Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan fabricat pe timpul grevei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Alex24
Ce parere aveti despre loganurile fabricate pe timpul grevei, sau mai exact subansamblele cu care vor fi echipate?? huh.gif
Oare calitatea lor va fi la fel cu a celorlate fabricate pana acum??
Doresc ca in luna in curs sa achizitionez un Logan si nu siu ce sa fac?? wacko.gif
silviu_79
nu vad legatura calitate-greva.
si crezi ca daca iti cumperi logan imediat dupa terminarea grevei prinzi unul facut cu cateva zile in urma, adica in timpul grevei?
argon
QUOTE(Alex24 @ 2 Apr 2008, 07:53)
Ce parere aveti despre loganurile fabricate pe timpul grevei
*




o parere buna...sunt cele mai bune Logane de pana acum, pentru simplu motiv ca nu exista biggrin.gif
OAP
Nea argoane parca ai fi platit sa faci campanie anti logan. de ce naiba nu e bun ca eu si nu numai sunt multumit de el pana acum. La serviciu avem o flota maricica de loganuri dci care sunt alergate zilnic, unele au trecut de 100k km si nu au avut probleme majore. On topic: subansamblele doar se asambleaza la pitesti si trec si prin ctc...deci nu ar avea nici o treaba cu greva...
argon
Loganul face simtul "omorului" sa diapara biggrin.gif
nicu022003
Cum naiba sa fie facut in timpul grevei, cand atunci nu se lucreaza ca doar deaia este greva.
minny
Cica s-ar lucra ceva. Niste amarasteni prinsi la mijloc pe acolo ar strange niste suruburi si exista un flux de 12 masini pe ora. Asa scrie in topicul dedicat cel putin de la sectiunea de stiri.
Alex 23
Chiar in seara asta au anuntat ca se fac 82 de masini pe zi fata de 1300 cate se fac normal, de catre unii care habar nu au sa stranga un surub da pai sa ansambleze o masina!! Va dati seama ce masinute foabile or sa iasa!!
Cu toate acestea, Conducerea Dacia a anuntat ca masinile sunt mult mai drastic verificate decat pana acum si ca sunt de aceeasi calitate cu celelate fabricate pana la declansarea grevei!!!

Corbu'
De parca poti sa verifici toate subansamblurile ascunse. Cine stie cum o fi pus Nea Gica freon in instalatia AC, etc. Sunt verificate la suprafata (daca sunt), in rest sunt vorbe si vrajeli de marketing sa nu sperie cumparatorul.
tkx
lasa ca nici astea fabricate "in vremuri pasnice" nu-s mai breze. a mea cred ca a fost facuta vinerea la schimbul 3...
AR-18-MOS
De ce crezi acest lucru?
RSV
EU cred ca cele facute in timpul grevei vor fi cele mai bune.
vi_escu
QUOTE(Alex 23 @ 4 Apr 2008, 18:51)
Cu toate acestea, Conducerea Dacia a anuntat ca masinile sunt mult mai drastic verificate decat pana acum si ca sunt de aceeasi calitate cu celelate fabricate pana la declansarea grevei!!!
*



Ba chiar mai bune! radmasa.gif Sa le duca la export!
doctorasul
Erau proaste si inainte(nu ma provocati sa dau exemple),sunt doua variante,ori mai bune ori mai proaste.Vom afla de la cei care le vor cumpara ,sigur isi vor spune oful pe forum.
Corbu'
Nu te provocam, chiar te rugam, da exemple (fara sa dai si nume), in fond suntem pe un forum unde ne putem spune "durerea", nu suntem obligati sa ridicam in slavi conserva.

Ar putea fi facut un topic facut > ce piese v-au lipsit din masina de cand a fost noua. Ce am gasit la mine pana acum > bradutii ce tin panourile usa fata...au fost pusi cu maaaare economie.

