn-ulu am rulat in spatele acesteia si am observat ca nu-mi atrageau suficient atentia asa cum ar trebui sa faca niste becuri pentru franare.
Fancyman
SLZ 18 luni si 16000km - un bec pozitie (din far). Ca sa il scoti tragi pur si simplu de el
Ducu1
1 an si 3 luni, 16.000 km nici un bec ars.
Gabi
7 luni, 5030km nici un bec ars. ( inafara de ala de bricheta care se aprinde cand vrea el si dupa ce se incalzeste in masina)
Valentine
Becul de la bricheta s-a ars dupa 9 luni. Atata deocamdata.
danygaro
16 luni, doar becul de la briketa ars. S-a ars dupa 3 saptamani de la achizitionarea masinii .
i96nds
Dupa aproape doi ani s-a ars si becul de la pozitie pe fata-dreapta. E un bec tare ciudat ca nu are o parte metalica la baza... Adica becul e facut doar din sarma metalica, filament si sticla.

Se schimba astfel: se prinde socul, se invarte la 45 grade. Astfel veti ramane in mana cu suportul in care e infipt becul (cu tot cu firele de rigoare). Becul se scoate din suportul de plastic prin tragere.
ATENTIE: Nu rotiti becul in suportul de plastic !!! Riscati sa va taiati daca spargeti becul. Nu fortati ca merge usor.
Anto
QUOTE(i96nds @ 7 Dec 2004, 10:22)
Am vazut prin oras multe taxi-uri la care nu mai mergea al treilea stop (cel de pe mijlocul lunetei). Oare li se arde becul sau e un contact aiurea?

Poate sa fie un contact. Sa va povestesc patania mea cu acest bec:
Iau masina noua de la dealer, colegul Manuel imi face semn ca nu am stop la luneta. Ii chemam pe aia, umbla acolo, merge, plec. Nu dupa multa vreme, aceeasi problema. Ma duc la dealer, umbla iar, nu mai merge, cica e ars becul si sa cumpar altul de la ei. Ii iau becul din mana si plec la un electrician. Becul bun. Mi-l montez eu cum pot mai bine. Acuma merge.
oboman1980
un an si 7 luni si nu s-a ars nici un bec. Am peste 40 000 de km si am condus mult si noaptea si cu pozitia si farurile de ceata aprinse si am pus si multe frane biggrin.gif biggrin.gif
AVT
2 ani fara doua saptamani - nici un bec ars, asta daca nu il pun la socoteala pe ala de la bricheta (si nu-l pun biggrin.gif )!!! biggrin.gif smile.gif biggrin.gif
Xpert
mi s-a ars becul de la bricheta. Am renuntat sa mai caut inlocuitor. MI s-a ars becul de la lampa iluminare interior. L-am inlocuit eu insumi. In plus, o siguranta de la semnalizare o singura data. In rest ma apropii de 70k si nici un far sau altceva... Mi se pare rezonabil.
O intrebare off-topic:
si-a pus cineva halogene? Merita?
GABY IS BACK !
Clima din decembrie 2003.

Becul butonului de avarie ars acum 3 saptamani. Consider consumabil...
colin
QUOTE(CristianH @ 8 Dec 2004, 16:08)
Am patit aproape la fel : doua becuri arse la stopul suplimentar ( in trei luni ), un piciorus de plastic rupt si lipit cu multa greutate la loc.
Cred ca 21 W este cam mult pentru acel spatiu mic.
*



