Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti ->Budapesta ->Viena
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3
Kata
Salutare,

As dori si eu niste informatii despre traseul Bucuresti -> Budapesta ->Viena cat si despre cele 2 orase de vizitat.

Ma gandesc si eu sa dau o fuga acuma in vacanta de Pasti, 1Mai si sa petrec cateva zile acolo.

Deci iata intrebarile:

1) Legat de traseul pina la iesirea din tara: Bucuresti -> Pitesti -> Deva -> Arad e ok? Ar fi mai ok un alt traseu? Am inteles ca pe valea Oltului e jale....

Ma gindesc sa plec dimineata la 6h din Bucuresti, sa innoptez la Arad si apoi sa plec a doua zi spre Viena; stau cateva nopti in Viena si apoi la intoarcere ma opresc in Budapesta...

2) Dupa iesirea din tara:
- trebuie sa iau vignieta(taxa de drum) pt Ungaria, Austria de unde? la vama, dupa vama in prima benzinarie? cam cat costa?
- de pus benzina ce recomandati? Mol, OMV?
- in afara de imputernicire (masina in leasing) ce mai trebuie? becuri de rezerva, vesta reflectorizanta se mai cere in ambele tari?

3) La Viena:
- recomandati vreun hotel/pensiune cat de cat mai spre centru? ma gindesc sa pot si parca masina si apoi sa vizitez orasul pe jos
- am inteles ca sunt multe stradute cu sens unic prin oras si ca ar trebui sa fiu atent la asta

4) La Budapesta:
- aceeasi intrebare legata de cazare: recomandati ceva?

Merci mult.




catalin_tm81mis
eu tocmai am fost la viena budapesta acuma mai putin de o luna
1)referitor la traseu pe deva arad e cel mai bun drum cu mentiunea sa nu prinzi tiruri in convoi ca e plin de curbe si trebuie sa ai nervi sa sari intre ele dar asfalt mai bun ca deva arad nu gasesti
poti face stanga dupa 10 km de la iesirea din deva si sa o iei pe faget, lugoj, timisoara dar ultima parte 45 km is teribili numai asfalt ondulat sau gropi
2)in ambele tari vignieta se poate lua imediat dupa vama de la niste chioscuri bine semnalizate cu pancarte mari dar nu e nici un stres sa mergi pana la prima benzinarie si sa iei de acolo. in ungaria daca nu ai forinti de regula iti cer 7 euro/4 zile care e un pic mai mult decat daca ai cumparao in forinti. la austrieci e tot cam asa 7-8 euro/4 zile. la benzina am plecat cu rezervorul plin si acolo am mai alimentat doar odata la omv
cat despre imputerniciri, veste si becuri de rezerva cel putin la vama nu m-au intrebat deloc de cate ori am iesit. e bine sa le ai daca faci vreo boacana si te ia politia la control
3) la viena daca ajungi la stephan`s dom in centru vezi cam tot ce e important ca e si biserica care da numele pietei si ringul vienez ,un fel de bulevard plin de magazine care se termina cu opera de stat si cu parcul muzeelor. in afara de partea asta neaparat se mergi la palatul schonbrun (9km pe gps de centru) care iti v-a lua cel putin 5-6 ore de vizitat daca mergi si in gradinile din spatele palatului

in speranta ca ti-am oferit macar cateva informatii utile iti doresc distractie placuta
radian
In Viena, la orice hotel sau pensiune vei gasi un pliant cu harta orasului, si cu metroul te poti descurca fara probleme, Daca ajungi la inceputul lunii mai, neaparat sa mergi in zona recomandata de Catalin mai sus la punctul 3. Au niste aranjamente florale superbe.

In Budpaesta, la intoarcere ramai in Pesta (jumatatea dinspre Viena a orasului, taiat in doua de Dunare), zina deluroasa... Acolo sunt concentrate hoteluri si pensiuni turistice o gramada si gasesti pe toate gusturile.

