Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alcoolemie depistare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
HaoS
Ieri mi-a luat Politia permisul. La testul cu alcoolscopu' mi-a iesit 0.25. Eu nervos tare am cerut sa fac test la IML. O idee tampita probabil pentru ca dupa ce m-am interesat citind diverse pagini pe internet am aflat ca este posibil ca in sange sa ti se gaseasca mult mai mult decat la fiola si in nici un caz mai putin. De exemplu daca te duci in club si te deshidratezi se cam duce alcoolul din stomac si la fiola iese mai putin.
Teoretic ar trebui sa iasa 0,5 dar... stau cu sufletul la gura pana iese rezultatul de la IML.
Am baut de la ora 2 noaptea pana la ora 7 : 3 Tequilla, 5 Bacardi Cola(50gr bacardi + 150 cola).
Va rog frumos sa postati valorile de la testul in fiola si de la IML daca a-ti fost intr-o situatie asemanatoare.
CristiZ
Ai baut ceva... adica 3 tequila inseamna 300 sau cel putin 150 plus 3x50... si a iesit numai 0,25. Nu vreau sa te sperii dar se poate sa iasa si mai mult.... mai ales ca ultimele le-ai baut probabil dimineata, aproape de ora la care te-a oprit. Si faptul ca ai cerut iml-ul spune ceva. Parerea mea: "daca tacea-i filozof ramanaea-i"... imi pare rau...
HaoS
QUOTE(CristiZ @ 12 Dec 2004, 20:57)
Ai baut ceva... adica 3 tequila inseamna 300 sau cel putin 150 plus 3x50... si a iesit numai 0,25. Nu vreau sa te sperii dar se poate sa iasa si mai mult.... mai ales ca ultimele le-ai baut probabil dimineata, aproape de ora la care te-a oprit. Si faptul ca ai cerut iml-ul spune ceva. Parerea mea: "daca tacea-i filozof ramanaea-i"... imi pare rau...
*



La ora 2 am baut 2 Tequilla - pana la ora 4 am mai baut o tequilla si 3 Bacardi cola.
De la ora 5 am fost intrun after-hour si pana la 8 am mai baut 2 bacardi-cola. Politia m-a prins la ora 8.40 iar testul la IML l-am facut la ora 10.00.
CristiZ
Eu zic ca nu creste peste 0,5... Dar din curiozitate, de ce ai cerut testul de sange? Si e nasol daca la 8.40 e politie cu fiola... cum s-a intamplat? te-a simtit sau a pus la toti fiola?
HaoS
QUOTE(CristiZ @ 12 Dec 2004, 21:17)
Eu zic ca nu creste peste 0,5... Dar din curiozitate, de ce ai cerut testul de sange? Si e nasol daca la 8.40 e politie cu fiola... cum s-a intamplat? te-a simtit sau a pus la toti fiola?
*



M-a oprit ca aveam geamurile fumurii. Eu am cerut testul de sange crezand ca pana ajung la IML o sa mai scada.
asarban
1. Oricum te duceau la IML
2. Alcoolu exhalat este mai mic decat cel din sange.
De ce?
Simplu: alcolul pe care il sufli in aparat este cel din stomac. Alcoolul din stomac trece in intestin si este absorbit in sange,
Asta inseamna ca alcoolul din stomat/aer este unul rezidual dupa 2-3 ore.
Asa ca asteapta-te ca la IML sa iasa peste 0,8.

Si..consecintele stii care sunt.
Dar, cu tot respectul: ASA-TI TREBUIE!
DATA VIITOARE STAI ACASA SAU IA TAXIUL DACA BEI!
Mi se pare culmea nesimtirii: bei pana la 8 am si te strofoci ca te-a prins politia peste 40 minute!

Din punctul meu de vedere iti urez: DOSAR PENAL PLACUT SI SA UITI CA AI AVUT CARNET!
E plin Bucurestiul de d'astia!
Liviu
HaoS .. imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat DAR ASA ITI TREBUIE ...

Nu aveai ce sa cauti la volan dupa ce ai baut o noapte intreaga ... eu unul nu ma sui in masina dimineata daca am baut seara precedenta O BERE ...

Asa ca prefer sa NU BEAU ....

