Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau si eu un dump de mem 6002
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
DUZZ
Salut,
Am si eu rugamintea la cine poseda un dump de mem 93c56 (logan )cu vers de soft 6002 (vers cu consum instant) . Am un LGN din 2005 si vreau sa ii pun CB .
Daca e cineva care are un asemenea dump si e amabil , poate sa mi-l trimita pe : goguta2008@gmail.com.
Va multumesc anticipat .Trimit la schimb softul cu ajutorul caruia poti sa iti pastrezi nr de km .
Multam anticipat .
Marso
cred ca ar fi trebuit postat la bursa anuntul tau smile.gif
DUZZ
De ce ??
eu consider cae de imbunatatiri , pt ca asta vreau sa fac , dar nu ma supar daca e mutat
. Ideea e ca am nevoie de acel Dump ca sa pot sa imi modifica bordul.
Multumiri celui/celor care imi vor trimite un dump 6002
liviu2004
Pariu ca nu iti trimite nimeni?
DUZZ
Eu sper ca cineva care are si vrea poate imi da si mie .
Daca comunitatea asta se refera doar la cine are pentru el si atat +banii, asta e . Ce pot sa fac ??
Merrgem la vecini si tot gasim . Eu sunt optimist . Poate cineva care face treaba asta cu C-B frecvent imi trimite si mie un dump de 6002, dar asata e otiunea lor , nu poti sa obligi pe nimeni . Oricum eu astept . blush.gif
liviu2004
Nu e chiar asa. Dar cele 4 posturi ale tale nu zic nimic. Mai strange si tu ceva vechime si incredere. Intelegi?
AR-18-MOS
Mai asteapta cateva luni ... wink.gif
DUZZ
Chiar sa sa sa fie cum ziceti voi ,nu posturile (multe / putine ar trebui sa conteze )
e ideea de ajutor intre membrii , zic eu ca nu tine de de nr de posturi sau de vechime , totul cred ca tine de incredere, si .... cred eu ca am facut destul pentru acest forum, chiar daca nu pot arata ce si cum . eu sper totusi ca cineva care are acest dump poate mi-l vor trimite si mie , sau eventual sa imi trimita o mem 93c56 programata cu aceasta versiune si o voi plati ramburs ( sa se zica si pretulin mail )cu vreo 6900Km in ea .
Merci oricum
liviu2004
Cred ca cererea ta a fost clara. Nu inteleg ce ai facut tu pentru forum. Poate acum ai alt ID?
voinicel
Probabil ca nu o sa gasesti si nici nu o sa tise dea. Te-as fi ajutat cu placere dar vad ca esti din TM iar din pacate eu nu am inca programatorul ca sa citesc memoria de la masina mea. Daca nu il primesti pana fac eu rost de programator ti-l trimit cu toata placere.
IRONICK
vezi ca unele sunt protejate la citire ...
voinicel
O sa caut prin strainatati ca momentan am cumparat un bord v7102 de diesel, ca vroiam iconitele ale in plus de pe kilometraj, si acum am pe ce sa fac teste. Si in plus vreau sa-l fac de rezerva pt mine asa ca trebui musai sa fie 6002.
DUZZ
Nu ma grabesc extraordinar de tare. Multumesc mult .
DUZZ
Miiiiiiiiii, de multumiri unui coleg de pe forum , care a dat dovada de multa bunatate si mi-a dat si mie un dump de 6002, si asa am modificat si eu bordul .
Daca imi da voie o sa pun un dump 100% bun si functional de 6002.
Despre programator pot sa va swpun ca l-am construit extraordinar de simplu, dar necesita atentie (care mi-a lipsit la inceput = ars o mem ). Daca cineva doreste sa afle inform ma contacteaza si o sa ii spun ce si cum .Pretul programatorului iese undeva la max 10RON complet.
Rusinica celor care s-au ridicat in timp , si au cunostinte , si materiale solide , pentru ca nu mai impartasesc cate ceva si celor care vor sa isi faca singuri. Se tem ca vor pierde castiguri ???
sigur NU , pentru ca cine nu stie nu se va baga sa isi schimbe nici macar un led singur, dar sa mai scrie , sa mai modifica , sa construiasca ceva electronic .
Oricum Multumesc tuturor care au spus cate ceva .
Ps @liviu2004 uite ca cineva a avut suflet mare si mi-a dat
FRATELLO
Ofer 300 RON coforumistului care imi da solutia tehnica care sa permita indicarea pe displayul CB, la apasarea butonului manetei stergatoarelor de parbriz, dupa viteza medie orara, temperatura citita de un senzor (NTC) !!!!!!
OldMan
eu zic ca nu se poate, adica prin artificii banale
liviu2004
QUOTE(DUZZ @ 15 Mar 2008, 19:43)
Ps  @liviu2004 uite ca cineva a avut suflet mare si mi-a dat
*



aplauze.gif
I-as da cu plus da nu stiu cui. E chiar asa secret?

