Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-a rupt cablu de ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
dj_ALExxx
am 58.000 si ma gandeam sa-l schimb la 60.000 dar s-a rupt aseara vreau si yo sa stiu cam cat costa cablu si manopera!
Mihaitzu
Cum ti s -a rupt?Erai in trafic?Ai plecat in forta sau cum ti ai dat seama?
Zippy
Cablu cca 20 ron.Poti sa-l schimbi si singur daca te pricepi un pic la mecanica, daca nu la service mai mult de 15 minute nu dureaza.
Cablu + manopera =maxim 40 ron
YR-ZBG
si eu iti recomand sa il schimbi singurel...nu e greu .
La service trebuie sa mai tractezi si masina pana acolo.
Sau adu un mecanic acasa (in afara programuli fara factura etc...)
xman2000
@Mihaitzu : simptomul sigur este atunci cind pedala de ambreiaj iti "cade" la modul foarte obiectiv si practic(nu mai este deloc tensionata). Alte simptome premergatoare schimbarii cablului: scirtiie invelisul protector al cablului de ambreiaj. Eu am patit-o in mijlocul bulevardului si chiar nu plecasem deloc in forta. Nu are nici o legatura plecatul mai brusc cu ruperea cablului.
Zippy
Cand l-am schimbat mecanicul mi-a recomandat sa cumpar un cablu de rezerva sa-l am la mine cand plec la drum, nu se stie pe unde te lasa.
bogdan_dsn
este si un tutorial pe forum unde arata cum sa schimbam cablul?
dj_ALExxx
l-am facut 24 de lei am dat pe cablu!
Fancyman
Prinderile sint ca la vechea Dacie ? ca daca e la fel merge schimbat in parcare...
YR-ZBG
Scurt si la obiect...vezi anexa:
sabinmq
Salut,
Te sfatuiesc ca inainte de a monta cablul sa-l ungi bine (cu veselina nu cu ulei de motor), sa alunece mai bine prin camasa si apoi cand iti aduci aminte mai dai cu WD 40 sa intre intre cabul si camasa...este mai sanatos. Am aplicat si aplic acest tratament si merge.... ca uns.
alex_axn
incepand sa scartie destul de des am hotarat sa schimb si eu cablul de amreiaj preventiv, sa nu ma trezesc cu el rupt cine stie pe unde. masina are aprox 68 de mii km.

am dat pe cablu 69 de lei si pe manopera aprox 50 de lei (0,5 ore tehnologice).

despre cablu de acceleratie, frana ce stiti? dau semne de oboseala inainte sa se rupa? cam cat tin?
CIPTUNING
QUOTE(alex_axn @ 5 Apr 2009, 01:31)

despre cablu de acceleratie, frana ce stiti? dau semne de oboseala inainte sa se rupa? cam cat tin?
*



Cablul de acceleratie nu este supus la fortele pe care le suporta cel de ambreiaj, asa ca rezista mult mai mult. Putin ulei la cativa ani si poti sta linistit, fara grija ca se rupe.
Iar la frana nu ai cablu tongue.gif .
Frana de mana sa o mai ridici din cand in cand, pt a nu se gripa cablurile (asta daca nu o folosesti cu anii).
maky
Va salut, dupa un drum mai lung incepe si imi scartaie cablul de ambreiaj la apasarea pedalei, ce se intampla, se poate rupe, e un semn ca trebuie schimbat?
shake
maky asa imi face si mie , ai vrut sa zici mai exact cand se incalzeste motoru smile.gif
ursul_bipolar
QUOTE(maky @ 20 Jul 2009, 23:12)
Va salut, dupa un drum mai lung incepe si imi scartaie cablul de ambreiaj la apasarea pedalei, ce se intampla, se poate rupe, e un semn ca trebuie schimbat?
*



Si la mine se intampla la fel...
maky
shake, nu stiu daca are importanta incalzirea motorului stiu doar ca daca merg vreo 3 km nu zice nimic, daca merg vreo 20 incepe si scartie, zgomotul se aude in spatele pedalierului
Brambus
Spray degresant la parghie sub mansonul de cauciuc si ax pedala!
benkenobi
QUOTE(shake @ 21 Jul 2009, 11:50)
maky asa imi face si mie , ai vrut sa zici mai exact cand se incalzeste motoru smile.gif
*




mai toate fac asa. inclusiv renault symbol. buba este din constructia ambreiajului.

13 Aug 2009, 08:48:
QUOTE(Brambus @ 22 Jul 2009, 10:27)
Spray degresant la parghie sub mansonul de cauciuc si ax pedala!
*



am bagat la greu dar ..........degeaba.
cristio_79
Reclama fa-o pe forumul celalalt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.