Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere vopsea dupa culoarea masinii?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
cannavaro
Vreau sa-mi vopsesc partea din fata a masinii si pragurile in culoarea masinii (bleu / bleo) ptr ca acum sunt negre. Unde pot merge sa-mi aleg vopsea, sau un spray in culoarea masinii? Vreau sa fie identic aceeasi culoare. Cum se procedeaza? Ma duc cu masina la o firma specializata si imi gasesc ei culoarea? Banuiesc ca nu corespund culoarea din talon cu ... culoarea masinii. Prin Ploiesti ce astfel de firme ar fi ???/
Kruger
Mergem impreuna la Lizeanu daca vrei, sunt doua firme care iti imbuteliaza cum vrei tu vopseaua. Trebuei mers cu masina, sa vada exact cum e, si sa iti poata prepara culoarea exact la nuanta de uzura. Totul e sa vii cu masina incoace. Sunt sigur ca exista si in Ploiesti, insa cei de care zic eu sunt foarte buni. Si eu, si multi prieteni de-ai mei si-au preparat diverse vopseluri la ei, si totul a iesit perfect.
cannavaro
E perfect daca e atat de aproape. As dori un spray cu vopseaua respectiva. Cu masina nu cred ca o sa ajung pana aici, dar cred ca se descurca baietii din cateva poze f. clare cu masina. Cam cat m-ar costa? Ai idee?
argon
cum sa se descurce dupa poze? radmasa.gif eventual ii duci o bucata de tabla de pe masina biggrin.gif

E pacat sa bage in spray, o sa iasa un r@h@t, iti trebuie vopsea cu intaritor, si aplicata cu pistolul, daca nu vrei tiganie. Costa ~4 milioane litrul (Palinal) atat am dat eu. Facuta pe tester.
ArtVandelay
te costa putin pentru un spray,30-35 ron
sobolan
recomand vopsirea cu aspiratorul electrolux ... 168.gif 168.gif 168.gif
cannavaro
QUOTE(argon @ 28 Mar 2008, 12:48)
cum sa se descurce dupa poze? radmasa.gif    eventual ii duci o bucata de tabla de pe masina biggrin.gif

E pacat sa bage in spray, o sa iasa un r@h@t, iti trebuie vopsea cu  intaritor, si aplicata cu pistolul, daca nu vrei tiganie. Costa ~4 milioane litrul (Palinal) atat am dat eu. Facuta pe tester.
*




Vroiam doar o solutie ieftina si temporara pana la vara cand voi vopsi toata masina. Oricum la praguri nu conteaza prea mult culoarea.
CriSTI68
in vitan cam pe unde ii gasesc pe astia de imbuteliaza vopseaua dupa codul masinii ?
argon
QUOTE(cannavaro @ 28 Mar 2008, 19:40)
Vroiam doar o solutie ieftina si temporara pana la vara cand voi vopsi toata masina. Oricum la praguri nu conteaza prea mult culoarea.
*




Ok, ideea e ca trebuie sa puna un tester pe vopsea, nu pe poza.
cannavaro
ok. Mersi mult de ajutor.
Albert Einstein
QUOTE(Kruger @ 28 Mar 2008, 01:12)
Mergem impreuna la Lizeanu daca vrei,...... insa cei de care zic eu sunt foarte buni. Si eu, si multi prieteni de-ai mei si-au preparat diverse vopseluri la ei, si totul a iesit perfect.
*




Aprob ce zice Kruger, de acolo mi-am luat si eu vopseaua, recomand....
azraell
totusi... 4 mil litrul?!?! sad.gif(
Albert Einstein
Exista si mai ieftina acolo, depinde de producatorul vopselei, daca e sau nu metalizata, etc..
Adrian_Boy
Am un magazin specializat langa mine cu asa ceva.
Chiar azi am intrebat.
Spray (400ml) pentru ca asta ma intereseaza pe mine si costa 20 lei, Alb Boreal in principiu este dar am sa-l fac la culoarea masinii wink.gif

Pretul difera insa de calitatea vopselei (metalizat, firma, etc.)
Kruger
Cannavaro, mergem cand vrei. In principiu ai putea sa iei la tine niste poze clare, si eventual niste vopsea racaita de pe masina, unde oricum vei vopsila loc. Daca e pragul, chit ca nu va iesi perfect nuanta, e ok ca si solutie provizorie.


Da jos capota de portbagaj si ia-o cu tine la magazin biggrin.gif
CriSTI68
baga pozele cristinei ca acum apas pe avatar si iti sting calc radmasa.gif
Paca
in iasi costa 75 ron suta de ml...va sa zica 750 ron / litru si sincer am auzit ca nici nu iese ca cea originala.eu am o culoare mai deosebita pe masina si ar trebui sa vopsesc aripile din fata.sincer nu cred ca va iesi exact culoarea.
Kruger
QUOTE(CriSTI68 @ 2 Apr 2008, 18:23)
baga pozele cristinei ca acum apas pe avatar si iti sting calc  radmasa.gif
*



NU bag mah nimic 10412898.gif 10561582.gif 111.gif boxing.gif
Albert Einstein
210.73.33 sau 0723.405.684 sunt nr. de telefon de la magazinul de la Lizeanu din Bucuresti. Puteti suna sa vedeti exact care sunt preturile si cum se procedeaza pentru mostra de culoare. Eu de la ei am luat vopseaua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.