Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: parere despre solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Sorin_18
salut,apelez la sfaturile voastre pt ca nu ma pot decide,am hotarat sa imi schimb masina mam gandit la o solenza am si gasit una ieftina dar se pare ca a fost taxiu are aer geamuri electrice si jenti(parca) mi sa cerut pe ea 2000 de euro arata binisor,ce parere aveti se merita sa cumperi o masina xcare a fost taxiu ??
argon
in sfarsit o solnita la pretul real wub.gif
pastrama
ON: Sub nici o forma!

Argon, pretul real pentru o Slz in stare buna! Tinand cont ca a fost taxi, pretul real cred c-ar fi in jur de 900 de euro. Negociabil! icon_mrgreen.gif
argon
si taxi sa fi fost, mai mult de 200 000 km nu cred ca are...ce-i aia cand vorbim despre Solenza? abia si-a dat drumul unsure.gif
Alexu7
QUOTE
abia si-a dat drumul



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
sorin1983
buna masina! la 2000 de euro asteapta-te sa bagi inca pe atat cat de curand smile.gif urmareste piata si vezi ce preturi sunt! plus ca daca a fost taxi nu o mai dai nici pe o lada de bere!
minny
E OK la 2000 de euro! Cumpar-o si te asteptam curand la sectiunea probleme tehnice solenta smile.gif
pastrama
QUOTE(argon @ 8 Apr 2008, 17:14)
si taxi sa fi fost, mai mult de 200 000 km nu cred ca are...ce-i aia cand vorbim despre Solenza? abia si-a dat drumul unsure.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif
romanvs
Dupa parerea mea Solenza este o masina buna,eu sunt multumit.
Sfatul meu daca vrei Solenza nu lua masina de taxi, mai cauta...
Sorin_18
gata mam lamurit va multumesc pt raspunsuri,piata am studiato o slz buna mai jos de 4000 nu se poate loa sad.gifsad.gif: se pare ca o sa ma interesez de un cielo de prin 96 .....apropo are cineva idee daca este non euro ?? biggrin.gif
AR-18-MOS
Cred ca are Euro 1 ... unsure.gif
argon
nu mai crede, este non euro daca e din 1996. Ce importanta are? nu mai are voie din 2011? radmasa.gif
tribunul
QUOTE(romanvs @ 8 Apr 2008, 18:08)
Sfatul meu daca vrei Solenza nu lua masina de taxi, mai cauta...
*



Cred ca ai vrut sa zici nu lua ORICE masina care a fost taxi.
Sorin_18
QUOTE(argon @ 9 Apr 2008, 06:36)
nu mai crede, este non euro daca e din 1996. Ce importanta are? nu mai are voie din 2011? radmasa.gif
*


sincer??....nu as vrea sa risc tongue.gif cred k o sa raman printre dacioti si o sa imi iau o berlina sau o supernova
psychoo
la SLZ fata de DSN s`a trecut la spatar bancheta spate dintr`o bucata pentru rigidizare deoarece la DSN se crapau oalele amortizoarelor pe spate din cauza tensiunilor aparute in caroserie. in plus la hayon s`a montat cui de ghidare si zgomotul produs de acesta s`a diminuat. chederele sunt mai ok decat la DSN si sunt mai putine sanse de plouat inauntru. rezervorul la SLZ este din carbon si nu din metal ca la DSN. cel de metal formeaza particule care ajung in injectoare si le infunda. sfatul meu: sa nu iei fara AC! vara o sa vezi diferenta (si iarna la dezaburire -> mult mai rapida)
argon
QUOTE(psychoo @ 9 Apr 2008, 08:16)
rezervorul la SLZ este din carbon si nu din metal ca la DSN.
*




ca la naveta Discovery de la NASA? unsure.gif
HellRaiser
Eh, in afara de asta, a zis bine ce a zis. Desi nu stiu din ce e rezervorul la solenza dar .....
minny
Ceva plastic
axabrt
poate te interesezi afara ce masini iti iei cu 4000 Euro. Ce siguranta ai cu Solenza?
Iti dai seama ce se va intampla daca dai 4000 pe o masina care face doar 1000 ? Nu e prost ala care cere, nu ??? Pierzi din start 3000 de Euro cu care poti sa faci altceva.

Daca as avea o solenza "buna" n-as sta pe ganduri s-o vand acuma.
La anul ieu nimica pe ea...cand Dumnezeu s-o vinde masinile in Romanica la pretul real nu stiu, chit ca pierdem cu totii, macar sa dispara rablele astea idioate.

