Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rotita reglare scaun SLZ
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
crocky
Scuze dar n-am reusit sa gasesc, era pe undeva un topic despre cum se schimba rotita sau asa ceva...
Deci - prin ce procedeu se poate scoate rotita de reglare inclinare scaun sofer (s-au incurcat ansele de la husa pe-acolo) sau capacul - parca era vorba de un surub, dar unde ? blink.gif

P.S. Poate ar trebui mutata la tip & tricks
florinc
Rotita de la scaun are un fel de capac, nu stiu cum sa iti explic mai bine dar incerc.... blush.gif. Nu stiu daca ai observat ca pe rotita de la scaun sunt muuuulte cerculete.In mijlocul acelor cerculete este o gaura. Bagi si tu o surubelnita cu varful potrivit in acea gaura si fortezi si o sa vezi ca acel capac de care vb. eu o sa sara. Sub acest capac vei gasi o grandioasa piulita de 6(parca). La strangere faci exact invers. Sper sa te descurci.

blush.gif blush.gif Sper ca am fost destu de clar...nu prea le am eu cu explicatu'.
crocky
Multumesc smile.gif
Pare simplu, sper sa ma descurc.
bogdan_o
vezi cand scoti capacul de care spunea Florin ca in interiorul rotitei o sa vezi o placa metalica triungiulara cu un srub in mijloc. Placa respectiva sta intro adancitura de aceeasi forma cu ea a rotitei. Ai grija ca la montare sa o pui corect, altfel nu o sa iti mai functioneze. La fel, nu e bine sa sari calul cu stransul surubului ala, ca poti crapa plasticul rotitei.
crocky
Multam, am reusit sa-l demontez si sa-l pun si la loc. smile.gif
Piulita e de 10 si e foarte lejer stransa. In spatele rotitei mai este o piesa triunghiulara tesita, asta e cea care face legatura intre mecanism si rotita si trebuie potrivita in ambele parti, pentru ca altfel, intr-adevar, nu merge.
Puteti sa inchideti topicul.
br28mad
QUOTE(crocky @ 20 Dec 2004, 12:27)
Multam, am reusit sa-l demontez si sa-l pun si la loc.  smile.gif
Piulita e de 10 si e foarte lejer stransa. In spatele rotitei mai este o piesa triunghiulara tesita, asta e cea care face legatura intre mecanism si rotita si trebuie potrivita in ambele parti, pentru ca altfel, intr-adevar, nu merge.
Puteti sa inchideti topicul.
*


Este extrem de lejer stransa.Pe mine m-au apucat toti dracii cand odata ajuns acasa fericit in ziua achizitionarii masinii,am vrut sa-i reglez scaunul si am observat cu "bucurie" ca rotitza se invartea in gol.Am descoperit apoi sistemul,am strans piulitza si gata.... sarbatori fericite!
claudiucondrea
Deci m-am apucat si eu de reparat scaunul. Am citit pe aici cum trebuie facut si m-am apucat de treaba. Am apasat cu surubelnita in gaura mentionata pana mi-a venit acru, am mai si batut in surubelnita, ma gandeam ca este o siguranta care trebuie apasata ca sa elibereze rotita, am tras de rotita sa o rup pana cand am vazut despre ce e vorba (ma chinuiam la lanterna), chestia cu cerculete e chiar un capac, bagi surubelnita in gaura ca sa tragi de el, restul e cancan wacko.gif
Dr.Cross
QUOTE(claudiucondrea @ 30 Mar 2015, 21:55)
Deci m-am apucat si eu de reparat scaunul. Am citit pe aici cum trebuie facut si m-am apucat de treaba. Am apasat cu surubelnita in gaura mentionata pana mi-a venit acru, am mai si batut in surubelnita, ma gandeam ca este o siguranta care trebuie apasata ca sa elibereze rotita, am tras de rotita sa o rup pana cand am vazut despre ce e vorba (ma chinuiam la lanterna), chestia cu cerculete e chiar un capac, bagi surubelnita in gaura ca sa tragi de el, restul e cancan  wacko.gif
*



Cred că de acum 11 ani, și-au dat băieții seama cum stă treaba smile.gif)
mflorind
Salutare dragi prieteni!
Iată că după atâția ani am avut și eu nevoie de acest post, fapt pentru care vă mulțumesc frumos că am putut rezolva problema cu scaunul de la șofer. Vacanță plăcută!
andreiask
Si eu am problema cu reglajul scaunului. Nu pot invarti mult de rotitia ca opune rezistenta si nu mai urca/coboara scaunul, decat foarte putin. Exista rezolvare ? Inca ceva, pe sine merge ok in spate, dar spre volan se opinteste. Masina de 12 ani , deh !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.