In ceea ce priveste cheltuielile, cel mai castigat iesi daca platesti cu cardul.
Garett
Cam acelasi traseu vreau sa-l fac si eu, cu mentiunea ca vreau sa ajung si la Praga. Ceva informatii despre Praga, drum, etc.? A facut cineva drumul Galati-Budapesta, se poate face intr-o singura zi?
kaspersky
QUOTE(radian @ 10 Mar 2008, 01:30)
In Budpaesta, la intoarcere ramai in Pesta (jumatatea dinspre Viena a orasului, taiat in doua de Dunare), zina deluroasa...

Partea vestica si deluroasa e Buda iar partea estica e Pesta.

vigneta pt. Ungaria poti s-o iei si pe net de aici Costa cu 100 HUF mai mult decit daca ai lua-o din benzinarie.
Kata
@catalin_tm81mis, radian

merci mult pt info...fff utile; incerc sa fac rost de cazari in mijlocul orasului (Viena, Budapesta) ca sa ma pot deplasa pe jos prin centru
..

Traseul in Romania (pe GPS cel putin) ar fi: Bucuresti -> Pitesti -> Ramnicu Valcea -> Sibiu -> Deva -> Arad (545km) = 8h30 -10h

Recomandati altceva?

As vrea sa plec dimineata la 6h ca sa ajung seara sa innoptez in Arad...de Inviere...

@Garett

Daca pleci la 00h (miezul noptii) din Galati poti iesi din tara in aceeasi zi la pranz si sa fii la Budapesta cateva ore mai incolo; dar faci cel putin 12h incontinuu....
Ma gaindeam si eu sa plec noaptea dar exista sansa sa prind multe TIR-uri pe drum..

Fuzz
Eu am fost de curand pe Valea Oltului, si drumul e chiar bunicel. Cineva a fost pe Bucuresti-Brasov-Sibiu si a fost foarte dezamagit. Diferente de nivel intre benzi dupa Brasov, urat pe scurt.
Garett
@Garett

Daca pleci la 00h (miezul noptii) din Galati poti iesi din tara in aceeasi zi la pranz si sa fii la Budapesta cateva ore mai incolo; dar faci cel putin 12h incontinuu....
Ma gaindeam si eu sa plec noaptea dar exista sansa sa prind multe TIR-uri pe drum..
*

[/quote]
E prea riscant noaptea, cred ca o sa fac drumul din doua bucati, plec cu o jumatate de zi inainte si ma opresc undeva pe la Brasov.
Nu stiu daca se merita sa stai in centru Vienei, eu o sa ma orientez undeva langa o statie de metrou sa pot lasa masina la hotel si sa ma duc cu metroul in centru.
@fuzz: asta vara era ok, cel putin de la Cartisoara la Sibiu.
Stie cineva cum e drumul intre Sibiu si Arad?
adister
Sibiu - Sebes drumul este foarte bun, la cele mai multe rampe ai banda pentru vehicule lente unde poti sa mai depasesti coloanele smile.gif . De la Sebes pana dupa Deva (la Ilia) drumul e bun, chiar daca mai sunt cateva gropi aparute dupa iarna asta mad.gif .

Eu m-am intors acum 3 zile de la Timisoara pe traseul Lugoj - Caransebes - Orsova - Turnu Severin - Craiova - Pitesti. In mod normal drumul asta ar fi cel mai rapid, insa din pacate intre Orsova si Caransebes e dezastru: alterneaza portiuni foarte bune cu unele incredibil de proaste (e chiar o portiune de cativa km unde asfaltul lipseste cu desavarsire mad.gif ). Asa ca tot Valea Oltului ramane cea mai buna alegere, chiar daca se pierde o gramada de timp prin Sibiu.

Dodone
QUOTE(Garett @ 10 Mar 2008, 12:16)
Cam acelasi traseu vreau sa-l fac si eu, cu mentiunea ca vreau sa ajung si la Praga. Ceva informatii despre Praga, drum, etc.? A facut cineva drumul Galati-Budapesta, se poate face intr-o singura zi?
*




Am fost eu la sfarsitul lui noiembrie. Cam aceleasi conditii ca in Ungaria: drumuri f. bune, atentie la vigneta (matrica), plateste pe cat posibil cu cardul. Altfel, te jecmanesc pe fata cu niste cursuri de schimb aberante. Daca zic ca nu au P.O.S.(point of sale, nu ca vreau sa fac pe desteptul, dar poate ca nu toata lumea stie prescutarile ), insista sau da-le de inteles ca renunti la cumparaturi.
Daca stii germana, te descurci cu aceasta limba mai bine decat in Ungaria.
Praga merita vazuta, e superba.
Kata
Bun,

