Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moeciu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
309
Eu ma duc in iarna asta la Moieciu, este undeva mai sus de Bran. A mai fost cineva? V-a placut? Unde ati stat? Ati intampinat probleme la drum?
asarban
Depinde unde stai: Moeciu de Sus sau Meciu de Jos.
Problema ar fi la drum.
Asta vara drumul dintre Meciu de JOs si ala de Sus era CRIMINAL!
Adica simteai cum rotile intrau din groapa in groapa...ce mai...infect
Am inteles ca mai nou s-au apucat de el dar nu se stie pana unde au ajuns!
In moeciu de Sus plictiseala maxima, ai Cheile Gradistei cu partie pt schiori dar e cam scurta si de pampalai.
Grija mare la cazare, incalzirea e pe lemne si noaptea daca gazda nu se scoala sa mai puna pe foc...dardai!
Grija mare si la presiunea apei calde...daca ai bafta sa fie pensiune mare cu instalatie subdimensionata...faci dus cu lingurita.
Preturi mari la Craiasa Muntilor, infect de mari, nesimtit de mari, costa smantana pt ciorba de burta 25000! BAAA parca era agroturism! Si iti aducea un "capacel" de smantana de la metro!
Preturile sar de sarbatori rau de tot!
Dar daca te duci sa te plictisesti, sa numeri bani sau sa faci copii...merge!

burliu
poti merge si la pensiunea Adriana si acolo se dorme bine dar mai ales se mananca bine http://www.pensiunea-adriana.ro/
309
Mersi frumos asarban pentru "manualul de utilizare". Eu ma duc la pensiunea Dana, parca, unde ma cunosc cu proprietarii. Este o vila, a-si zice eu de trei stele, unde se mananca bine (numai mancare gatita in casa, cu portii substantiale, ca deh... d-aia s-a nascut omu, sa manace si sa f... tongue.gif ).

Plata s-a facut per camera (450euro, 5 zile cu mic dejun inclus + masa festiva de revelion), camera fiind de doua persoane.

Drumul e reparat circa 95%...

Punct de reper, vila Sorina...
ydaniel
cool.gif Eu cunosc zona Rucar-Bran-Zarnesti cu multi ani inainte ca ea sa devina paradisul agroturismului romanesc.Ultima oara am fost acum 4 saptamani(mai mult in trecere)si pot sa spun ca s-a schimbat fosrte mult"peisajul".In ce sens? au aparut multe vile, viloaie, palate, ceea dupa parerea mea strica acest peisaj idilic, care in multe tari din lume nu prea mai exista!Zona Pestera-Magura(peste deal la poalele Pietrei Craiului) este putin zis superba, da drumul este aproape numai pt Hummer.Am rupt Daciile +Oltcit-urile+Trabi-ul pt a ajunge acolo(venind dinspre Zarnesti).Cred ca peste 10 ani va fi "urat"adica vor disparea traditiile romanesti adevarate si vor aparea unele noi.Intrebari?
costi
Daca nu-i zapada mare puteti urca pina sub creasta Bucegilor. Mergeti pina se termina Moeciu de Sus (intrebati si de casa lui Caramitru ca-i misto), treceti de cantonul silvic/dr. si pe stinga dupa inca ~1000 m o sa vedeti un soi de foisor peste apa (treceti peste un podet din doi brazi).
Poteca este accesibila daca nu-i zapada mare dar odata sus n-o sa va para rau (e si o stina acolo-dar astia parca vin iarna in vale-in fine). E si o cabana dar cu contati pe ea. E cam inchisa. Postati si voi la intoarcere sa stim cuma fost.
Petrecere frumoasa!
mihail75
daca tot e topicul, il revigorez (in alta parte am intrebat detalii despre alte sosele, scuze).
pt. cei care au mers recent pe aici, intrebare. s-au reparat drumurile care fac legatura intre soseaua principala Bv-Campulung si satele din preajma? Ma refer la Moeciu de sus-Moeciu de Jos, Bran-Simon sau Predelut si Pestera, spre Fundata etc. In aceste sate sunt o gramada de pensiuni insa nu vreau sa ma aventurez pe acolo daca drumurile nu sunt bune.
Banuiesc ca raspunsurile ar lamuri mai multa lume care, profitind de caldura de afara, ar dori sa se racoreasca la munte, in zona amintita.
m75

p.s. daca sunt colegi care au fost recent in zona moeciu as dori sa mai aflu impresii. merita?
AND
Nu stiu daca te ajuta sau nu , insa am fost acum 2-3 ani pe acolo (exact traseul mentionat de tine) si nu prea am intalnit gropi.
Lacaru
De anul trecut din toamna drumul din Moeciu spre Moeciu de Sus care trece prin Cheile Gradistei a fost asfaltat integral (cu ocazia summitului NATO de anul tecut). Pacat ca e nevoie de astfel de evenimente pentru a se asfalta drumurile sad.gif
BOGDAN DSN
Am fost de Paste acolo - in Predelut.Drumul din soseaua nationala in Predelut acceptabil(noi am mers doar 1 km - 1.5 km.Am stat la o pensiune f.curata si cu multa liniste (e la vreo 200 m de drum),are o curte maaaare unde se pot juca si copii(daca exista) - pret bun(am platit 600.000 pe camera).