Ala care sta si se roaga de o 1300 pun eu pariu ca nu o face din pasiune ci fiindca nu are incotro. Credeti ca nu i-ar conveni si lui o masina la standard macar 1990 ?
Sau credeti ca nu i-ar conveni o juna de 25 de ani in locul unei babe de 55 ?
Cam asa sta treaba...
corbex
Pai nu toata lumea-si cumpara masina in ideia c-o s-o dea, in cistig, la anul. Nu vezi cite rable aduse de afara isi asteapta (si o sa astepte multisor) cumparatorii ? Sint pline de ele toate intersectiile mari din oras.
Ori ce masina si-ar lua, dupa citiva ani de utilizare n-o sa mai valoreze nici jumatate din suma platita. Macar sa ia una cu un "pedigree" cunoscut, fiabila si comoda.
tribunul
QUOTE(axabrt @ 10 Apr 2008, 07:46)
Sau credeti ca nu i-ar conveni o juna de 25 de ani in locul unei babe de 55 ?
*



Nu e vorba de ce vrea, ci de ce poate.
Sorin_18
QUOTE(axabrt @ 10 Apr 2008, 07:46)
poate te interesezi afara ce masini iti iei cu 4000 Euro. Ce siguranta ai cu Solenza?
Iti dai seama ce se va intampla daca dai 4000 pe o masina care face doar 1000 ? Nu e prost ala care cere, nu ??? Pierzi din start 3000 de Euro cu care poti sa faci altceva.

Daca as avea o solenza "buna" n-as sta pe ganduri s-o vand acuma.
La anul ieu nimica pe ea...cand Dumnezeu s-o vinde masinile in Romanica la pretul real nu stiu, chit ca pierdem cu totii, macar sa dispara rablele astea idioate.

Ala care sta si se roaga de o 1300 pun eu pariu ca nu o face din pasiune ci fiindca nu are incotro. Credeti ca nu i-ar conveni si lui o masina la standard macar 1990 ?
Sau credeti ca nu i-ar conveni o juna de 25 de ani in locul unei babe de 55 ?
Cam asa sta treaba...
*


mare dreptate ai preturile din romania sunt exagerat de mari....zicea argon pe aici ca pretul corect al unei solenze ar fi de 2000 de euro...si mare dreptate are pei sa fim seriosi pei la banii astea imi iau logan la mana 2-a,nu ca ar fi mai bun dar asta inca se mai fabrica
argon
Acum serios, dintr-un Logan Laureat din 2005 cu 5000-5200 de euro(sau Ambition cu 5500, dar ai motor de 1,6), si o Solnita Scala din 2003 cu 4800 de euro ce ai alege? dotari asemanatoare..

Acum nu sariti ca nu iei Loganul la banii aia, posibil inca in est, aici in vest astea sunt preturile.
Sorin_18
eu unu as alege loganul....dar nu pentru ca este mai bun......doar pentru ca este o masina care inca se mai fabrica
argon
eu l-as alege macar pentru ca are un numar bine definit de stele la siguranta, si din respect pentru cei ce mai stau pe bancheta din spate 04.gif
Sorin_18
QUOTE(argon @ 10 Apr 2008, 19:42)
eu l-as alege macar pentru ca are un numar bine definit de stele la siguranta, si din respect pentru cei ce mai stau pe bancheta din spate 04.gif
*