Mai ramin cu 2 intrebari:

1) Traseul pina la isirea din tara e bun asta:

Bucuresti -> Pitesti -> Ramnicu Valcea -> Sibiu -> Deva -> Arad

sau nu? nu prea m-am lamurit

2) Legat de plata cu cardul in cele 2 tari: merge Visa electron sau trebe Mastercard, etc
Garett
Stie cineva cam cat se sta in medie in vama la Nadlac? Pana la urma trusa de becuri este obligatorie sau nu, te controleaza cineva afara la trusa medicala & stuffs?
catalin_tm81mis
referitor la carduri nu am platit cu ele nimic dar am retras de pe un visa electron euro in viena la un bancomat. cardul era in euro si e normal sa mearga. despre cardurile in lei nu stiu care sunt acceptate.
si despre statul in vama avand in vedere ca mergeti in perioada de sarbatoare e destul de riscant sa prognozezi cat stai. eu ies doar pe la cenad ca e mai aproape si mai mult de 3 masini la coada nu am fost dar drumul vostru in plus de la arad la cenad nu se merita, mai bine stai in nadlac la o coada de 10 masini biggrin.gif
si totusi voi sunteti pe iesirea din tara posibil ca fluxul sa fie pe intrare.
radian
QUOTE(kaspersky @ 10 Mar 2008, 12:27)
Partea vestica si deluroasa e Buda iar partea estica e Pesta...
*



Corect! Mea culpa.

QUOTE(Kata @ 10 Mar 2008, 16:01)
... cazari in mijlocul orasului (Viena, Budapesta) ca sa ma pot deplasa pe jos prin centru
...
*



De la pensiunile din jumatatea deluroasa a orasului (Buda) cu autobuzul faci 3, 4 statii, pana in zona centrala, mai exact cap de linie Autobuzele sunt curate. In fiecare statie gasesti indicatoare cu traseul si programul orar (care se respecta foarte riguros...). Mergi cu autobuzul pana la capatul de linie, este langa podul Elisabeta (Erzsebet Hid). Tot acolo gasesti sub pod, pe partea dinspre Pesta si o parcare mare, acolo gasesti totdeauna locuri libere. Atentie, la talonul de parcare, pe care il iei de la automate. Parcarea e plina de boschetari, care iti "supravegheaza" masina, cand iti expira timpul ii anunta pe paznici si urgent te incalta cu amenda...

De la Erzebet Hid, pe partea dinspre Pesta, cum stai cu fata spre pod, pe partea dreapta este buricul centrului. Faleza Dunarii este un loc de promenda foarte placut. In paralel cu Dunarea este Vaci utca (strada) care in aceea portiune este amenajata special pentru turisti (cu preturi pe masura...). In tot acel perimetru (Erzsebet Hid - Lanchid -podul pe lanturi) te poti plimba linistit la orice ora din zi sau noapte. Esti in siguranta. Am stat un an in Budapesta. Se pune mare accent pe siguranta si securitatea turistilor.

Intre hotel InterContinental si Lanchid este Roosevelt ter (piata). De acolo poti lua autobuzul rapid (parca nr. 8) care are capat de linie in Buda (vreo 10 minute), sus in cetatea medievala. E pacat sa nu o vizitezi.

La orice obiectiv turistic sau carciuma din zona gasesti personal vorbitor cel putin de engleza si germana.