NEXT !
Victoras2001
I-a aratat la stiri pe grevisti cum radeau de aia proaspat angajati, ca nu stiu sa stranga un surub. Apoi i-a intrebat reporterul daca se descurca, si-o dadeau din bara-n bara.
Acum stau si ma gandesc. Aia vechi or fi facut o specializare drecu' inainte sa-i puna la munca. Am inteles ca multi au fost la specializare-n Franta... Mama naibii. Pe astia noi de unde i-au cules? Ce-au avut timp sa-i invete?
Imi aduc aminte de o greva Metrorex, cu ani buni in urma. Atunci conducerea i-a amenintat ca aduc in locul lor angajati de la CFR. Mecanicului de locomotiva ii dai o lista cu semnale si conventii, o invata-n 10 minute si gata. Dar pe unu care n-are nicio treaba cu fabricatul automobilelor, in cat timp il inveti ce si cum si mai ales ce sanse are ala sa respecte normele de calitate?
daciafan
nu va mai agitati, la fluxul "infernal" de 82 de masini pe zi CTC-ul face fata cu brio
sunt sigur ca ati prins ideea
parpanel
Poate nu lucreaza nici CTC-ul tongue.gif
Victoras2001
QUOTE(daciafan @ 5 Apr 2008, 07:41)
nu va mai agitati,
*


Eu n-am dormit toata noaptea. tongue.gif
tkx
eu stiu ca inainte de a intra in productie stau o vreme la scoala de dexteritate. depinde daca timpul le-a permis sa invete suficient.

in legatura cu masinile de atunci si cele de acum sunt diferente. bineinteles au existat la primele ceva probleme dar parca erau mai atent lucrate. la a mea nu am pb. majore, dar m-a disperat troncanitul, daca drumul e ff putin denivelat troncane mai rau ca o berlina din 80. si nu exagerez de loc. am mers pe acelasi drum cu alt logan din 2005 nu se aude absolut nimic.

am de gand in concediu sa desfac tot ce e plasticarae de pe el si sa bag mastic, bureti, spuma orice numai sa scap de zgomote. or sa ziga unii ca e logan si ca la ce sa ma astept, dar in puii mei, e masina facuta in anul 2007. mai da-o ma in p..., vorba lui uzzi
$$ilvviu
Probabil ca primele au fost facute mai cu grija.
Tata are unu din 2005, aprox 30mii km, nu am schimbat la el decat filtre si ulei, merge perfect, nu trancane, nu a aparut rugina pe nicaieri....
Sau o fi si aici dupa noroc.
tkx
e un user pe aici care avea (sau inca are) la semnatura: mi-am luat dacie, mi-am luat masina la noroc

mare adevar graieste
bobo77
QUOTE($$ilvviu @ 5 Apr 2008, 10:20)
Probabil ca primele au fost facute mai cu grija.
Tata are unu din 2005, aprox 30mii km, nu am schimbat la el decat filtre si ulei, merge perfect, nu trancane, nu a aparut rugina pe nicaieri....
*


Nu este dupa noroc, pina la inceputul lui 2006, calitatea pieselor si a materialelor era alta , fata de cea de acum, parerea mea...
Corbu'
Se pare ca unii muncitori au deschis gura prin presa si au raportat cum aratau masinile produse acum cu greva. Citez:

"Unele ieseau de pe linie cu chederele atarnand pe jos, nu erau fixate bine".

Pai daca la chedere s-au impotmolit, imi e frica sa ma gandesc ce e pe dinauntru.
RSV
QUOTE(daciafan @ 5 Apr 2008, 08:41)
82 de masini pe zi
*



in fiecare zi de greva vor exista 82 de viitori cumparatori care vor avea o bijuterie de masina in posesie
Alex 23
Sper sa am noroc sa prind o masina pe stoc fabricata pana la data declansarii grevei, altfel mi-am cam semnat sentinta!!
Eu cred ca si inainte calitatea materialelor era aceeasi ci doar ca se ansambla cu mai mult simt de raspundere!!
magelan_explorer
QUOTE(OAP @ 2 Apr 2008, 09:00)
Nea argoane parca ai fi platit sa faci campanie anti logan. de ce naiba nu e bun ca eu si nu numai sunt multumit de el pana acum. La serviciu avem o flota maricica de loganuri dci care sunt alergate zilnic, unele au trecut de 100k km si nu au avut probleme majore. On topic: subansamblele doar se asambleaza la pitesti si trec si prin ctc...deci nu ar avea nici o treaba cu greva...
*