da ai mare dreptate,este o masina mult mai sigura si confortabila decat solenza,dar mie unu imi place mai mult solenza
$$ilvviu
100 milioane. Atat face o solenta. Asta cu aer conditionat si in stare foarte buna.
Haideti sa fim realisti, 200 costa de noua, in 2002.
Merced
Vezi ca nici Cielo-uri n-ai sa gasesti in stare buna la 2000 de euro, asa ca mai bine pastrezi banii si faci altceva cu ei.
Sorin_18
pei cielo barem gasesti la 2500 din 96 dar bun,oricum v-am spus ma gandesc cat se poate de serios la o supernova biggrin.gif
Ionescu
La 2000E iei nimic. Nu merita.
Acum v-as intreba: ce masina buna iti iei la 4000E? Io sunt in strainatate si am cam vazut piata. La 2000E iei o masina de anii 90, eventual un Renault 19 sau vreun Opel destul de obosit. Sau de ce nu, Renault Twingo.
Mai bine de 2000E iti iei o 1310 "ultima" generatie, ultima, as in ultima care a iesit pe poarta la Pitesti, si ai rezolvat problema.
Cu SLZ nu stiu ce sa zic, si pe mine m-a tentat.
Acu sa va mai zic cu alea straine: un prieten si-a adus un foarte frumos ford focus break diesel... a dat 7000, apoi cu taxe si draci, laci a dat 8000. La 7000km i-a crapat distributia s-a facut praf... Nu va intrebati cat a costat, ca nu e de forumul asta... Asa ca mare atentie ce gioarse va luati de afara la preturi pana in 5000E, daca la 7000 poti avea surprize.
Vrei masina SH serioasa? Da, un prieten de-al meu si-a achizitionat in Olanda de la dealer un Renault Laguna cu de toate la el, de prin 2000, la 125.000km...11000E, dar e masina nene!
Hai ca Dacia rullz! Si inca ceva: cred ca mai trebuie sa te si gandesti la ce iti trebuie. Daca e de hartaneala, baga o romanistaneza... macar sa stii ca nu te doare sufletul... happy.gif
argon
spune-i prietenului tau ca si-a facut-o cu mana lui, cum a adus masina trebuia sa-i schimbe distributia, dar daca isi mananca de sub unghii...
Strainu sigur nu o schimba inainte sa vanda masina.
Merced
Eu inca-mi mentin parerea, nu gasesti Cielo bun la 2500 de euro, cred ca glumesti... Cat despre nefericita intamplare cu distributia rupta la Ford, am eu impresia ca are pe lant Focus-ul? laugh.gif
Sorin_18
pei na ca orice masina sh trebui sa mai bagi si bani in ea.....nu am spus perfect la 2500,am spus bun tongue.gif
Merced
S-o faci buna mai bagi o mie de euro in ea probabil... laugh.gif
Sorin_18
QUOTE(Merced @ 11 Apr 2008, 09:18)
S-o faci buna mai bagi o mie de euro in ea probabil...  laugh.gif
*


doar atat ????ar fi bine radmasa.gif
Merced
Pai frate decat sa iei cazatura si sa bagi mia de euro in ea, mai bine iei unul decent la vreo 3500 de euro, ca probabil gasesti. Desi cam la 4000 am vazut ca se vand la noi exemplarele mai ok.
Laurentziu83
QUOTE(Ionescu @ 11 Apr 2008, 08:24)
La 2000E iei nimic. Nu merita.
Acum v-as intreba: ce masina buna iti iei la 4000E? Io sunt in strainatate si am cam vazut piata. La 2000E iei o masina de anii 90, eventual un Renault 19 sau vreun Opel destul de obosit. Sau de ce nu, Renault Twingo.
Mai bine de 2000E iti iei o 1310 "ultima" generatie, ultima, as in ultima care a iesit pe poarta la Pitesti, si ai rezolvat problema.
Cu SLZ nu stiu ce sa zic, si pe mine m-a tentat.
Acu sa va mai zic cu alea straine: un prieten si-a adus un foarte frumos ford focus break diesel... a dat 7000, apoi cu taxe si draci, laci a dat 8000. La 7000km i-a crapat distributia s-a facut praf... Nu va intrebati cat a costat, ca nu e de forumul asta... Asa ca mare atentie ce gioarse va luati de afara la preturi pana in 5000E, daca la 7000 poti avea surprize.
Vrei masina SH serioasa? Da, un prieten de-al meu si-a achizitionat in Olanda de la dealer un Renault Laguna cu de toate la el, de prin 2000, la 125.000km...11000E, dar e masina nene!
Hai ca Dacia rullz! Si inca ceva: cred ca mai trebuie sa te si gandesti la ce iti trebuie. Daca e de hartaneala, baga o romanistaneza... macar sa stii ca nu te doare sufletul... happy.gif
*


Eu am mai spus pe aici ca nu mi-as mai lua dacie berlina. Pur si simplu nu vreau sa-mi petrec week-endurile sub masina intr-un sir nesfarsit de reparatii. Berlina, oricand ar fi facuta, tot masina de anii 60 e.
Prefer mai degraba sa dau 2 mii de euro pe o masina de anii 90, masini foarte bune de altfel, care, in afara ca sunt trecute binisor de o suta-doua de mii de km, merg foarte bine, eventual mai necesita cate-o piesa-doua de inlocuit, dar in rest nu te sacaie incontinuu cu plouatul inauntru si alte baliverne.
Prietenul tau a facut o afacere cam foarte proasta cu Laguna din 2000 cu 11000 de euro, tin sa-l anunt ca in Romania putea gasi in km chiar mai putini si la mai putini bani. biggrin.gif Si lasati vrajeala cu "rulata afara", de parca ar costa o avere cateva bucse la bara antiruliu sau 4 amortizoare.
Orice masina adusa de afara va incepe sa trancane mai devreme sau mai tarziu, e o chestiune de noroc (daca ai dat intr-o groapa zdravana a doua zi dupa ce ai adus-o atunci poti sa zici ca s-a dus pe apa sambetei toata osteneala de a o aduce), eu mi-as lua masina de afara doar daca as gasi-o la bani mult mai putini decat aici. Dar cum in ultimul timp nu prea mai gasesti nici in afara masini decente la 2000 de euro cum era inainte...
Sorin_18
ok iti iei o masina veche straina cum zici tu,dar daca se strica ceva la ea sa te fereasca domnu de cat o sa umbli dupa ea
marksman

