Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea pt plastic (primer)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
magelan_explorer
vopsea sau grund pt plastic ,asa numitul Primer,se gaseste si in varianta la cutie ?
ca la spray-uri am tot vazut,dar pt vopsit la pensula nu au si la cuti ?
klaus
Da' ce plastic vrei sa vopsesti la pensula?
magelan_explorer
QUOTE(klaus @ 6 Apr 2008, 23:37)
Da' ce plastic vrei sa vopsesti la pensula?
*


spolilere fata spate,grila radiator,grila ventilatie
varianta spray e f scumpa si risti si gazarea
klaus
Suprafetele mari (spoiler) se vopsesc cu pistolul. Sau cu sprayul si, dupa vopsire si uscare, se da cu polish pentru a se elimina gazarea. vopsitul la pensula arata bine pe usa. Pe usa de la intrarea in bloc vroiam sa zic.
Datul cu pensula cu "plastic primer" produce "canale" de la perii, pentru ca primerul topeste superficial plasticul.
Daca vrei cu tot dinadinsul primerul ala e o acetona mai concentrata. Da si tu cu pensula cu acetona sa vezi ce se intampla.
magelan_explorer
QUOTE(klaus @ 7 Apr 2008, 22:17)
Suprafetele mari (spoiler) se vopsesc cu pistolul. Sau cu sprayul si, dupa vopsire si uscare, se da cu polish pentru a se elimina gazarea. vopsitul la pensula arata bine pe usa. Pe usa de la intrarea in bloc vroiam sa zic.
Datul cu pensula cu "plastic primer" produce "canale" de la perii, pentru ca primerul topeste superficial plasticul.
Daca vrei cu tot dinadinsul primerul ala e o acetona mai concentrata. Da si tu cu pensula cu acetona sa vezi ce se intampla.
*


vad ca te pricepi asa ca te mai intreb ceva,
am dat cu polish si pe plasticuri si parca s-au
matuit,sunt albicioase acum..arata urat...vechi
iar pe caroserie,n-am vazut vreo inbunatatire
in schimb,ceara si-a facut toi banii...
deci..ce-i cu polishul asta...!?
Cypy_boss
Polishul nu se da pe suprafete din plastic nevopsite sau pe cauciuc(chedere)..scrie pe orice cutie de polish. Pt astea exista o subtanta speciala de lustruire. Iar pe masina vei vedea rezultatele polishului (care sunt considerabile) daca il vei da cu o masina de polishat. Operatiunea trebuie facuta de cineva care stie deoarece poti "arde" vopseaua.
magelan_explorer
asta am vazut si eu..acum..ce-i face plasticului,numai ca pe cutia de polish (italieneasca) scrie clar:revigoreaza si curata suprafetele de plastic imbatranite" ! se pare ca le-a curatat de tot ! e adevarat ca pe caroserie l-am dat "la mana" polishul...imi da impresia de o "smirgheluire" f fina...oricum,dupa ce am aplicat ceara,a disparut fenomenul...iar ceara chiar ca da un aspect super caroseriei..si parca se mentine si mult timp...
madkat
exista niste substante "back to black" sau asa ceva - pentru "revigorat" negrul plasticului - doar ca nu mai gasesc - ca mi-ar trebui si mie
costy1
Am facut si eu operatiunea de lustruire a masinii in acest weekend.

Ustensile necesare: pensula cu latimea de trei degete;
burete cu silicon (se gaseste la magazinele de piese auto sau in targ); carpe curate (atentie sa nu fie din material care sa iasa culoarea, deci de preferat alb);
prosop ( sa nu fie sintetic)
galeata si burete
detergent vase ( “Pur” sau ceva asemanator, dar de calitate) sa nu va zgarciti, ca oricum nu se foloseste mult.
detergent geamuri

Materiale :
pentru lustruire am folosit “Turtle wax – platinium series” Revitalising Colour Restorer, sticla plastic de 500 ml. cumparata de la mag. Praktiker; sau puteti gasi si la benzinariile OMV

Pentru lustruirea cu Turtle wax alegeti suprafete mici . Nu incepeti aceasta operatiune pe toata masina odata si mai ales nu intr-o zi in care bate soarele puternic. Este de preferat, daca nu aveti garaj sau o zona cu umbra, sa incepeti operatiunea dimineata, altfel riscati ca materialul sa se intareasca prea tare pe caroserie si sa frecati puternic pt. indepartarea lui .

http://www.turtlewaxuk.com/results.asp?txttype=Restorers


pentru lustruirea zonelor cu plastic negru, bandouri, spoilere si cauciucuri, am folosit “Arexons”- Tire restorer

http://www.ruralstore.co.uk/acatalog/Car_C...By_Arexons.html

Modul de lucru:
Eu am ales sa incep lustruirea cu plafonul, am trecut apoi la haion, aripa spate drapta, usa dreapta spate si asa mai departe. La toata aceasta operatiune ai nevoie de rabdare si totul va iesi bine. Nu trebuie sa va grabiti !
Atentie: daca masina este foarte murdara sau mult prea prafuita, de preferat mergeti intai la spalatorie .

