Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Siemens M55
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Uncle-Sam
Am achizitionat de curand un siemens M55, i-am cumparat si cablu USB de date, dar calculatorul imi zice ca nu a gasit nici un mobil.Am imprumutat cablul altcuiva tot cu M55 si a incercat la el acasa cu acelasi rezultat. Are cineva vreo idee inainte sa ma duc la magazin sa-i intreb paia cum se face? Refuz sa cred ca am dat 800 de mii degeaba pe cablu. Multumiri anticipate
MoneyTalks
Ai nevoie si de soft. Mergi la Siemens pe site si ia-l de acolo. Are vreo 20 MB parca.
Uncle-Sam
Am primit soft-ul pe CD cand am cumparat cablul. Nu a mers si l-am luat de pe site-ul Siemens, dar tot degeaba.
MoneyTalks
Trebuie sa mearga. Ce soft ai luat de la Siemens?
Uncle-Sam
era acelasi ca cel primit pe cd odata cu cablul
MoneyTalks
Din cite stiu, cablul de date pentru S55/M55 e pe serial, nu pe usb. Am avut si eu asemenea cablu.

Cum ai facut instalarea soft-ului? CE soft e (cum il cheama)?
CristiZ
Este o problema si cu USB-ul asta. Eu am avut probleme cu o imprimanta pe USB pe care o vedea dar care nu imprima. Pana la urma am schimbat driverele USB. Am avut si un M55 dar cu cablu serial si merge beton. Sfatul meu e sa mai incerci si pe alte coputere si tre sa mearga daca nu e cablul defect ca are si ceva electronica pe acolo....
Uncle-Sam
cand am bagat cablul usb (prima data fara mobil) l-a recunoscut imediat
MoneyTalks
Si a doua oara nu cumva l-ai bagat in alt port usb fata de prima oara?
klaus
Imi dau si eu cu parerea pe aici:
1. Ai setat din soft portul/interfata pe care este cablu de date?
2. Cablurile usb de date cu calculatorul mie imi produc oarece repulsie. De principiu aici e sfant serialul.

Din experienta mea de lucuru cu interfete, dar pe nokia si samsung:
1. Pe usb merg bine interfetele IR, nu cele de comunicatii M-bus sau F-bus.
2. Interfetele care merg SIGUR sunt cele pe SERIAL. Cu cele pe usb intodeauna m-am lovit de tot felul de greturi, ba din partea interfetei, ba din partea programelor.
agryn
deci tu ai DATA SUIT-ul, care din cate stiu merge pe serial(cablul original de date pt. m55 e pe serial); adica sigur merge pe serial , ca am eu....si merge super. chiar daca e un telefon vechi e super fain, la fel si programul.
Incearca sa schimbi cablul cu unul serial.
mewtwo
QUOTE(MoneyTalks @ 10 Dec 2004, 21:39)
Din cite stiu, cablul de date pentru S55/M55 e pe serial, nu pe usb. Am avut si eu asemenea cablu.

Cum ai facut instalarea soft-ului? CE soft e (cum il cheama)?
*



Ca bine zice ! Clar iti trebuie un cablu pe serial ! Cauta pe okazii.ro si ar trebui sa gasesti un nene de prin Medias care confectioneaza asa ceva ...te costa cam 350.000 prin posta ! Nu dai de el da-mi un PM
catalin-g3
Siemens M55 comunica cu calc doar pe F-Bus (Rx,Tx,GND)

Trebuie sa iti mearga si pe USB. E ceva cu driverele (rulezi inainte ce ai pe cd-ul de la cablu dupa aceea introduci cablul in pc).

Cand instalezi "Siemens Data Suite" sa selectezi la inceput ca vrei USB si nu Serial. wink.gif

SilviuB
Ce fel de cablu USB ai?
Unul compatibil, sau original pt M55 ?
Daca e compatibil nu e prea bun!... si de aici ai o problema
Cel mai bine cu cablu original, mai bine da inapoi cablul respectiv si cere banii si ia-ti un cablu original!
akcent
eu am cablu usb merge cu softu simens data suite dar selectezi com 3 si sunt 2 softuri : unu pt cablu sa iti recunoasca cablu e pe cd de la cablu si unu casa comunice cu telu acu nicieu prea stiu exact care cum sunt da mie imi merge si am xp -ul pe calc
Wolfman
Eu am M55 cu cablu original pe USB si merge fara probleme tranferul de date cu softul de pe CD; probabil ai un cablu compatibil, nu cel original.
dorucioby
Amun m55 cu cablu usb si merge super inclusiv tunning pe el, sonerii alt meniu samd. Se poate mari si memoria pina la 3.75 mb daca doresti iti pot tr cd cu soft (nu cer bani) sau uite te pe www.siemens4me.as.ro site dedicat telefoanelor m55
rog ca acest post sa nu fie interpretat ca reclama,si acolo fiind un grup de forum isti excelent
DaciaMustang
am avut si eu m55 cu cablu de date original;
nu mai speriati omul, merge si cablul compatibil, important e sa aiba softul cablului care trebuie instalat DUPA conectarea la usb;
pe langa asta, cum a mai zis cineva mai sus, intra la "siemens4me" si cauta un soft numit "siemens data suite" si mai cauta inca vreo 2 (au ei o lista pe-acolo) ca nu merg bine toate softurile - trebuie sa reusesti cu unu' din ele
ps: ai cablu de date cu/fara incarcator? ca eu am avut cu incarcator si sunt curios daca exista si fara
multa bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.