Bafta cu IML-ul ...
dragOn
QUOTE(HaoS @ 12 Dec 2004, 21:47)
Ieri mi-a luat Politia permisul. La testul cu alcoolscopu' mi-a iesit 0.25. Eu nervos tare am cerut sa fac test la IML. O idee tampita probabil pentru ca dupa ce m-am interesat citind diverse pagini pe internet am aflat ca este posibil ca in sange sa ti se gaseasca mult mai mult decat la fiola si in nici un caz mai putin. De exemplu daca te duci in club si te deshidratezi se cam duce alcoolul din stomac si la fiola iese mai putin.
Teoretic ar trebui sa iasa 0,5 dar... stau cu sufletul la gura pana iese rezultatul de la IML.
Am baut de la ora 2 noaptea pana la ora 7 : 3 Tequilla, 5 Bacardi Cola(50gr bacardi + 150 cola).
Va rog frumos sa postati valorile de la testul in fiola si de la IML daca a-ti fost intr-o situatie asemanatoare.
*



Sincer sper să iasă mult mai mult și să rămâi fără permis pe cea mai mare perioadă posibilă! Cei ca tine nu au ce cauta în trafic !!!
dragOn
Aaaaaaaaaaa !!!! Și vorba lu' asarban: "DOSAR PENAL PLACUT SI SA UITI CA AI AVUT CARNET!"
CristiZ
Lasati omul, poate e la prima abatere.... si ultima... smile.gif Se pare, HaoS ca ai nimerit unde nu trebuie... in gura lupului. Adevarul e ca dupa 0,8 e penal...

N-as spune chiar "Dosr penal placut" dar daca e sa scapi, sper sa inveti lectia si sa nu mai gusti la volan...
dragOn
Nu pot fi de acord cu alcoolul la volan, aici ne jucam cu vieți, nu cu rolele în parc!!!!
Smiley
QUOTE(HaoS @ 12 Dec 2004, 21:47)
Ieri mi-a luat Politia permisul. La testul cu alcoolscopu' mi-a iesit 0.25. Eu nervos tare am cerut sa fac test la IML. O idee tampita probabil pentru ca dupa ce m-am interesat citind diverse pagini pe internet am aflat ca este posibil ca in sange sa ti se gaseasca mult mai mult decat la fiola si in nici un caz mai putin. De exemplu daca te duci in club si te deshidratezi se cam duce alcoolul din stomac si la fiola iese mai putin.
Teoretic ar trebui sa iasa 0,5 dar... stau cu sufletul la gura pana iese rezultatul de la IML.
Am baut de la ora 2 noaptea pana la ora 7 : 3 Tequilla, 5 Bacardi Cola(50gr bacardi + 150 cola).
Va rog frumos sa postati valorile de la testul in fiola si de la IML daca a-ti fost intr-o situatie asemanatoare.
*




sper sa-ti iasa mai mult in urma testului de la UML si sa nu-ti mai dea permis

mars
Rog moderatorii sa inchida sau sa stearga topicul. Cred ca omul a inteles ideea si e si el constient de prostia facuta.
Liviu
Nu voi mai inchide topicuri decat daca este necesar ...

In cazul acesta topicul "se va da la fund" de unul singur daca lumea nu mai posteaza mesaje ...

SYL
Intre concentratia alcoolului din sange si cea din aerul expirat exista o concordanta, in sensul ca cea din aerul expirat e de 2 ori mai mica. Intr-adevar la o concentratie de 0,25 in aerul expirat corespunde o concentratie de 0,5 in sange. Dosar penal se face la 0,8 concentratie in sange sau 0,4 in aeru expirat.

Si inca ceva, alcoolemia nu neaparat a scazut, ci din contra e posibil sa fi crescut pan aa ajuns la IML. Concentratia maxima de alcool in sange se atinge dupa 1-6 ore de la ingerarea alcoolului....
mars
Pai omul nu era membru... a intrat si el acum pe forum disperat, a vazut ca si-o cam ia... a plecat. Si am impresia ca nici nu o sa-l mai vedem aici sau la volan.
A, daca se va continua pe tema alcoolului la volan, ok.
EEN
O mica remarca: alcoolul din fiola nu vine din stomac ci din plamini pe ruta - tub digestiv (stomac sau intestin)- singe - alveole pulmonare.

