Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Maneta semnalizare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
mihaivasc
Am si eu o mica problema dar deranjanta in trafic: Am fost cu masina la service pt ceva verificari la directie si dupa ce au desfacut-o si pus-o la loc am observat in drum spre casa ca maneta semnalizatorului nu mai sare la pozitia de mijloc in momentul indreptarii volanului. Stie cineva care e mecanismu care declansa asta si unde se afla? nu m-as mai duce la service pt atata daca nu e prea complicat.;..
99MMH
Salutare
In spatele volanului catre ax, trebuie sa ai un inel cu un piciorus (asta este prins de volan ca localizare in spatiu este in spatele piulitei spre cochilie, in exteriorul volanului) care care agata un plastic din blocul de lumini . Acest plastic este in legatura cu maneta de semnalizare . Principiul de finctionare aeste simplu si daca studiezi o sa iti dai seama.
Cerceteaza ambele bolturi daca pot zice asa sa vezi starea lor, cred ca de acolo este defectul.
- sper ca m-am facut inteles ph34r.gif -
toate bune RO_flag.gif
mihaivasc
daca tot ii vorba de pe sub bord wink.gif mai aveam o intrebare: pt luminile de marsalier exista ceva rezistenta pe panoul acela de sub bord? Am observat ca nu mai merge becul nici de pe dreapta nici de pe stanga (banuiesc ca novele le au pe amndoua, daca gresesc va rog sa ma corectati). Sau ar fi mai bine sa incep prin a ma uita direct la becuri in spate...?
C a t a l i n
Siguranță vrei să zici, da, au...
variable_dynamics
Mihaivasc, siguranta aferenta luminilor de marche arriere este S2 din tabloul de sigurante si este de 5 A(are culoarea maro parca...)

Iti recomand sa verifici apoi becurile de marche arriere(bec in sine, soclu, conector electric al placii de circuit imprimat pe care sunt montate soclurile becurilor)

In final verifica acel contact de marche arriere de pe cutia de viteze(in cel mai bun caz i-a sarit papucul iar in cel mai rau caz s-a defectat si trebuie schimbat.)

Apoi, revino cu detalii.

Numai bine.
mihaivasc
MAERSK sigurantele ce sunt de fapt dpdv electronic? Nu niste rezistente? Eu zic ca da... Oricum ma scuzi ca le-am gresit numele de fabrica (sigurante fuzibile) Am cumparat un set; problema e ca cele mai mici sunt de 7,5 (sau cel putin asa scrie pe ele). O Sa incerc sa le schimb numai sa identific pozitia S2...
C a t a l i n
NU! Nu sunt niște rezistențe. Sunt niște conductoare electrice calibrate să reziste la un anumit amperaj. Rezistența lor internă e prea mică pentru a le denumi cum ai vrea tu.

Dacă o iei așa, orice conductor electric ar putea fi considerat o rezistență...
mihai0070
Si pana la urma problema ta unde este ? in acea siguranta arsa ? blink.gif
variable_dynamics
@mihaivasc - Ti-am atasat o poza care sa te ajute sa identifici S2 de pe panoul de sigurante. Siguranta corespunzatoare este de 5A! Daca aceasta se arde inseamna ca ai o problema electrica(suprasarcina sau scurtcircuit pe circuitul respectiv)

[attachmentid=1627444110]

Numai bine.
mihaivasc
Multumesc pt schita. Aceea o schimbasem si eu de test cu una de 7.5 (de 5 nu erau) si nici un rezultat. Timp pt mai multe verificari nu am avut deocamdata.
gti98
La Nova semalizarea mers inapoi se face cu 2 becuri de 21Wpentru care ar fi necesar 3,75A. O siguranta de 5A mi se pare cam mica pentru acest circuit, chiar daca asa a pus-o fabricantul. Dar problema e 99% din contactul de pe cutia de viteze.
Bafta!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.