Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Medion MD 9653
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
RIon
Tocmai am achizitionat un aparat foto digital Medion; 5 milioane. Cum vi se pare pretul? Inclus in pret un memory card flash de 128.
Are cineva un User Guide format electronic, ca nu am gasit. Let me know.
Valentine
QUOTE(RIon @ 14 Dec 2004, 22:33)
Tocmai am achizitionat un aparat foto digital Medion; 5 milioane. Cum vi se pare pretul? Inclus in pret un memory card flash de 128.
Are cineva un User Guide format electronic, ca nu am gasit. Let me know.
*


Pretul poate fi bun, sau rau, dar asta depinde numai de dotarile aparatului respectiv. Presupun ca este fara ecran LCD, si de vreo 2-3 Mp, nu?
costi
RIon eu am un MD9700 tot 4,1 MPx.
Pretul este super OK considering si cardul (numai ala-i 1,5 mil.)
Eu sint multumit de el, face poze f bune. Meniul e user friendly dar aparatul este cam lent.
Nu vad de ce-ti trebuie manual. Mai degraba experienta pt a folosi setarile cele mai potrivite.
Intra pe forumuri foto. De acolo inveti mai mult decit din 10 manuale.
RIon
VALENTINE, e de 4.1 MegaPixeli, zoom optic x3, zoom digital x2. LCD.
COSTI, merci de sfaturi, ai dreptate, nu prea stiu sa fac setarile... ce focus, expunere, daca sa las tot pe auto etc.
Este vreun forum romanesc? Vreau si eu daca se poate, eventual in MP> Danke
costi
Initial lasa totul pe default si vezi cum iti ies pozele. Incet incet o sa te obisnuiesti. Personal am umblat la blitz, putin la expunere si la white balance (in functie de lumina). A si am facut LCD-ul mai luminos, insa eu il folosesc in general putin si in conditii "standard" sa zic asa.
Caut niste forumuri si-ti spun.

Uite aici o mica poveste: http://www.efoto.ro/tutorial/medion/index.php

poti intra pe forumul lui: www.fotomagazin.ro
adimicu
din pacate eu am avut un medion 2,1 mp si nu am stiut cum sa scap de el mai repede.l-am cumparat anul trecut cu 4,5 mil si l-am dat luna asta cu 1,5mil.proasta afacere
oricum asta vara am hotarat sa cumpar numai marci si mi-am luat un canon de care sunt incantat
sper ca al tau sa fie bun
costi
[attachmentid=3661]Marcile astea doua joaca in ligi diferite smile.gif
Este insa un aparat decent care face poze f bune. Tu insa ai dat cam mult pe al tau. Tot cam atunci am luat si eu Medionul meu si am dat 5,5 mil, dar era 4,1 MPx
adimicu
se poate
l-am luat in iunie 2003
cam alea erau preturile atunci
adimicu
daca tre uiti la marimea normala nu la cea comprimata sa vezi diferenta la detalii
deasta nu mi-a placut medion
Valentine
Ma da' au scazut rau preturile daca iei cu 4 milioane camera de 4.1 Mpx si LCD pe ea cu card de 128 smile.gif

E o afacere buna pentru fotograful amator (adica noi, cei obisnuiti). Sa-l stapanesti sanatos.
RIon
...l-am dat inapoi... dupa cateva poze, se face LCD-ul negru, si trebuia restartat dupa fiecare poza sa mai poti face alt shot.... damn it... daca il repara, sau imi dau altul, e ok, daca nu asta e...
costi
Imi pare rau.
Cum naiba?
Vezi sa nu fi fost refurbished.
RIon
cred ca era refurbished...
Valentine
QUOTE(RIon @ 15 Dec 2004, 19:39)
cred ca era refurbished...
*


Atunci se explica pretul mai mic... ma miram eu smile.gif In romania, patria accizelor la camere foto biggrin.gif
costi
Valentine Medion e noname si camera asta chiar noua nu trece de 5,5 mil fara card. Practic camera e o copie dupa Minolta Dimange (vezi postul meu de mai sus). Daca esti amator (ca noi cum spuneai) e mai mult decit suficienta (cu conditia sa meaga smile.gif din prima)
adimicu
valentine asta vara au scazut f mult accizele si la aparate foto, iar de la 1 ian se vor scadea iarasi cu 25%, deci care vreti ap foto mai asteptati putin deoarece se vor iefteni din nou
costi
Asa e numai ca comerciantul RO nu stie decit ca preturile cresc; iar cind ar trebui sa scada creste adaosul comercial; C'asa-i in tenis!
Ati vazut voi vreo ieftinire de cind cu "prabusirea" EUR/USD /pret baril ?
Mama lor de hoti !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.