Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ceasuri care indica temperatura la apa si presiunea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
ice-man
Salut, am deschis acest topic pt a va cere ajutorul in a monta pe Dacia mea 1300 ceasuri care indica temperatura la apa si presiunea la ulei, in principiu stiu cam cum sta treaba, dar as vrea sa va intreb ce imi mai trebuie sa le montez, deci am :
--ceasurile, mai trebuie sa imi cumpar sondele, si aici vreau sa apelez la voi , nu stiu daca pe Dacia 1300 exista traductoarele care vin la legarea ceasului pt masurarea temperaturii la apa respectiv presiunea la ulei .Multumesc anticipat
bartenders
La 1300 ai numai sonde pentru becurile de ulei si apa.Ca sa montezi ceasurile iti trebuie un T pe care vin sondele pentru bec si indicator(asta la ulei) si la apa trebuie sa inlocuiesti capacul de pe chiulasa(partea dinpre baterie) cu unul cu o a doua gaura filetata pentru sonda de indicator.Dupa asta iti tragi fire de la sondele noi la ceasuri si un fir de + de la contact pentru alimentarea ceasurilor(eventual inca un fir de la pozitii pentru iluminat).

Atentie la T ul de la ulei, trebuie sa aiba niste inele de cupru(asemanatoare cu cele de busonul baii de ulei dar mai mici in diametru) daca nu le ai poti incerca cu inelele de la bujii si strangi un pic mai tare.
ice-man
mersi mult de ajutor, ai idee cam cat costa capacul care trebuie inlocuit acolo la chiulasa?
bartenders
Nu stiu cat este la magazin, eu le am de pe alt motor.Nu cred ca poate fi mai mult de 2-30 ron(fara sonde).
CriSTI68
eu am la ulei T-ul dar scade putin nivelul la sonda cand pui T-ul acela, la apa am folosit aceasi sonda de ceas
ice-man
pai o sa le montez si o sa vad cum se comporta sper sa nu am probleme, da cred ca ma descurc eu ca nu e foarte complicat treaba, ms de ajutor

3 Apr 2008, 14:10:
"Nu stiu cat este la magazin, eu le am de pe alt motor.Nu cred ca poate fi mai mult de 2-30 ron(fara sonde)."

vreau sa te mai intreb ceva , trebuie ceva modificare la chiulasa cand pun capacul acela pt sonda de apa sau pusi simplu il dai pe cel vechi jos si pun pe asta care vreau sa il cumpar, te intreb ca nu prea am dat importanta la chestia asta , mai demult nu aveam in plan sa imi pun ceasuri , si nu prea am dat importanta la asa ceva, ms
bartenders
Nu tre sa faci nici o modificare, e identic cu cel care il ai pe masina cu excentia celei de a doua gauri pentru sonda.Cu grija sa nu strangi suruburile prea tare ca poti sa strici filetele din chiulasa, eventual schimbi garnitura si pui un pic de gasket sealent.
ice-man
@ Bartenders .... sal uite am achizitionat piesele astea , ce vreau sa te rog , sa imi spui daca mai imi trebuie ceva tongue.gif legat de sonde , ''T''-ul respectiv... mersi
alinushy
astea st, in rest chef de munca wink.gif
ice-man
mersi , cheful o sa vina:P
CriSTI68
eu trebuie sa fac un T pentru termocupla la electroventilator, pun pe masina un motor 1.6 de R18 care din fabrica are montat electroventilatoare ( 2 mici permanent 1 mare termocupla) la sonda de apa am alta poveste... sondele praf facute si am incercat sa pun de dacie dar nu merge sad.gif
bartenders
QUOTE(ice-man @ 8 Apr 2008, 18:00)
@ Bartenders .... sal uite am achizitionat piesele astea , ce vreau sa te rog , sa imi spui daca mai imi trebuie ceva  tongue.gif legat de sonde , ''T''-ul respectiv... mersi
*



Sa pui un inel de cupru intre "T"-u si blocu motor(eventual o recuperezi de la sonda veche de pe bloc)
ice-man
sau o sa cumpar unul ca este ieftin, bine o sa trebuiasca sa cumpar si garnitura care vine la capacul unde intra sondele de apa, partea asta e usoara mai greu o sa imi fie cu partea electrica , ca sincer cand vad toate firele alea nebunesc biggrin.gif, dar asta e vreme faina sa fie si timp ca el e mai important smile.gif mersi de ajutor tuturor, o sa pun niste poze cand o sa fie gata tot

<span class='edit'>9 Apr 2008, 11:24:</span>
@ cristi68 incerca sa cauzi pe la dezmembrari sonde pt motorul tau si eu astea le-am luat direct de pe un motor de la remat din tm , la un pret de nimic... bafta cu cautatu smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.