Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parbriz Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
nicusor
Va salut!
Acum vreo 2 saptamani mi-am gasit dimineata parbrizul putin murdar, era ca o pasta alba, ceva care parea a grasime. Nu i-am dat importanta, am intrat in masina si am dat drumul la stergatoare. Nu s-a luat de tot, si am zis ca o voi curata mai bine la benzinarie, la prima alimentare cu carburant.
Am facut acest lucru trei zile mai tarziu, si mare mi-a fost mirarea ca mizeria care mai ramasese erau de fapt, multe zgarieturi mici si chiar ciupituri ale parbrizului.
Nu stiu care poate fi cauza acestui lucru. O lovitura puternica in parbriz? O substanta care ataca parbrizul? Suprafata afectata este de vreo 5x10cm

Am casco la Asiban. As putea sa imi schimb parbrizul, tinand cont ca vezi acele mici orificii doar daca te uiti atent? Si cam cat costa un parbriz nou? Astuia pot sa ii fac ceva sa il repar?

Multumesc pentru ajutor!
bomicabomic
Poti sa-l polishezi la AGER, daca e pe suprafata mica. Daca e pe suprafata mare, astia zic ca nu e bine pentru ca apare "efectul de lupa".
driverx
Da' eu ce pot face cu batranul meu parbriz ca e plin de zgarieturi dinalea imperceptibile, dar noaptea farurile celor din fata se distrbuie pe zggarieturi si nu mai vad nimic. Nu vreau sa il schimb ca orice piesa Dacia e noua (mai ales chederu)

Marty
nicusor, parbrizul de SLZ costa cca. 3.5 milioane (vine si cu cheder)

driverx, pe ala il repari prin schimbare.
anecula_08
Stie cineva daca este vreo diferenta intre parbrizul de Solenza si cel de Supernova?
BoR
Da,zona zona vopsita punctat din dreptul oglinzii retrovizoare si suportul din plastic al acesteia, care nu sunt prezente la Supernova. Ca format, parbrizul este identic.
anecula_08
Am inteles. Multumesc
claudiucondrea
as vrea sa schimb si eu parbrizul in constanta. am pus o intrebare la margraf si mi-au zis ca ma costa 300 ron parbriz tenta verde cu parasolar + cheder + montaj. am intrebat de mastic sau silicon si mi-au spus "tehnologic nu se da cu silicon, pentru ca se schimba si chederul nu ar trebui sa fie probleme" (asta este traducerea ca raspunsul era monosilabic). ce parere aveti despre raspuns, a schimbat cineva parbriz la margraf si ne poate spune amanunte?
multumesc.
powertodacia
obligai sa monteze cu silicon.
si cu cheder original ai sanse sa ploua.
cum cheder original nu se mai gaseste e musai sa bage silicon.
am fost patit , cadrul la supernova mea este ca cel de solenza si tot ploua in masina.
am facut scandal si a fost montat apoi cu cheder original+ silicon interior, exterior geam, interior+ exterior rama.
marius80_eugen
Eu aproape la 2 luni imi mai iau cate o piatra in parbriz , in rest este calea lactee daca bate soarele in el . Este PLIN de punctulete foarte mici si vre-o 5-6 troznituri mai serioase . Din cate imi amintesc eu , la orice drum in afara Bucurestiului imi iau cate o troznitura , asta pentru ca masinile nu mai au acele protectii in spate si foarte multi nu mai schimba anvelopele de iarna , iar alea aduna multe pietre in striatii , nu ca cele de vara .
Daca as da 3 - 3,5 mil sa-l schimb si imi trozneste iar vreunul cu pietricele , ce naiba fac ? Legal nu poti invinui pe nimeni , ca trebuie sa pastrezi distanta regulamentara , dar in realitate , vre-o 2 pietricele mi le-am luat stand pe loc pe marginea drumului .
Cum naiba pot rezista parbrizele de la masinile de marca 20 de ani fara nici o problema , iar cele de Dacii sunt petarde . Parbrizul Skodei din 1988 nu avea nici pe naiba , nici macar urme de stergatoare cand am dus-o la remat .
Parbrizele nu sunt facute de Dacia , ci de alte firme , chiar din afara . De ce nu sunt de calitate ?
Poate cineva din Bucuresti sa-mi recomande o firma unde gasesc un parbriz de calitate cu tot cu parasolar si cheder , din cel mai mare , facut pentru cele din 2004 , nu din 2003 , macar sa stiu ca nu mai trebuie sa bag eu silicon , sa nu-mi mai bage nici apa ?
bingoboy
Parbriz solenza simplu 170 RON la TITSERV Moinesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.