P.S. Drumul Deva - Arad este un drum greu. Sunt foarte multe curbe, portiunile drepte sunt extrem de rare si scurte, si trafic intens, coloane de tiruri, e bine sa nu fii foarte obosit cand iesi din Deva...
Dodone
Merg ambele carduri.
Cardurile in lei, daca sunt internationale, fac automat schimbul valutar la cursuri interbancare. Acestea sunt mai favorabile pt. client decat cele afisate in banci.
Eu am facut o proba. Am schimbat forinti in TM si am platit si cu cardul de salariu (in lei), in Budapesta.
Cand ne-am intors, sotia a facut calcule (are rabdare sa piscaleasca pe chitante, extrase de cont, alea alea 090.gif ) si am iesit mai bine cu plata cu cardul. Pe extrasul de cont iti apare f. detaliat toata tranzactia, fiecare utilizare, cursul de schimb, magazinul, etc.
Unde mai pui ca am ramas si cu ceva zeci de ron blocati in forinti, ca nu poti cheltui sau schimba exact, ca si cu cardul.
In plus, nu mai ai grija banilor (pierdere, furt). PIN-ul e la je. biggrin.gif

13 Mar 2008, 13:26:
Nu rata in Budapesta Citadela . Din Budapesta, urmeaza Dunarea spre amonte (nord), pe partea stanga a fluviului si in 40 de km. ajungi la Visegrad, o cetate medievala superba cu o priveliste minunata. Aloca minim 4 ore pentru dus- vizitare-intors.
Ca sa te conving...
Garett
Mi-am facut rezervare la Geblergasse, a stat cineva acolo stie hotelul?
Forestman
Eu am scos cu Visa Electron din Sicilia, cu toate ca era card in lei merge fara probleme!!!
Ca o parere personala recomand folosirea cardurilor de credit pt. plati cu cardul si pe cele de debit pt. tranzactii efectuate la bancomat!! Eu am folosit Mastercard in primul caz si Visa Electron in al doilea si nu am avut nici un fel de problema...chiar si cursul de schimb este bun...

Bafta!!
Mutzunache
QUOTE(Garett @ 16 Mar 2008, 23:14)
Mi-am facut rezervare la Geblergasse, a stat cineva acolo stie hotelul?
*



Da, este curat, placut, linistit, tot acolo ma cazez cand mai trec prin Viena.
Dan98
Vorbiži despre acest hotel http://www.geblergasse.com/zimmer.php?lang=en ?
Garett
Da, ala e.
Garett
Poate cineva din Arad sa-mi recomande o pensiune buna pentru o seara ? Vreau sa ma opresc in Arad sau in imprejurimi o noapte. Am gasit pe net Roua , Sep. va spun ceva, cam cum sunt?
darius
Amandoua ofera conditi bune de cazare cu un plus pt sep pt ca e amplasat chiar langa soseaua de centura,numai trebuie sa te abati deloc de la drumul tau,oricum nu iti fa griji ca ai de unde alege,sunt o multime de moteluri amplasate pe langa sosea.
Garett
La Sep am facut rezervare in dupa-amiaza asta fix pe criteriul asta, multumesc pentru confirmare. Acum, alta intrebare: intre Deva si Arad o pensiune, ceva? La introarcere vin doar de la Budapesta si m-as opri mai inspre Deva ca sa am mai putin de mers a doua zi. As merge si pana la Sebes, dar nu vreau sa-mi fortez norocul.
adi_ar
La ~ 70 Km de Arad, pe DN7, inainte de Savarsin.

Popas Turistic La Gura Raiului, Nr. 229 +++ Julita +++ Tel.: 0722-698720

Peisaj excelent, liniste s-o tai cu cutitul, siguranta 100%. Este un mic complex.
Putin mai greu de gasit, trebuie sa deviezi de la DN7, intri in localitatea Julita si apoi pe firul unei ape. In total ~ 1,5 Km de la principal dar sunt indicatoare, mai mult sau mai putin impunatoare.
Daca te intereseaza am sa-ti fac o schita pentru a te ghida "la fix".
Garett
Multumesc, ideea este ca eu o sa ajung seara si o sa plec a doua zi dimineata asa ca as prefera sa fie la drumul principal.
adi_ar
Atunci poti opri, in aceeasi zona la Valea Frumoasei sau la Orastie.
Turci, pesti, fetite de toate sexurili ... la drumul mare ! biggrin.gif
St
La budapesta daca nu te deranjeaza faptul ca e la marginea orasului iti pot recomanda Hotel Frankfurt.
Garett
@st: multumesc, la Budapesta am rezervat deja, la Ibis, acum mai am de rezervat in tara, pe drum, pentru ca in loc sa fac o zi pana la Budapesta cum as fi facut daca aveam autostrazi tre' sa fac doua! Serios, ma oftic de nu mai pot, de la Szeged incolo autostrada, pana acolo, "ulita" mai rasarita! Romania is my country....
@adi_ar: ms, nu-i genul meu! smile.gif)
Kata
salutare,

imi recomandati si mie un hotel/pensiune cat de cat ok in Arad sau spre Nadlac....?