GIC
QUOTE(DUZZ @ 15 Mar 2008, 20:43)
Miiiiiiiiii, de multumiri unui coleg de pe forum , care a dat dovada de multa bunatate si mi-a dat si mie un dump de 6002, si asa am modificat si eu bordul .
Daca imi da voie o sa pun un dump 100% bun si functional de 6002.
Despre programator pot sa va swpun ca l-am construit extraordinar de simplu, dar necesita atentie (care mi-a lipsit la inceput = ars o mem ). Daca cineva doreste sa afle inform ma contacteaza si o sa ii spun ce si cum .Pretul programatorului iese undeva la max 10RON complet.
Rusinica celor care s-au ridicat in timp , si au cunostinte , si materiale solide , pentru ca nu mai impartasesc cate ceva si celor care vor sa isi faca singuri. Se tem ca vor pierde castiguri ???
sigur NU , pentru ca cine nu stie nu se va baga sa isi schimbe nici macar un led singur, dar sa mai scrie , sa mai modifica , sa construiasca ceva electronic .
Oricum  Multumesc tuturor care au spus cate ceva .
Ps  @liviu2004 uite ca cineva a avut suflet mare si mi-a dat
*


Acum am vazut si eu topicul asta.... Pe cine intereseaza memorii (nescrise) sa bage un ochi aici. Direct din maganinul lor se poate lua si fara a se tine cont de plafonul minim pentru comanda.
DUZZ
In magazin poate nu se tine cont de val de 50 ron . e intereseant daca e cum zici tu , dar cum deschizi pagina sus in partea stanga scrie ca val minima a comenzii este de 50 ron .
GIC
Reformulez: Daca te duci personal in magazinul lor...................oradean fiind........sau trecind prin Oradea......
sandu_totalnet
DUZZ pls trimite si mie daca poti schema la programator, si eu incerc sa ma mesteresc un pic.
mersi mult
pm herlea_alex@yahoo.com


kodrix
Si am sa te rog sa dai cu cc si la codrin2c@yahoo.com. Nu de alta dar am tot cautat pe net scheme si toate se ridica la un grad de complexitate in realizare care pe mine unul ma depaseste.


Multumesc!
mytyca545
as dori si eu un dump de logan cu consum instantaneu am 1.4mpi februarie 2006
mail mytyca545@yahoo.com
campean_cristian
Ce versiune ai acum la masina? 6001?
hans.holgersson
QUOTE(DUZZ @ 15 Mar 2008, 20:43)
Miiiiiiiiii, de multumiri unui coleg de pe forum , care a dat dovada de multa bunatate si mi-a dat si mie un dump de 6002, si asa am modificat si eu bordul .
Daca imi da voie o sa pun un dump 100% bun si functional de 6002.
Despre programator pot sa va swpun ca l-am construit extraordinar de simplu, dar necesita atentie (care mi-a lipsit la inceput = ars o mem ). Daca cineva doreste sa afle inform ma contacteaza si o sa ii spun ce si cum .Pretul programatorului iese undeva la max 10RON complet.
Rusinica celor care s-au ridicat in timp , si au cunostinte , si materiale solide , pentru ca nu mai impartasesc cate ceva si celor care vor sa isi faca singuri. Se tem ca vor pierde castiguri ???
sigur NU , pentru ca cine nu stie nu se va baga sa isi schimbe nici macar un led singur, dar sa mai scrie , sa mai modifica , sa construiasca ceva electronic .
Oricum  Multumesc tuturor care au spus cate ceva .
Ps  @liviu2004 uite ca cineva a avut suflet mare si mi-a dat
*



salutare DUZZ. si eu am exact aceeasi problema ca si tine. daca nu iti creeaza probleme, trimite-mi si mie te rog dump-ul schema programatorului si o descriere despre modul cum ai facut manevra pe adresa hans@npoint.ro.
multumesc.
marian_ariciuc
de ce nu s-ar posta public? ce e atat de secret?
X@by
QUOTE(hans.holgersson @ 15 Nov 2013, 16:20)
salutare DUZZ. si eu am exact aceeasi problema ca si tine. daca nu iti creeaza probleme, trimite-mi si mie te rog dump-ul schema programatorului si o descriere despre modul cum ai facut manevra pe adresa hans@npoint.ro.
multumesc.
*


