Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ambreiaj foarte tare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
bogdan_dsn
Salut. In urma cu cateva zile am observat ca pedala de ambreiaj este foarte tare(asemanator cu al unei berline). Ambreiajul nu imi patineaza, dar tine foarte sus. E posibil sa fie de vina placa de presiune? Sa ma apuc sa strang bani pentru in kit nou de ambreiaj? Mersi
bolidu
Incearca sa il reglezi mai sa tina mai jos si eventual sa ungi cablul de ambreiaj. Daca nu patineaza nu ai motive sa te ingrijorezi, problema ta este sigur ori din pedala, ori din cablul de amreiaj.
chriss80
Salut. Eu stiam ca are un fel de autoreglare a cablului de ambreiaj si ca de obicei ambreiajul tine sus la solenze...un caz general. eu zic ca e ok si sa nu-ti faci probleme.sa nu scoata zgomote suspecte,gen rulment de presiune ca atunci e altceva...
corbex
...si vezi daca nu e indoit inutil pe undeva. traseul catre ambreiaj trebuie sa fie cel mai scurt si drept. Curbele maresc frecarea cablului de camasa si ingreuneaza apasarea.
bogdan_dsn
revin cu detalii, se pare ca imi si patineaza ambreiajul, a inceput sa plece foarte greu de pe loc si nu mai imi intra bine nici in viteza 1 si 2. Maine voi merge la service caci am inteles ca ar fi dusa placa de presiune. Masina e din noiembrie 2003 si are 55000 km.
marius80_eugen
Si la mine era f tare pedala , mai ales dimineata , cand era motorul rece . Am schimbat tot kitul de ambreiej .
1. Cablul era aproape dus si freca f urat miezul de camasa intr-un loc , unde era si imbacsit cu mizerie . ( nu stiu cum a putut sa se stranga atata acolo ca motorul era curat )
2. placa de presiune avea semne de oboseala si uzura la mijloc si se vedea decalibrata , apoi arcusoarele erau stranse si jucau , facand galagie la miscarea placii . Acum am liniste desavarsita .
3. Rulmentul avea joc , dar nu el facea zgomot .
4. discul era ok , nu era uzat cat era lucios .
Concluzie : nu am schimbat degeaba kitul , dar trebuia sa incep cu cablul si m-ar mai fi dus vre-o 5000 - 10.000 vechiul ambreiaj .
bogdan_dsn
poti te rog sa spui un pret, cat te-a costat totul? Sa stiu la ce sa ma astept la cei din service nu de alta.
reddacy
si eu am pedala f.tare si nu am nici un fel de zgomot sau sa patineze;mi-am dat seama cand am apasat pedala uneia din targul de masini,era diferenta imensa.cred ca o sa iau seringa cu ulei si sa ung cablul dar si sa-l reglez mai jos ca e sus din fabrica [85000km].
marius80_eugen
QUOTE(bogdan_dsn @ 20 Mar 2008, 22:50)
poti te rog sa spui un pret, cat te-a costat totul? Sa stiu la ce sa ma astept la cei din service nu de alta.
*



De ce nu te uiti la preturi piese auto ?
bogdan_dsn
Mersi pentru sfaturi. Am fost in service si era de vina cablul pe care l-am schimbat si acum pedala de ambreiaj se apasa foarte usor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.