Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rugaminte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
tatapaun
Salutare!
Am o rugaminte si sper sa ma ajutati! Imi cumpar saptamana viitoare un megane sedan si am banii ficsi, niciun leu peste pretul masinii. Am cateva intrebari:
1. taxa de prima inmatriculare se plateste cand ridici masina sau dupa 2 3 saptamani de mers cu nr rosu?
2. cat e taxa aceasta pt motor 1.4 16 v, asa cu aproximatie macar?
3. casco se incheie obligatoriu la primirea masinii sau il pot face eu la cateva zile dupa aceea?
4. sfatuiti-ma pt o firma buna de casco

Va multumesc anticipat si sper ca n-am postat gresit...
BZN
1. Taxa se plateste la inmatriculare adica pana in maxim 30 zile cat poti circula cu nr rosii
2. Cam 550-600 ron
3. Casco nu e obligatoriu decat daca faci rate...,poate zici de RCA, asta e obligatorie!
4.Nu ma pronunt.(Eu am Omniasig, zic ca e bine, dar cauta si alte oferte)
tatapaun
3. da, de fapt asta voiam sa zic RCA. Cred ca este pe la 200-250 ron, nu?


mersi de raspuns
BZN
Cam 250 ron/ an, dar poti face pe 6 luni..., eu la 1500 cmc am dat 270 ron/ an.Eu zic ca cea mai buna oferta ar fi la Ardaf...
adrian.paul
Taxa de prima inmatriculare este fix 539.22. O platesti in momentul cand inmatriculezi masina. Daca nu ai bani dupa ce expira cele 30 de zile de numere rosii, nu mai circuli cu masina si o inmatriculezi cand ai bani.

RCA-ul a costat la mine 360 de lei pe 1 an, sau 180 pe jumatate de an la 1500 de cmc.

Iti recomand si casco, parca Transilvania aveau o oferta buna (la 11500 valoarea masinii casco era 440 de euro sau 477 in 4 rate).

PS: la inmatriculare te mai costa: 7 lei fisa de inmatriculare dactilografiata la gherete la Udriste (dupa ce o ai te duci la circa financiara sa o inscrii la impozit, pentru ca iti pune o stampila pe ea si sa nu faci 2 drumuri), 32 de lei taxa de talon, 50 de lei taxa de inmatriculare (astea 2 se platesc la CEC) si 40 de lei placutele (asta se plateste la udriste).
adi_ar
Partial offsection da' se putea si mai rau ! smile.gif
Inchid decamdata, s-a raspuns la chestiune.
Daca mai exista probleme de lamurit pe teme de asigurari, rog PM la moderatori si redeschidem.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.