Observ ca nu numai mashinutza mea a papat becu' de la luneta!
deci dupa 6 luni si 8600km e singurul bec ars.
nu am rupt nimik pe langa el pt ca nu l-am schimbat!!inca..smile.gif)
Ant
1 an si 3 zile , 23k km ...bec de la bricheta dupa 2 luni (asa a ramas) si dupa 1 an becul de la al treilea stop - schimbat in service (ei au observat , ei l-au schimbat) - oare de fapt n-o fi fost ars ? huh.gif
Charlton
Dupa 1 an si o luna , becul de la bricheta , si asa-l las . smile.gif
i96nds
Ei uite ca dupa aproape 2 ani mi s-a ars becul de la pozitii in fata, pe partea dreapta. E un beculet mic, mic si ciudat, ca nu are soclu metalic. Se schimba destul de usor, nu e nici o filozofie. Ma intreb unde se gaseste de cumparat un astfel de bec ciudat.
Ant
La magazinul de becuri mici si ciudate, sau la reprezentantele cu ciudati nu asa de mici biggrin.gif
bogdan_o
La Shell sau carrefour. Au toate becurile posibile si imposibile. Recomand totusi Carrefour, ca sunt ceva mai ieftini.
dragosdia
QUOTE(Ant @ 17 May 2005, 12:06)
1 an si 3 zile , 23k km ...bec de la bricheta dupa 2 luni (asa a ramas) si dupa 1 an becul de la al treilea stop - schimbat in service (ei au observat , ei l-au schimbat) - oare de fapt n-o fi fost ars ? huh.gif
*



Ba era ars cu siguranta!!
Are 21 W, e mult pra puternic pt incinta in care este pus si nu are racire! Eu am pus de 5 W, stiu ca poate parea putin dar se vede perfect, degaja mai putina caldura => se arde f greu!
L-am cumparat de la o benzinarie rompetrol.
Adrian_Solenza
11 luni fara 8 zile... Merge perfect, nimic stricat, nu zdrangane nimic! 13.000 km alergati la greu! ...

Oare sunt eu prea norocos?
driver
QUOTE(dragosdia @ 17 May 2005, 20:38)
Ba era ars cu siguranta!!
Are 21 W, e mult pra puternic pt incinta in care este pus si nu are racire! Eu am pus de 5 W, stiu ca poate parea putin dar se vede perfect, degaja mai putina caldura => se arde f greu!
L-am cumparat de la o benzinarie rompetrol.
*


Becul la al treilea stop s-a ars dupa 1000 km , l-am scimbat cu unul identic de 21 W si s-a ars din nou dupa 1000 km , iar la a doua schimbare am cumparat din greseala de 5W si inca nu s-a ars, ma gandeam de ce....,acum am deja 20000

Becul de la bricheta s-a ars dupa vreo 500 km si l-am scimbat cu altul care nu s-a mai ars... biggrin.gif se schimba foarte greu, si in service o zis ca trebuie demontat bordul dar ca nu au bec, mai bine ca poate ma costa vreo ora de service ~ 10 euro.... laugh.gif , pt un bec de 5000
bogdan_o
Pune un led alb in loc de bec si scapi de o grija. Eu personal am luat un bec de la Lampa si l-am schimbat singur. Intr-adevar iese foarte greu de acolo. Dar eu pe langa bec i-am pus si soclu de berlina, sa nu se mai miste acolo. De un an si mai bine nu mai am probleme cu el.

Sincer acum regret ca nu mi-a venit ideea cu led-ul mai devreme, dar cand si-o da si asta duhul asa o sa fac.
excellence
QUOTE(Adrian_Solenza @ 17 May 2005, 15:18)
11 luni fara 8 zile... Merge perfect, nimic stricat, nu zdrangane nimic! 13.000 km alergati la greu! ...

Oare sunt eu prea norocos?
*






1 an si ceva-aproape 50.000km parcursi pe toate drumurile
merge perfect nimic stricat doar niste zdrancanituri in bord si in usa din dreapta parca se aud niste zgomote ,oricum n-am umblat deloc la ea pan' acum decat la schimbat ulei si ce s-a mai schimbat pe la revizii -filtru aer..bucse,etc

multumit de masina
consum super super

o singura data mi s-a ars un bec-becul de pozitie din fata si l-am inlocuit cu 1 din cutie.
GABY IS BACK !
Am postat mai sus ( postul cu nr 20 ) povestind ca s-a ars becul de la butonul de avarie si ca-l consider "consumabil".