De acolo poti merge la cabana Plaiul Foii care este la circa 12 km de Zarnesti (din Predelut faci cam o ora pana acolo).La cabana poti lasa masina si explora imprejurimile -ai o priveliste super spre masivul Piatra Craiului.Poti sta intr-o poienita sau faci un gratar sau urci spre creasta(cam 2 ore pana la refugiu Spirla) si ai o panorama deosebita asupra vaii.Cabana arata f. bine poti manca si acolo.

Mai poti face o excursie in prapastiile Zarnestilor(niste chei super cu stanci inalte rau pe care se face escalada)alaturi curge un parau e si racoare acolo.Din Zarnesti o iei spre cabana Gura raului(parca asa ii zice)sau intrebi localnicii - oricum treci de gara si la un sens giratoriu ai indicatoare.

Drumul din Moeciu de sus spre cel de jos e acceptabil(se lucra la el poate e gata)

Cateva zile ai ce face si merita sa mergi.
mihail75
am sa explorez cit pot din regiune, in parte cu masina, in parte pe jos. pe net am vazut o gramada de pensiuni, insa sunt curios cit din ce spun ei acolo e adevarat. unii arunca si preturi de 10 euro pe camera pe noapte. sa fie adevarat sau sa le evit pt. ca sunt dubios de ieftine?
m75
delya
Plec si eu peste cateva zile in zona (la Bran sau Moeciu)cu niste prieteni si imi sunt de mare folos informatiile de pe acest topic. Vreau si eu niste nume de pensiuni de care ati fost multumiti , dar maxim 600 de mii pe noapte. Sunt o gramada pe net si habar nu am unde sa sun si sa rezerv camerele.
Lacaru
Pensiunile de pe net in general sunt mai cu pretentii, deci ceva mai scumpe. Cel mai bine te duci si vezi la fata locului despre ce e vorba, iti place ramai, nu iti place mergi la alta. Ai de unde sa alegi.
delya
Pai nu, sunt unele care au site propriu, dar cele mai multe figureaza pe liste aflate in siteuri de turism. Am gasit multe cu preturi bune, dar tocmai asta e problema , nu stiu care.
http://www.turismrural.com/cazare_pensiuni_vile/rucar-bran
http://www.ghidulturistic.ro/
http://www.agroturism.com/localit.php?zz=c...ar-Bran&ll=Bran
http://www.ebran.ro/
mihail75
am luat la rind tot ce e pe net legat de pensiunile din zona (o parte din linkurile de mai sus au fost folositoare). e insa cam greu sa te hotarasti, asa ca probabil vom vedea la fata locului. totul e ca drumurile sa fie cit de cit bune.
m75
DragosP
QUOTE(delya @ 1 Aug 2005, 20:07)
Plec si eu peste cateva zile in zona (la Bran sau Moeciu)cu niste prieteni  si imi sunt de mare folos informatiile de pe acest topic. Vreau si eu niste nume de pensiuni de care ati fost multumiti , dar maxim 600 de mii pe noapte. Sunt o gramada pe net si habar nu am unde sa sun si sa rezerv camerele.
*


Pensiunea Dragoslovean; au și site: http://www.pensiunea.go.ro/ ; eu am fost acolo anul trecut, m-am simțit excelent, condiții decente, mâncare excelentă, lipsă semnal telefon smile.gif, da' asta chiar îmi doream.
blow
Vreau sa merg weekendu asta la Moeciu, Ma poate ajuta cineve cu vreun nr. de telefon de la vreo pensiune? Am auzit ca ar fi cu 500.000/pers cazare+3 mese/zi!!???
semit
=)) si tu ai crezut??? de 500.000 pe zi nici masa nu ti-o acoperi wink.gif
blow
Da, am crezut si am si gasit. E adevarat nu cu 500k ci cu 600.Azi plec si va spun maine seara cum a fost.
AlexC
Va scriu aucm de la Moieciu de Sus, de la Vila Oana. Camerele sunt mici dar curate, cu baie in camera, caldura multa. Pretul a fost 130 RON/ 2 persoane / cazare + mic dejun si cina, mancare buna.

Mai stau azi si maine, duminica seara dorm acasa :-)
semit
poze..... smile.gif
AlexC
www.fota.ro. Pozele sunt autentice, pozele sunt majoritatea din pensiunea noua, care are la fiecare camera baie.