In plus chiar daca drumul catre IML dureaza o ora sau doua si nivelul din singe (la momentul recoltarii singelui) easte mai mic decit la proba respiratorie , acest rezultat se corecteaza matematic pentru a estima care a fost nivelul la ora producerii incidentului.

Opinie personala: nu am nici o intelegere pentru ce i s-a intimplat domnului. Asta este crima.
ashu
QUOTE(Liviu @ 12 Dec 2004, 21:53)
eu unul nu ma sui in masina dimineata daca am baut seara precedenta O BERE ...
*


E hai, nici chiar asa.
Liviu
Ashule .. am povestit mai de mult patania ...

Pe scurt, eu nu beau alcool niciodata ... totusi, de Paste (in 2003) am baut seara un pahar de lichior de ciocolata (ma tot batea la cap nevasta-mea ca ce bun e smile.gif ) ... totul bine si frumos.

A doua zi, cand parcam cu spatele, s-a bagat un mos in spatele masinii mele si eu am dat peste el .. e adevarat .. cu 5 Km/h ...
Ideea e ca mosu' a cazut si si-a fisurat nus'ce os (fapt scris in PV ca fractura os piramidal mana stanga).

Politia mi-a pus bineinteles etilometrul .. si a iesit 0.004 la mie .. muult sub limita macar pentru contraventie ... dar a iesit ... si asta numai de la un paharel (de fapt jumatate de pahar din ala ca de votca .. mititel) de lichior de 20%.

Diferenta de timp intre paharelul respectiv si mosneag a fost de 16 ore ...

Am avut dosar penal pe tema asta , fara inceperea urmariri penale si am primit o amenda de 600 Klei (dupa ce am cotizat la mosneag serios de tot).

Din clipa aia mi-am propus ca nu mai pun mana pe volan la cel putin 24 de ore de la ultima ingurgitare de alcool (chiar daca e si o bere). De fapt, de atunci nu am mai pus gura decat pe bere fara alcool. Nu m-am atins de alcool nici la nunta sora-mii, nici la ziua mea si nici la revelion/Paste/etc.

Prefer sa am permanent 0% alcool in sange decat sa mai trec o data prin ce am trecut ...

Bafta la toti!
kaspersky
hmm, interesant organism ai!
ashu
Liviule, nu dormi la ora asta? smile.gif
Greu de crezut ce spui tu, insa daca e cineva pe forumu asta de care sa nu ma indoiesc de ceea ce spune, pai ala esti tu. wink.gif
Cred ca ar trebui sa-mi dea de gandit. Nu merg niciodata baut, cred ca v-am mai povestit de tampeniile din tineretea mea. Beau, insa ori conduce nevasta-mea, ori iau taxiul. Dar conduc a doua zi dupa ce cu o zi inainte m-am imbatat. Si nu vorbesc de o bere, ci de mult mai mult. Nu mi-am pus niciodata problema ca ar fi ilegal. Credeam ca trece dupa o noapte de somn.
Liviu
Acum ma bag in pat .. smile.gif
Oricum .. tine cont .. e vorba de un procent infim ... 0.004 la mie. Ideea era ca dupa 16 ore inca se putea depista alcoolul ala ... in cazul in care cantitatea asimilata ar fi fost mai mare, in mod sigur si concentratia respectiva ar fi mai sus ... cu cat , nu stiu .. dar nu vreu sa mai risc smile.gif.

Aaa .. si merci pentru "votul de incredere" smile.gif
Valentine
QUOTE(ashu @ 13 Dec 2004, 03:51)
Liviule, nu dormi la ora asta?  smile.gif
*