merci
carlo
Hotel Bastya in Mako.Curat,camere mari,aer conditionat,direct la principala.Pentru familie cu 2 copii,am platit 38 Euro,cu mic-dejun.
Pentru a lua masa mergi la Cafe-Restaurant ROCCO,este in centru si au servicii de nota 10!Preturile la fel.
adi_ar
O selectie dupa "cat de cat Ok" este greu de facut.
In Arad sunt multe pensiuni si hoteluri.
Daca este sa fie hotel iti recomand Hotel AS2000 ** - la iesirea din Arad spre Timisoara, pe dreapta.
Nu este spectaculos prin infatisare (a fost un blc de locuinte - refacut) dar are camere single, duble si apartamente la preturi mai mult decat decente, cu mic dejun inclus - pranz si cina la comanda. Curat, parcare privata imprejmuita, oameni amabili, free hot spot in incinta.
Daca doresti mai mult de atat (restaurant, bar, viata de noapte sau piscina) iti pot face alte recomandari.
GabyT
Merg spre Belgia la inceputul lunii iunie si m-am gandit sa ma oresc in Budapesta, unde, inafara de Hotel Seni : http://www.hotelseni.com/eng/index.html unde m-am cazat acum 2 ani printr-o agentie si unde stiu cum sa ajung (este destul de complicat intrucat adresa este gresita) insa nu ma reusit sa fac o rezervare on-line, nu cunosc alte hoteluri.

Am gasit pe net o groaza insa as fi interesat daca mi-ati putea recomanda hoteluri vizitate care au conditii si tarife rezonabile, si care eventual sa fie cat mai spre centru ?

ice cube
Eu am stat asta vara aici:
http://budapest.hotel-lucky.tobook.com/Hun...ypname=Budapest
si am fost foarte multumit. Conditii bune, mic dejun copios. 1 camera de 3 locuri, 54Eur/noapte cu mic dejun inclus.
Nu e foarte aproape de centru (zona mediana) dar are parcare proprie (In centru vezi ca sunt prtobleme cu parcarea)
GabyT
Multumesc foarte mult ! smile.gif
cristyyy2003
Ma gandeam acu' cu summit-ul asta daca tot n-o sa ne mai putem deplasa sa trag o fuga pana la PRAGA in urmatoru' itinerar: Bucuresti - Praga (2 soferi)> rog idei cazare ieftina smile.gif 2 nopti; Praga - Viena > 1 noapte (idem, idei cazare ieftina); Viena - Budapesta (o noapte); Budapesta - Timisoara (o noapte); Timisoara - Bucuresti...sa inceapa scarbiciu sad.gif.

Ca si cazari m-am gandit la pensiuni, deci undeva la 30-40E/noapte/cuplu. Va rog mult daca ati mai fost sa imi recomandati si mie pe unde sa stau smile.gif. De asemenea locuri de vazut prin PRAGA si Budapesta (eventual de shopping ca-i nevastamea innebunita).

In speranta ca nu v-am stresat...astept raspunsurile voastre.


adi_ar
Pentru Budapesta, un ghid aproape complet:

[attachmentid=1627440803]
Garett
@adi_ar: multumiri pentru ghid, pana la urma am rezervat la Cabana Bradul la Paulis, in poze pare ok, ai idee cum e?
adi_ar
Sincer sa fiu nu stiam de cabana asta dar m-am informat.
Este localizata pe langa DN7, cu acces pe un drum neasfaltat (~700-800 m), in satul Barat(z)ca.
Locatia in sine mi s-a spus ca este OK dar nu stiu detalii.

Dupa ce treci de Lipova, urmeaza un complex de TIR park pe dreapta iar apoi o curba foarte accentuata (~ 160 grade) pe dupa un pinten, intri intr-o localitate printr-o curba larga la stanga iar apoi urmareste pe dreapta drumul spre cabana - exista indicator la ~ 1Km dupa pintenul descris.
Atasez si o schita.