La revizia de 30.000 le-am spus mecanicilor, si au ras de mine, spunandu-mi ca e led, se schimba cu tot cu buton, si ca am noroc cu garantia ( neexpirata inca ), ca ma saturam eu de "consumabil".
Am tras concluzia ca butonul costa ceva...Oricum l-au schimbat...pe garantie tongue.gif
AVT
QUOTE(bogdan_o @ 19 May 2005, 17:02)
Pune un led alb in loc de bec si scapi de o grija. Eu personal am luat un bec de la Lampa si l-am schimbat singur. Intr-adevar iese foarte greu de acolo. Dar eu pe langa bec i-am pus si soclu de berlina, sa nu se mai miste acolo. De un an si mai bine nu mai am probleme cu el.

Sincer acum regret ca nu mi-a venit ideea cu led-ul mai devreme, dar cand si-o da si asta duhul asa o sa fac.
*



Cum vine treaba cu ledul ca ma intereseaza si pe mine! Daca se poate da mai multe detalii... (si la mine e ars becul de la bricheta)
i96nds
QUOTE(i96nds @ 11 Apr 2005, 16:01)
Dupa aproape doi ani s-a ars si becul de la pozitie pe fata-dreapta. E un bec tare ciudat ca nu are o parte metalica la baza...  Adica becul e facut doar din sarma metalica, filament si sticla.


Am gasit de cumparat un astfel de bec bun pentru pozitii:
Locatie: Carrefour Orhideea
Pret: 23.000 doua bucati. Deci sa zicem 1,2 lei noi bucata.
bogdan_o
Treaba cu led-ul sta in felul urmator. Cumperi un led alb (intensitatea luminoasa sa fie medie) si o rezistenta de 560 ohm, 0.25W. Legi rezistenta in serie cu unul din piciorusele led-ului (eu in general le leg pe +, dar merge foarte bine si la masa) si apoi lipesti rezistenta si unul din picorusele led-ului pe soclul becului cu ajutorul unui letcon. Treaba iti ia sub 3 minute (bine, fara timpul necesar scoaterii becului vechi, ca cel putin in cazul meu a trebuit sa dau bordul jos ca era prea bine intepenit sa pot atfel) si nu mai are moarte. Led-ul nu se arde decat daca ii dai voltaj prea mare, ceea ce nu e cazul daca ii pui rezistenta, daca inversezi polaritatea sau ii faci scurt. Ca polaritate, piciorusul mai lung al led-ului e plusul. Ca pret, un led e in jur de 20-30 k (astea albe sunt mai scumpe) iar o rezistenta e cateva sute de lei. deci o nimica toata.
crocky
Vad ca dupa 7 luni a intrat si solenza mea "in randul lumii". S-a ars becul de la bricheta smile.gif
Altfel, e singurul deocamdata...
AVT
Am gasit bec ptr. bricheta, dar este de 2 wati! (cel original este de 1,2w) Oricum, l-am pus si acum am lumina mai puternica la bricheta... dar, am lumina fratilor!... biggrin.gif
b64chr
1 an si 8 luni, 36000km.
- un bec far (H4)
- un bec pozitie
- bec bricheta (evident)
valioglu
12 luni si 15 k km, nici un bec si nici o piesa (cu exceptia unui capac de torpedou lovit cu genunchiul in maner de o paluga de coleg).
Nici macar celebrul si unicul bec de la bricheta.
Manuelos
1 an si 4 luni:
- 4 becuri de far
- 2 pozitie
- 1 lampa interior
- 1 spate(pozitie+frana)

Si cel de bricheta..........evident, de pe la 6 luni!

PS: Masina e taxi si are mult peste 50.000!
Geo
1 an, 16.000 km; pe la 14.000 s-a ars becul de la stopul suplimentar (cel de sus de pe luneta), seara, n-am avut lumina, m-am enervat, am tras, si bineinteles ca am rupt un piciorus de la suport (insa merge si fara el foarte bine). Am pus C21W din setul de rezerva, dupa aproximativ o mie de km, stupoare, s-a ars din nou... nu l-am schimbat inca deoarece nu mai am trusa de torx-uri.
Cum s-a mai spus deja, s-ar putea sa fie de la puterea prea mare (si la mine textolitul de suport era negru - prajit binishor in zona apropiata de bec).
i96nds
QUOTE(Geo @ 7 Jul 2005, 13:20)
Cum s-a mai spus deja, s-ar putea sa fie de la puterea prea mare (si la mine textolitul de suport era negru - prajit binishor in zona apropiata de bec).


