Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
danni_zap83
Tocmai ce am schimbat etrierul dreapta la nova mea care nu a avut nici o problema pana acum ca parca am deschis cutia pandorei cu operatia asta. Pe scurt dupa ce am plecat cu masina din service acasa cand am parcat am auzit un huruit ciudat si ingundat la rotile din fata iar martorul de frane din bord s-a aprins.Am ridicat capota sa vad daca nu cumva nu mai am lichid de frana dar am vazut ca este insa surpriza alta problema ca am auzit un fasait si ceva miros de gaz. Bineinteles ca am inchis imediat instalatia de gaz si se pare ca mirosul nu mai e si nici fasaitul,dar tot mi-e frica sa plec cu masina. sad.gif Daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi si mai ales unde pot sa gasesc un service bun pt ca instalatia de gaz e coreana cred ca CCI si stiu ca e cam greu de gasit pe cineva care sa se umble la alte instalatii decat cele italiene. Mersi anticipat!
C a t a l i n
Te duci la cine a montat-o. Iar martorul din bord s-a aprins din altă cauză. Deci data viitoare schimbă service-ul.
danni_zap83
QUOTE(MAERSK @ 5 Mar 2008, 19:22)
Te duci la cine a montat-o. Iar martorul din bord s-a aprins din altă cauză. Deci data viitoare schimbă service-ul.
*




Service-ul la care am fost e chiar vis-a-vis deci in afara de "urarile" de rigoare nu mai am treaba cu ei . M=am gandit totusi ca imediat dupa ce am schimbat etrierul dreapta a aparut zgomotul respectiv si de aici am facut legatura. Altfel ar fi bine daca as reusi sa ma duc la cei care au montat instalatia ca service-ul care era pe bd timisoara unde am impresia ca a fost instalata nu mai functioneaza asa ca....Mersi frumos oricum.
mihai0070
gogule , ce treaba are etrierul cu instalatia de gaz , ce service vrei sa iti recomand de reparatii mecanica sau de GPL blink.gif
danni_zap83
QUOTE(mihai0070 @ 5 Mar 2008, 22:48)
gogule , ce treaba are etrierul cu instalatia de gaz , ce service vrei sa iti recomand de reparatii mecanica sau de GPL blink.gif
*




Poate exprimarea mea a fost putin gresita,dar am spus ca sunt mai multe probleme si mai precis 2 : prima ca aud un zgomot infundat ,un huruit cand apas frana si martorul este aprins si am facut legatura cu etrierul pe care abia ce l-am schimbat pt ca pana sa il schimb nu am avut problema asta a doua problema care am descoperit=o in legatura cu instalatia de gaz intamplator deoarece am vrut sa ma uit daca nu cumva huruitul vine de la ceva lipsa lichid frana. Deci nici o leg intre etrier si gaz doar o coincidenta nefasta . Service mecanica bun cred ca pot gasi destul de usor desi nu as zice nu la o sugestie , insa problema era de service gpl pt ca nu se mai monteaza instalatie de acest gen CCI coreana la noi ,sau cel putin asa am auzit .
Mersi ca mi-ai ascultat lunga explicatie si sper ca de data asta am fost mai explicit Mihai. O seara buna!
apollo
cred ca ai placutele tocite rau de tot.altfel nu are de unde sa se auda huruitul.
(!) se aprinde cand pompa a intrat in avarie(aer in pompa), cand placutele sunt tocite(daca sunt cu senzor) , cand nivelul de lichid de frana e sub minim.
danni_zap83
placutele de frana nu sunt uzate cu siguranta iar lichid de frana e suficient.Mai ramane sa vad cum fac sa scot pompa de frana din avarie daca asta e cauza acestui huruit.
apollo
nu huruie pompa.

observa discul daca are caneluri pe el.santuri foarte mici sau doar unul si mai adanc.observa distanta suportului de etrier fata de disc.sau pune pe cineva sa calce frana si uita-te la etrier si la suportul lui sa nu atinga de disc.
mihai0070
ce placute ai pus ? sunt anumite placute care au in compozitie metal si ala huruie al dracu de rau , dau poate ca huruitul tau este de pe spate de la saboti si tu il auzi din fata .
danni_zap83
QUOTE(mihai0070 @ 6 Mar 2008, 22:54)
ce placute ai pus ?  sunt anumite placute care au in compozitie metal si ala huruie al dracu de rau , dau poate ca huruitul tau este de pe spate de la saboti si tu il auzi din fata .
*





Nu am spus ca am schimbat placutele deci sunt aceleasi ca inainte , schimbate acum 2-3000 km asa ca nu cred ca asta e problema. Nu e neaparat un huruit cat un sunet surd si incet doar atunci cand apas frana. Oricum n-am saturat de atatea service-uri.Of ca nu mai imi iau dacie cat oi trai.Mersi oricum.
mihai0070
zgomotul poate fi si de la tamburi sau rugina pe disc, completeasza cu lichid si vezi daca se stinge becul daca nu scoate-ti pompa din avarie , ca sa vezi daca este de acolo , scoate tirul din senzorul de ICP , daca martorul se stinge atunci de acolo este
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.