Da tie ce versiune de dump iti trebuie si cu cati km?
hans.holgersson
da' mie mi-ar trebui 6002 la 104998km, dar pana ajung sa ma apuc de treaba in mod sigur mai fac vre-o 10-15 mii de km, si atunci o sa am nevoie de "alt dump"

de aceea am spus ca as avea nevoie de un dump, o schema si metoda de lucru ...

QUOTE(X@by @ 26 Nov 2013, 14:27)
Da tie ce versiune de dump iti trebuie si cu cati km?
*


Mythica
Ai in atasament un bin 6002 cu 104998km si un xls pentru a putea modifica in viitor kilometrii. In excel, in zona rosie scrii valoare dorita si in zona galbena iti genereaza valorile care trebuie introduse in binul deschis cu swap bytes in zonele: 6A-6C, 6D-6F, 70-72, 73-75. Succes!
hans.holgersson
multumesc. pentru informatii.
intrbari (chiar cu riscul de a va supara...): cu ce deschid bin-ul si de la ce adresa inscriu bin-ul in chip?

Mythica
Binul il deschizi in softul cu care programezi memoria (ponyprog, icproc, etc.) apoi write, verify, etc.
Cred totusi ca iti va fi foarte greu sa faci singur acest lucru (programarea memoriei), poate ar fi mai bine sa apelezi la cineva cu experienta (memoria este smd si trebuie dezlipita de pe placa bordului).
klaus
parca facusera unii niste socluri de pus direct deasupra pe memorie, pentru a nu o scoate de pe placa. Evident, legate corespunzator (adica pe invers, ca memoria intra invers in soclu daca soclu se pune deasupra)
hans.holgersson
ideea este ca nu inteleg treaba cu "swap bytes in zonele: 6A-6C, 6D-6F, 70-72, 73-75"

dezlipitul smd-ului nu ar fi o problema, ca am prieteni care lucreaza in service de electronice (gen reballing-uri de mobouri de laptop si alte cele...), sau chiar daca sunt ocupati nu mi-e strain un pistol de lipit sau un letcon de putere mica.

pe de alta parte imi place sa fac experimente, iar cand ma apuca febra experimentelor nu ma pot opri, si atunci imi asum orice riscuri wink.gif
Mythica
Cauta ultima versiune de icprog si instaleaz-o. Deschizi binul in icprog dupa ce ai setat la device-microwire-93c56 si dai yes la intrebarea cu swap bytes. Ai sa observi la adresele mentionate valoarea generata de excel. Daca vrei o alta valoare a km, scrii in zona rosie nr. lor si rezultatul generat il scrii in icprog la adresele respective. Apoi save as bin si te duci la un prieten sa-ti dezlipeasca memoria, sa scrie binul in ea si s-o monteze la loc.
hans.holgersson
aha. acum incepe sa se faca lumina in intuneric ...

multumesc mult.

va tin la curent cu rezultatele experimentelor. smile.gif
Nick_797979
Salut, a incercat cineva dump-ul atasat de Mythica? vroiam sa stiu daca merge si p e 1,6 din 2005 si in cate zone (de cate ori) trebuie scris nr de km eu am vre-o 2 dump-uri inul de 71000 si cel de 104998 dar nu seamana deloc intre ele nu vreau sa dezlipesc si sa lipesc de o gramada de ori memoria, nu de alta dar imi este frica sa nu o ard pe cea originala smile.gif.
Va multumesc mult in speranta ca ma puteti ajuta
flavyus1987
In CT v-i le scriu eu gratis, in limita timpui disponibil.doar sa va achizitionati voi memoriile.cu conditia sa veniti cu ceasurile in brate.si bineînțeles doar pentru mașinile personale.Nu bișnița.
Se intampla sa difere continutul daca sunt citite cu scule diferite, dar sa fie totul ok.cel mai bine va cumparati memorii de rezerva.sau cautati prin deseuri electronice.
gaboneygg
memoria pentru logan este eeprom 93c56 - 256x8 byt ,soclu so8. aceasta memorie se schimba pentru activarea computerului de bord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.