Cine doarme azi ? biggrin.gif
Bihomoldoveanul
In primul rind am sa mentionez ca meriti din plin sa ramii fara carnet o perioada lunga de timp. Si din fericire, cu exceptia cazului in care taica-tau e ministru secretar de stat, nici o pila de la politie nu se baga cind e vorba de alcool.
In al doilea rind alcolemia din singe poate fi mai mica decit cea din respiratie doar intr-un singur scenariu: dai pe git o vodka si in 5 minute te opreste politia. Atunci nivelul de alcool indicat este mult mai mare decit cel care va fi vrodata in singe. Singurul lucru care te poate inveseli acum este stiinta faptului ca oricum ai fi ajuns sa dai probe de singe, indiferent daca iti tineai sau nu gura.
bomicabomic
Liviule, parerea mea este ca "zero" n-o sa-ti iasa niciodata, chiar daca nu bei. Si inca o chestie, daca maninci salate cu otet, iti iese mai mult decit dupa 16 ore.
Ciombe
Hmmm asta inseamna ca io in fiecare dimineata daca suflu in fiola o sa depisteze astia ca am beut... wacko.gif ca io seara mai trag asa vre-o doua beri sau o cana de vin fiert... si la 7 tre-sa fiu la lucru - si merg cu masina
madalina
Parca erau niste limite peste care se considera conducere sub influenta alcoolului
costi
Nu cred ca mai sint; tre' sa fii pe"0"
Si uite asa datorita lui Liviu am aflat cit a beut puscasul lu' peste (0,009)
Sau a mincat salata cu otet? smile.gif
madalina
Pentru a se considera "conducere sub influenta alcoolului" trebuie sa fie alcoolemia peste 0.1% (inclusiv).
dragOn
Sunt sătul să văd atâtea crime comise de șoferi care se bat cu pumnul în piept că ei sunt "șoferi" și când sunt atât de beți încât nu se pot ține pe piciore! Alcoolul și volanul sunt două lucruri distincte, iar combinarea lor ar trebui să fie cât mai aspru pedepsită!!!
madalina
De acord cu tine , Dragon, dar ar trebui sa se tina cont in momentul in care lovesti cu masina pe unul beatcrita care adoarme pe sosea...

I s-a intamplat unchiului meu acum vreo 7-8 ani. Era intr-un sat, conducea cu 40 km/h. Pe banda din dreapta circula aprpa ede marginea drumului un biciclist.Nu a franat, asa cum ar face 99% din soferi cand vad pe banda alatura la departare maxim-posila de el pe cine in miscare. In 2 metriide masina a facut brusc stanga biciclistul si i-a aparut in fata. Si-a rupt o mana si si-a luxat un picior, plus multe taieturi pe fata de la parbriz. Alcoolemia era imensa la biciclist, la unchiul meu o.