[attachmentid=1627440845]
ice cube
QUOTE(cristyyy2003 @ 24 Mar 2008, 23:57)
Ca si cazari m-am gandit la pensiuni, deci undeva la 30-40E/noapte/cuplu. Va rog mult daca ati mai fost sa imi recomandati si mie pe unde sa stau smile.gif. De asemenea locuri de vazut prin PRAGA si Budapesta (eventual de shopping ca-i nevastamea innebunita).

In speranta ca nu v-am stresat...astept raspunsurile voastre.
*



La Praga am stat aici. Pretul cred ca-i pe zi, nu pe persoana.
http://www.euroflat-apartments.com/apartme...ils-108-ro.html
22CMM
sal
doresc sa fac si eu un circuit turistic de pasti anul asta dar am nevoie de ajutorul vostru.
circuitul propus este: ploiesti-budapesta-viena retur.
intrebarile pe care vi le pun sunt:
1 pot dormi in masina (au restricti in privinta asta), au zone o padurice , o pajiste ceva unde se poate dormi nu zic ca la noi sa pui cortul cum poti face pe valea prahovei, oltului etc. (nu mas incurca cu rezervari si etc din 2 motive unu voi fi oarecum conditionat de ele in sensul ca poate vreau sa stau 3 zile in budapeste nu 2 si atunci ce fac cu rezervarea din viena si doi as dori sa ma incadrez intrun venit alocat strict deplasarii (benzina+taxe+etc), restul fiind destinat vizitarii de muzee, gradini botanice, palate, etc)
2 cat costa in final vignetele la ei 7 e/4 zile ca sa fac niste calcule sa le platesc in forinti in ungaria si in austria cum?
3 benzina la ce pret (fara Pb)
va multumesc anticipat.
astept sfaturile voastre si de ce nu si obiective turistice de vizitat.
Kata
salutare,

mai revin eu cu 2 intrebari:

1) stiti ceva de vama Rosu? am inteles ca e in zona Nadlac-ului dar e pentru masini mici doar

2) in afara de vesta reflectorizanta (una de persoana nu?), triunghi(1 buc) si trusa medicala se mai cere ceva in cele 2 tari? set becuri de rezerva, etc?


merci,

catalin
adi_ar
- De vama sau localitatea Rosu, in zona Nadlac, eu n-am auzit. Poate ca te referi la Turnu.
- De cerut nu ti se cere nimic decat daca ai sansa unui filtru sau cine stie ce control pe traseu dar, in principiu cam astea sunt obligatorii: triunghi, trusa medicala, veste refletorizante si un set de becuri de rezerva (cu astea am o oarecare suspiciune ca este doar o legenda). Unii zic cum ca li s-ar fi cerut becuri, mie nu mi s-au cerut desi am ceva becuri si nici nu cred ca legislatia lor prevede asa ceva. Mai degraba au si ei spagarii lor.
dumid
Salut! Mie in toamna lui 2004 mi s-a cerut set de becuri, in Ungaria la un control dupa MAko.
adi_ar
Spagari ! tongue.gif

... dar, daca tot veni vorba, poate ar fi util de citit ce spune MAE despre Ungaria
Kata
@adi_ar

ok, merci

iar Turnu e ok ca vama? e doar pentru masini mici? e de preferat Nadlacului?
adi_ar
Turnu este o trecere mai mica si linistita, trafic autoturisme, fara coloane de TIR. Drumul este OK, la fel de bun ca pentru Nadlac, cu un traseu mai lung prin Ungaria dar mai liber.
Unii prefera acest traseu.
Daca hotarasti sa fie Turnu, la 3-4 km de la iesirea din Arad, faci dreapta dupa indicatoare. Pe stanga ai sa vezi un complex cu motel, benzinarie etc.
Kata
Tot la Szeged ajung nu? si apoi pe autostrada....
adi_ar
Cu conditia s-o iei pe drumul bun! smile.gif

[attachmentid=1627444447]
Kata
cum se numeste punctul ala intermediar de la unguri? cel cu steguletzul alb...
adi_ar
Mezohegyes, se citeste ~ Mezohedies(h)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.