Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreiaj...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Apollo_y2k5
Salut!
Este normal ca dupa 20 000 km sa se duca ambreiajul?
Ce-i drept aproape toti km astia sunt facuti in oras in ambuteiaje gen Bucuresti/Ploiesti...

Cam cati km ar trebui sa functioneze un ambreiaj (disc, rulment presiune, etc) ?
Si daca stie cineva cam cat costa manopera...
JohnDeviL
Ambreiajul poate sa se duca si dupa 1000 de km daca stai foarte mult cu el calcat, mai ales la semafor, piesele te costa cam 2-300 Ron si manopera depinde de service, aprox 200 Ron.
mmi&g
Mi-am schimbat eu ambreajul acum 2 saptamani.Piesele 240 ron.Manopera cred ca te duce tot cam atat,dar poti sa iei in considerare faptul ca-l poti schimba singur in 4-5 ore.Eu asa am facut fara sa am cine stie ce cunostinte,e mai simplu decat crezi.
Apollo_y2k5
pai nu trebuie dat jos tot cadrul motor si cutia de viteze?
C a t a l i n
Ba da.
apollo
QUOTE(Apollo_y2k5 @ 26 Mar 2008, 19:00)
pai nu trebuie dat jos tot cadrul motor si cutia de viteze?
*



dar de ce sa dai jos cadrul motorului?se poate da motorul mult mai usor.

in o ora, mecanicul n-a avut ce face.mai mult a durat demontatul motorului si mecanicul cu un ajutor, au reusit sa-l dea jos.

e aiurea sa dai jos si cadrul si cutia...
mihai0070
asa am schimbat si eu ambreajul, scos motorul , si cutia ramana pe loc , si pe urma o centrezi cu 2 prezoane
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.