Atras prin tribunale vreo 2 ani din cauza accidentului. Biciclistul nu isi amintea nimic la prima declaratie. dupa 3 zile a fost invatat ce sa suna pntru a scoate bani. Medicul ce il ingrijea era ginerele lui si i-a dat nu stiu cate zile de spitalizare pt a scoate bani de la unchiul meu. A fost greu sa obtina o evaluare din partea unui medic legist, care sa demonstrezeca putea fi externat cu mult timp inainte.
Mache
Corect.
Slider
Mai sa fie......voi m-ati pus pe ginduri....adicatelea cind vin seara de la job nu merge neste vin fiert? Iese dimineata la fiola? sad.gif
madalina
Iese in fiola, dar iese mult sub limita admisa.
mars
Sper. Ce naiba? Daca toti care conduc zi de zi nu ar bea niciodata... ar falimenta industria alcoolului. blink.gif
Slider
Stie cineva care este rata de metabolizare a alcoolului de catre organism?
luxcor
depinde de organism dar in general este de aprox. 50 ml alcool / 24 ore
HaoS
Imi pare sincer rau pentru faptul ca am postat. De baut la volan nu imi sta in caracter pentru ca mereu cand beau conduce sotia. De data asta ea se simtea f rau si am zis ca o sa conduc eu. NU prea le am cu alcoolul si chiar nu inteleg de ce unii din voi imi doriti dosar penal cand eu am intrat aici doar ca sa aflu oricum altceva. Multi dintre voi spun ca politia oricum m-ar fi dus la IML ... asta nu este adevarat fiinca eu am cerut probe la IML . La o alcolemie de 0.25 la fiola nu te duce nimeni la IML. Eu doar am intrebat daca la IML poate iesi mai mult de 0.5.
Ma repet: imi pare rau ca am baut si nu imi sta in fire sa conduc beat la volan.
Cineva mai devreme vorbea despre spaga , nu vreau sa dau spaga , nu zic ca sunt nevinovat doar am cerut o parere atata tot despre testele de alcoolemie. Daca postam pe un site de bauturi era mai bine ?! nu cred ! am zis sa postez aici fiindca am vazut multi oameni seriosi pe forum.
Bafta tuturor si sa dea Dumnezeu sa nu vi se ia permisul de conducere.
Slider
50 ml in 24 de ore? te referi la 50 ml alcool 100%, sper....
miki
Ar trebui sa-ti para "foarte rau" c-ai condus baut, si nu ca ai postat aici!
PS! @mars Daca ar da faliment "industria alcoolului", n-ar fi nici o paguba! Probabil ca ar scadea destul de mult numarul accidentelor datorate bauturii ( si nu ma refer numai la auto!)
PPS! N-am mai "pus botu' " de 15 ani, si nici nu-i duc lipsa desi pe vremuri activm la categoria "grea" cu o medie de 1sticla votca/zi!!!!!!!
luxcor
@ slider
evident ... dar nu te culca pe o ureche deoarece asta inseamna maxim 100 ml vodca de ex. in 24 ore ... adica dupa ce ai baut 100 ml de vodca 24 de ore nu mai ai voie sa conduci ... biggrin.gif
vv
Haos - la cat ai baut + o noapte nedormita... ai fost inconstient, nu te mira sa vezi post-urile astea. Trebuia sa iei un taxi sau sa dormi undeva (daca nu erai in aceeasi localitate), nu sa pleci cu masina. Nu iti urez "dosar penal placut" dar bucura-te ca nu ai facut accident - chiar fara sa fie vina ta. Fii sigur ca viteza ta de reactie la ora 8:40 era mult mai proasta decat in mod normal. De altfel, e normal sa nu te incurajeze nimeni in ceea ce ai facut, tocmai fiindca "ai vazut multi oameni seriosi pe forum".
Bafta, sa scapi usor acum, dar sa-ti fie invatatura de minte!

QUOTE
PS! @mars Daca ar da faliment "industria alcoolului", n-ar fi nici o paguba!

Ei hai sa nu exageram. La cati dintre voi nu le place nici berea nici vinul?
luxcor
bai mie nu imi place nici berea nici vinul ... dar despre un cognac fin, un vermouth de calitate, un rom un gin sau o vodca de calitate te rog sa nu ma intrebi radmasa.gif
Bobo
am citit undeva despre chestia cu alcoolul...
cica depinde mult de ce mananci, cat mananci, daca bei si alte lichide...

io stiu pe cineva care a baut vreo 10 beri de dimineata pana pe la 5, a fost prins de politie, a suflat in fiola si i-a iesit ca e baut, el, avocat fiind, a cerut sa se duca la iml, da cica ai un teren in care sa te prezinti, cateva ore parca;
in timpul asta cica s-a dus acasa si a baut la lichide pana s-a cracanat si la iml i-a iesit sub fiola;
nu mai stiu cifre...

Slider
Pai Luxcor....asta vroiam sa zic si eu.....da' totusi nu cred asta....cum adicatelea 100 ml de votca si dupa aia 24 de ore pieton? Inseamna ca am comis la infractiuni pina acum.....
Sa nu intelegi ca beau si apoi ma urc la volan....dar seara dupa servici mai rad din cind in cind (ehhh...in fiecare seara) cite 100 de ceva tarie...asta inseamna ca a doua zi la 7.00 eu sunt infractor?
kaspersky
In vara cind am avut accident, seara pe la 10 am ras o tarie mica si 2 beri. A doua zi la 11 am avut alcoolemie 0.000.
AC
QUOTE(Liviu @ 13 Dec 2004, 03:34)
Ashule .. am povestit mai de mult patania ...

...Politia mi-a pus bineinteles etilometrul .. si a iesit 0.004 la mie .. muult sub limita macar pentru contraventie ... dar a iesit ... si asta numai de la un paharel (de fapt jumatate de pahar din ala ca de votca .. mititel) de lichior de 20%.

Diferenta de timp intre paharelul respectiv si mosneag a fost de 16 ore ...

Am avut dosar penal pe tema asta , fara inceperea urmariri penale si am primit o amenda de 600 Klei (dupa ce am cotizat la mosneag serios de tot).