Incepeti astfel: avand o galeata de 5 litri cu apa turnati detergent de vase (cam un paharel cum sunt cele de la detergentii de casa lichizi), amestecati pana se dilueaza in apa, apoi luati buretele si spalati zona aleasa. In general pe vopseaua masinii se gasesc fel de fel de pete: de la insecte, de la pasari, de la asfaltul proaspat turnat, etc. Limpeziti bine de detergent.
Chiar daca apa nu s-a scurs de pe zona spalata, puneti pe carpa alba pregatita anterior Turtle wax si incepeti printr-o usoara apasare cu miscari circulare. Recomandarea scrisa pe produs, este ca la aplicarea produsului carpa sa fie umezita . In cazul nostru daca ramane apa pe zona spalata nu mai este nevoie sa umezim carpa. Aceasta o umezim doar cand observam ca in timpul operatiunii se usuca. In zonele cu pete care nu ies la spalare vom insista mai mult pana aceasta dispare, aici fiind cazul petelor rezultate de la asfaltul proaspat turnat. Aici trepuie apasat mai puternic. Folositi varful unghiei cu carpa in acea zona. Eu am reusit sa scot toate acele pete. Acolo este cel mai greu dar satisfactia ca nu le mai vezi acolo este prea mare sa ma gandesc ca si acum am febra musculara.
Daca aveti “ciupituri” ale vopselei unde a inceput sa apara rugina ( cum ar fi la capota motor, din cauza pietricelelor) frecati bine si veti vedea ca va curata si rugina. Daca aveti la indemana si putina vopsea acesta este momentul sa retusati.
Dupa ce a-ti terminat asteptati sa se usuce. Momentul cel mai bun este atunci cand mai raman cateva zone mici care nu s-a uscat. Frecati cu prosopul uscat pana observati ca s-a indepartat tot materialul si se observa o alunecare foarte usoara .
Urmati aceeiasi pasi si pe celelalte parti ale caroseriei.

Rezultatul : vopseaua luceste, daca dai cu mana suprafata este foarte alunecoasa, ai alta masina.

Dupa lustruire:Geamurile si partile din plastic se vor muldari inevitabil. Le veti curata la final. Geamurile de preferat le curatati cu solutie casnica de geamuri, apoi stergeti cu prosoape de hartie de unica folosinta. Vor iesi “bec”!. Dupa operatiunea geamuri, treceti la stergerea chederelor cu o carpa umeda, lasati sa se usuce, apoi turnati pe buretele siliconat “Arexons”. Chiar daca este pt cauciucuri merge f. bine de asemeni pe chedere si plastic, cum spuneam bandouri, spoilere , oglinzi laterale.
La final vom da cu acest silicon si pe cauciucuri, care bineinteles le vom curata inainte de praf, noroi, apa.


Va doresc spor la treaba.
Astept bineanteles completari la acest post, comentarii dar si critici.


Cum si de ce trebuie intretinuta masina mai gasiti si aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=151&st=0


klaus
costy1, ar fi bine daca as povesti si eu pe acest topic cum se face tocanita de bivol?
costy1
baniesc ca este o gluma, nu?

nu am scris de dragul de a povesti. Poate unii sunt chiar interesati de procedeu in sine. Eu unul am facut-o din pasiune pentru masina si am zis sa impartasesc si altora . Daca voi credeti ca este o tocanita si nu este de folos numanui aveti liber sa stergeti ce am postat.

oricum off topic nu am fost eu.
madkat
cum se face tocanita de bivol ? radmasa.gif
klaus
Topicul e legat de "vopsea pt plastic (primer), la cutie,se gasese,exista?" nicidecum despre polish si curatat masina interior-exterior.
Pentru acele informatii sunt alte topicuri.
costy1
prin aceasta postare i-am raspuns si lui @magelan_explorer.
Spoilerele si alte plasticarae nu se vopsesc in principiu niciodata. Daca el are masina din 2001 nu este nevoie decat de solutia pe care am folosit-o eu.

Prin revopsire risti ca dupa un an sa se exfolieze daca nu este pregatita bine suprafata. Daca totusi vrei sa faci cel mai bine este cu spray dar trebuie sa urmezi pasii astia : degresare f. buna, dai cu PRIMER, sprit chit, vopsire.
magelan_explorer
multumesc Costy1 !
daca poti sa ma ajuti cu o chestie..
am o zona de pe usa unde aveam cateva zgarieturi
de tufisuri boscheti si am insistat cu frecatul cu polish
si zona a ramas mai decolorata decat restul masinii..
mai pot sa refac zona ?
costy1
ce polish ai folosit de ti-a decolorat vopseaua?

dupa mine ori ai folosit un polish de proasta calitate care ti-a luat stratul de lac si da impresia de "alta culoare", ori polish-ul a fost bun si aceea este culoarea ei, in acest din urma caz trebuie sa dai toata masina. Adica vei avea de munca vreo 4-5 ore in weekend.

Daca vrei ne intalnim sambata undeva sa vad despre ce este vorba. Asa pe nevazute este mai greusi pot fi multe ipoteze. Eu sunt tot din Bucuresti. Imi dai un pm.
magelan_explorer
smile.gif
cu siguranta e alta culoare !
Stac Plastic (made in italy,lichid) Polish Liquido Universale
"curata indepartand stratul superficial al suprafetelor vopsite din plastic,cromate sau metalizate"
mi-a facut plasticele albe,mi-a decolorat vopseaua unde am frecat mai tare..!!
si ceara e de aceasi firma...dar asta chiar face treaba...am luat si eu ce mi-a dat vanzatorul...acum,nu dau vina pe nimeni...era cam soare cand m-am apucat de treaba ..am mai si frecat ca disperatu...nu de vopsea plang eu tare,ca nu se observa decat daca te uiti special si cu atentie,dar tot de e plastic arata infect..grila capota,oglinzi,manere usi...
nu pot sambata asta dar te contactez in alt weekend sa ma sfatuiesti ce si cum
stima
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.