sa va povestesc o treaba referitor la CTC
acum 2 ani lucram la niste americani
care in colaborare cu siemens (partea electrica)
faceau roboti industriali
am plecat la dacia pitesti sa asamblam/punem in functiune
/reglam cativa roboti care realizau diverse piese pt dacia logan
sa va dau un exemplu tipic: pe o banda trecea piesa si era rectificata
pana se incadra in toleranta admisa de poducator (piesa era masurata cu laser)
in cazul d fata o piesa pt cutia de viteze unde toleranta admisa era de 2 microni
piesele faceau si 100 de ture pe banda pana ajungeau la cotele admise...dar..
apareau problemele:decalibrare..uzura pietre de polizor,uzura benzi de slefuit...
si cum masina trebuia sa realizeze un nr X (de piese in 24h,acest lucru nu se mai realiza. se admiteau tolerante mai mari,,dar,atentie,piesele cu tolerante mai mari erau trimise pt "piese de schimb",insa daca nu ajungeau pt montaj,admiteau
si la montaj piese care nu se incadrau in tolerante...asa cu CTC-ul...
si piesele "de origine" din magazine care calitativ sunt mult inferioare
Stefan
mama ce topica ai.. n-am inteles nimic, desi suna interesant. pacat.

On-topic: eu am inteles nu ca s-ar fabrica 85 de masini pe zi, ci ca de la inceperea grevei s-au fabricat 85 de masini in TOTAL. cat de iresponsabil ar putea fi cei de la dacia sa puna la vanzare niste masini atat de proaste cum se zice ca sunt astea 85? (nu-mi raspundeti.. deja banuiesc raspunsul la intrebare tongue.gif )
Alex 23
Daca citesti mai atent ai sa vezi ca este vorba de fabricarea a 82 de masini pe zi!!
Azi am fost la un dealer Dacia si mi s-a spus ca au restructurat din personal, iar numarul de masini va creste in urmatoarea saptamanii cu 6 autoturisme pe zi!
Se pare ca voi fi posesorul unui "Logan Grevist", deoarece modelul si culoarea pe care o doresc eu mai este decat una pe stoc!! alcoholic.gif
Sa vedem cum se va solutiona problema in urmatoarele zile!! lurk0000.gif
doctorasul
Cei care aveti masinute "greviste" comandate puteti rasufla usurati,se stocheaza in parc si vor fi realiniate de de "meseriasii grevisti" dupa ce se vor "impaca" cu administratia.
Corbu'
Adica le fac bucati si le asambleaza din nou ? radmasa.gif
Stefan
ar trebui sa vedeti partea plina a paharului: loganurile greviste vor valora peste 20 de ani, zeci de mii de euro, pe principiul care se aplica si la timbre - alea rare cu defecte sunt cele mai valoroase.
Christiansen
QUOTE($$ilvviu @ 5 Apr 2008, 10:20)
Probabil ca primele au fost facute mai cu grija.
Tata are unu din 2005, aprox 30mii km, nu am schimbat la el decat filtre si ulei, merge perfect, nu trancane, nu a aparut rugina pe nicaieri....
Sau o fi si aici dupa noroc.
*



Am o gramada de exemple de succes in jurul meu ... Toti cunoscutii mei sunt multumiti de Logan, chiar am niste poze in care arata fain Golan-ul in Apii austrieci biggrin.gif ...
Asta m-a convins sa-mi iau si eu, iar dupa 11.000 facuti din octombrie 2007 ... totul e super ok ... Slava Domnului!
Cat despre astia cu greva ... nu cred ca vor afecta calitatea masinilor ... apropos ... nu prea sunt de acord cu revendicarile lor dry.gif
adiya
Pai du-te tu la munca aia pe 15 milioane brut...Sa stii ca angajaza muncitori
RSV
QUOTE(Christiansen @ 6 Apr 2008, 09:27)
Am o gramada de exemple de succes in jurul meu ... Toti cunoscutii mei sunt multumiti de Logan, chiar am niste poze in care arata fain Golan-ul in Apii austrieci  biggrin.gif ...
Asta m-a convins sa-mi iau si eu, iar dupa 11.000 facuti din octombrie 2007 ... totul e super ok ... Slava Domnului!
Cat despre astia cu greva ... nu cred ca vor afecta calitatea masinilor ... apropos ... nu prea sunt de acord cu revendicarile lor  dry.gif
*




nici eu cu tine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.