Bafta la toti!
*


Ma intriga faptul ca ti-au facut dosar penal. Nu te supara dar nu pot crede. Chiar daca nu bei alcool, organismul produce singur o cantitate f mica (aprox. 0,01 la mie). Intereseaza-te la un medic care este in tema si-ti va confirma. Dar daca ti-au facut dosar, asta este, ai luat tzeapa!
Slider
Consumul de alcool: simptom, cauza, solutie!
1. Simptom: Picioare reci si umede.
Cauza: Paharul tau e înclinat sub un unghi incorect.
Solutie: Intoarce paharul; incearca sa faci astfel încât partea deschisa sa fie îndreptata în sus.

2. Simptom: Picioare calde si umede.
Cauza: Ei...asta e: te-ai pisat pe tine.
Solutie: Du-te si usuca-te la cea mai apropiata toaleta.

3. Simptom: Tejgheaua e din email alb.
Cauza: Inca nu ai iesit de la toaleta.
Solutie: Mai bine chemi ajutor.

4. Simptom: Nu mai vine berea pe care ai cerut-o de juma' de ora.
Cauza: Tejgheaua e în spatele tau.
Solutie: Intoarce-te; berea ta e cu siguranta acolo.

5. Simptom: Peretele din fata ta este plin de lumini.
Cauza: Probabil ai cazut pe spate.
Solutie: Pozitioneaza-ti corpul la 90 de grade de sol!

6. Simptom: Gura îti e plina de chistoace.
Cauza: Ai cazut cu nasul în scrumiera.
Solutie: Scoate-le afara si clateste-ti gura cu o dusca de gin tonic.

7. Simptom: Vederea tulbure.
Cauza: Te uiti printr-un pahar gol.
Solutie: Mai cere un rand din bautura ta preferata.

8. Simptom: Se deplaseaza solul sub picioarele tale!
Cauza: Doi bodyguarzi te scot afara din local.
Solutie: Intreaba-i cel putin unde te duc...

9. Simptom: Reflexii multiple ale unei fete te privesc din apa.
Cauza: Esti la WC, încercand sa vomiti.
Solutie: Baga-ti degetul în gât...

10. Simptom: Oamenii din jurul tau vorbesc si au un ecou misterios.
Cauza: Ti-ai pus paharul la ureche.
Solutie: Incteaza sa mai faci pe prostul...

11. Simptom: Ringul se cam deplaseaza, oamenii din jur sunt imbracati în alb, iar muzica e cam monotona.
Cauza: Esti intr-o ambulanta.
Solutie: Nu misca. Posibila coma alcoolica!

12. Simptom: Tatal tau are un aer cam ciudat, iar fratii te privesc perplex.
Cauza: Ai gresit casa.
Solutie: Intreaba-i daca nu cumva stiu unde e casa ta...

13. Simptom: Un spot enorm de discoteca te orbeste.
Cauza: Esti intins pe spate si s-a facut deja ziua.
Solutie: O cafea si o "picatura" mica, ca sa-ti revii...
SYL
QUOTE(madalina @ 13 Dec 2004, 13:13)
Pentru a se considera "conducere sub influenta alcoolului" trebuie sa fie alcoolemia peste 0.1% (inclusiv).
*



Cred ca vrei sa zici 0,1%o (la mie, nu la suta !!)

Rata de metabolizare a alcoolului de catre organism este de 0,15g/1000ml/ora. La consumatorii cronici rata de eliminare creste ajungind la 0,27g/1000ml/ora (s-au intalnit cazuri si de 0,43g/1000ml/ora).
Bihomoldoveanul
Metabolizarea se face in ficat, iar rata depinde de "calitatea" ficatului. La alcoolici si bolnavii de ficat (cronic sau nu) ficatul nu va putea metaboliza aceeasi cantitate de alcool din singe la fel ca un tinar de 18 ani. Prin urmare se metabolizeaza o cantitate mai mica de alcool pe ora, de unde o betie mai crunta cu o cantitate mai mica de alcoo. Stiu pe cineva care la 80 de ani, cu un ficat varza, un ciocanel de alcool il tine beat turta pina a doua zi dimineatza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.