Ii dau dreptate lui Laurentziu83... Laguna din 2000 cu 11.000 E? Putea sa ia 2 (neinscrise, e drept) in banii aia. Sau un Clio nou, probabil si diesel, din tara.

plus...

QUOTE(Laurentziu83 @ 11 Apr 2008, 10:24)
[...]
Orice masina adusa de afara va incepe sa trancane mai devreme sau mai tarziu, e o chestiune de noroc (daca ai dat intr-o groapa zdravana a doua zi dupa ce ai adus-o atunci poti sa zici ca s-a dus pe apa sambetei toata osteneala de a o aduce)[...]
*



Asa e... suspensiile se uzeaza si "dincolo", dar uzura nu se simte la drumurile pe care le au. Cum aduci masina aia in tara conditiile de exploatare se schimba, devenind mai dure si te trezesti ca trebuie sa schimbi o bucsa, un amortizor...
Laurentziu83
QUOTE(Sorin_18 @ 11 Apr 2008, 09:31)
ok iti iei o masina veche straina cum zici tu,dar daca se strica ceva la ea sa te fereasca domnu de cat o sa umbli dupa ea
*


Dai comanda la un magazin gen Meteor, Bardi Auto, etc, si iti vine piesa in cateva zile. Eu zic ca e mai bine asa decat sa tot schimbi la berlina incontinuu, eventual cand demontezi o piesa sa vezi ca s-a mai farmat si altceva pe langa sau ca s-au bulit filetele la suruburi, trebuie reparate, etc, etc, si sa stai sa bagi bani incontinuu intr-o rabla.
Sorin_18
QUOTE(Laurentziu83 @ 11 Apr 2008, 09:40)
Dai comanda la un magazin gen Meteor, Bardi Auto, etc, si iti vine piesa in cateva zile. Eu zic ca e mai bine asa decat sa tot schimbi la berlina incontinuu, eventual cand demontezi o piesa sa vezi ca s-a mai farmat si altceva pe langa sau ca s-au bulit filetele la suruburi, trebuie reparate, etc, etc, si sa stai sa bagi bani incontinuu intr-o rabla.
*


posibil,nu va contrazic.....doar ca stiu pe cineva cu un golf 1 care a tinut masina vro 3 luni pe dreapta pentru ca nu ia gasit nu mai stiu ce piesa...mi se pare ca ceva de la cutie (era cutie automata )
Laurentziu83
Daca ai zis cutie automata ai zis tot. Bine ca s-a bagat cineva sa o repare, de multe ori costa mai mult decat masina.
corbex
Cineva avea o mazda noua. dupa vreo trei ani i-a cazut un rulment de roata. Nimic anormal. L-a cautat, l-a gasit, cum spune Laurentiu, no problem, il comanzi, ti-l aduce. Dar la preturi intre 1200 si 800 de lei, depinde de magazin. Pai intre 800 de lei rulment de mazda si 40 lei rulment de dacia, pardon, 20 de rulmenti cu banii astia. Daca ai bani, ia-ti masina noua, daca n-ai, ia-ti una pe care ai s-o poti intretine.
Chiar si unei masini facute de dumnezeu tatal ii va veni vremea sa se strice.
argon
conform acestui rationament , ne luam toti Dacii berlina(sau esteit) ca-s cele mai ieftine piese? nedumerire.gif
corbex
Am spus doar ca ne luam ceea ce putem intretine, indiferent de marca.
Daca tu mi-ai face cadou un BMW x5, l-as lua, dar l-as lua sa-l vind. Nu mi-as permite ca la fiecare trei luni sa-mi dau tot salariul pentru revizie.
Cu banii rezultati as face 50 de tururi ale romaniei cu actuala solenza. tongue.gif
Dac-as cistiga 2000 de E pe luna, as ridica stacheta catre ceva mai confortabil si mai bine facut. Pina atunci, adica pina nu-mi trece riia, prefer sa nu ridic coada.
$$ilvviu
Sunt piese ieftine si pentru masinile "straine".
Acum depinde unde cauti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.