Eu nu inteleg cat poti sta cu piciorul pe frana ca sa se incinga ala atata... Doar daca te-ai obisnuit sa stai la stopuri/semafoare cu piciorul pe frana, ceea ce e incorect.... Asta am invatat la prima ora de la scoala de soferi - sa nu stau la semafor cu piciorul pe pedala de frana.

Geo, am inteles ca totusi se mai arde si de la trantitul hayonului....
Geo
Sa stii ca ma gandeam la faza cu tinut piciorul pe frana, dar nu este de aici. Adica chiar nu am obiceiul asta (nu-l tin decat atunci cand este absolut necesar - pleaca masina de pe loc). Oricum, ideea este ca-i un sistem de rahat, sau un bec de rahat... ca doar nu stai la semafoare o gramada de timp.
Sincer sa fiu, mai degraba cred ca-l ataca trantitul hayonului.... am vazut ca becul are un filament foarte lung, prins doar in capete (fara suport pe lungimea lui).
driver
QUOTE(i96nds @ 7 Jul 2005, 15:46)
Eu nu inteleg cat poti sta cu piciorul pe frana ca sa se incinga ala atata... Doar daca te-ai obisnuit sa stai la stopuri/semafoare cu piciorul pe frana, ceea ce e incorect.... Asta am invatat la prima ora de la scoala de soferi - sa nu stau la semafor cu piciorul pe pedala de frana.

Geo, am inteles ca totusi se mai arde si de la trantitul hayonului....
*



sa nu-mi spui ca tu tragi frana de mana.... tongue.gif , sau poate tu ai cutie automata si pui maneta in pozitia parcare...?
Asi
nici un bec.. nici ala la bricheta.. 2ani si vro2 luni..

ca offtopic.. eu mai trag frana de mana cand stau la stop.. ca ma plictisesc.. (nu mi s-a intamplat decat odata sa plec cu ea pusa.. -voiam sa ii dau tare.. eram primu la stop si cand.. frana imi tinea masina si nu stiam de ce motoru mergea, rotiile se invarteau, fum iese din roti si masina se misca foarte incet si nesigur tarsaind rotile de pe spate pe asfalt.. mi-am dat seama in secunda urmatoare..
bogdan_o
Eu ma gandesc ca totusi in locul becului ala se pot pune 2-3 led-uri ultrabright si ati terminat povestea. Alea nu mai au moarte. Mai degraba va mananca rugina jumatate de masina pana sa se arda unul din ala. Rezista si la trantit si la tinut picorul pe frana x minute, etc. Eu asa voi face. Mie inca nu mi s-a ars. Dar nu pot spune ca nu pun frana de dragul de a nu mi se arde becul. Nici nu trantesc hayonul din varful dealului.
Geo
La naiba, este al 3-lea bec pe care-l schimb in 19.000 km... ultimul m-a tinut 1200 km (exact in concediu)... s-o fi ars de la caldura asta nebuna biggrin.gif
driver
QUOTE(Geo @ 1 Aug 2005, 10:53)
La naiba, este al 3-lea bec pe care-l schimb in 19.000 km... ultimul m-a tinut 1200 km (exact in concediu)... s-o fi ars de la caldura asta nebuna biggrin.gif
*


daca zici de cel suplimentar de frana, eu am pus din greseala unul de 5 W si inca nu s-a ars , am facut vreo 20000, de atunci si cand stau cu piciorul pe frana ... uit sa-l ridic, chiar daca stau 5 min pe loc
Geo
Da, despre stopul suplimentar de frana vorbeam... m-a disperat... stau mereu stresat acum si tot fac teste sa vad daca mai merge sau nu... ca sunt mai tipicar, mai ales la faza sa-mi mearga toate becurile.
Se gasesc usor becuri de 5W cu aceeasi forma, sa le pui acolo ? Nu lumineaza prea slab ?
florentinzsk
Eu am masina de 2 ani si nu am schimbat nici un bec. trebuie verificata instalatia electrica si cit incarca alternatorul deoarece este posibil sa incarce prea tare si sa arda becurile . Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.