O sa incerc sa descarc azi niste poze si sa le pun pe site undeva. E frumos ca e departe de sosea si nu e zgomot deloc, iar oamenii aici sunt chiar OK.
cristyyy2003
www.inmoeciu.ro - pensinuni din moeciu.

Eu am fost la Pensiunea Florin - Simon, www.pensiuneaflorin.ro si a fost ok, mai ales gazda si nici nu am inghetat de frig.
Pensiunea Daiana ii ok, din moeciu de jos www.daianatour.ro, unde ii ok, dar nu ai nici un fel de curte - este foarte, foarte mica, iar la ultima mea escapada aici am cam inghetat de frig in prima noapte. A doua noapte, dupa o discutie in contradictoriu cu propietarii s-a rezolvat problema.[attachmentid=38951][attachmentid=38952][attachmentid=38953]
Pensiunea Bujor de Munte, moeciu de sus. Vila are un miros specific, nu prea placut. Nu ingheti de frig, curtea ii destul de mare, pacat ca isi desfasoara prea intes activitatea propietarul in ea: rufe intinse, un copil mic care plange non-stop - cred ca a mai crescut, etc. Mancarea casei este foarte, foarte scumpa.


Daca mai testez vreo pensiunea va anunt.

Util topic...evitam tepele din zona smile.gif.
Cat despre drum, ii acceptabil, daca nu te grabesti poti merge: incet si mereu.
pasion
Nu iti mai pierde viata prin Moeciu cand lumea e atat de mare ....incearca si alte statiuni ...macar din RO
crising
Peste 2-3 saptamani vrea sa ajung si eu in Moeciu. Pe net oferta e vasta dar doresc recomandari de la cei care au mai fost si as vrea o camera cu baie pana in 60-70 lei/zi. Rog urgent sfaturi de la cunoscatori. Multumesc anticipat.
Bacu
pensiunea rodis.

http://www.inmoeciu.ro/ch.php?id=152

e superb acolo, am fost acum 2 saptamani...
cristyyy2003
Cam tarziu sa sun acu'...vreau sa dau o fuga maine pana la munte...iar moeciu ii o optiune. So, cat e pe noaptea treaba la pensiunea cu pricina?
Gorbaciov
The Garden Resort. gardenresort.ro
Super fain. Am fost weekend-ul trecut, e o atmosfera foarte frumoasa. Tot personalul e de nota 10. Merita banii.
semit
la banii aia..... wacko.gif
cristyyy2003
La banii aia....ma duc aici.
Sau mai sunt ceva casute frumoase prin moeciu...care merita si la preturi ...muult mai mici. (pana si Cheile Gradistei e mai ieftin tongue.gif)
magelan_explorer
peisajul e salbatic-superb...din pacate vilopaiele in stil manelar au inceput sa-si puna amprenta,in genere preturile sunt normale,se mananca bine cam peste tot (100 ron trei mese) cu distractia stai insa f prost daca esti genul cluburi,discoteci..ve recomand iarna cu zapada sau vara,,,in rest: noroaie si gropi uriase... de fapt drumul e dezastru.. drum bun!
costi
230 RON camera dara breakfast ??????? ras hohote.gif
poate la un teambuilding, altfel..... 10561582.gif
uitati aici o propunere pt Busteni....
http://89.121.12.62/cgi-bin/guestimage.html
Meghitzanul
Am fost acum 3 sapt la Moeciu.

Am intampinat doua probleme majore:

1. Drumul: daca mergi pe DN1, nu e nevoie sa mai comentez.. stiti cum e uneori traficul iti vine cateodata sa parchezi masina si sa o iei pe jos.
Daca mergi prin Targoviste-Campulung, drumul este execrabil pe unele portiuni.
ps: m-am referit cu plecare din Bucuresti (unde locuiesc eu)

2. Lipsa locurilor de cazare: asta nu ca nu ar fi... problema e ca sunt toate ocupate.. ramanand locuri doar in casele mai "amarate" sau in vilele cu posibilitati mai "limitate".
O solutie ar fi sa iti rezervi cu 2 saptamani inainte, dar trebuie sa stii f bine unde te duci si ce rezervi... cu alte cuvinte sa mai fi fost cazat acolo si sa cunosti conditiile sau sa iti recomande cineva de incredere respectiva locatie.

Una peste alta, tragand linie, locul si peisajele sunt superbe... merita sa-ti nenorocesti masina pana acolo. tongue.gif ..nu mai zic de peisajele pe care le intalnesti pe drumul care vine dinspre Campulung.
verde
Fost pe 17, drum cam dificil dinspre C Lung spre Bran gropite mici dar multe si f. aglomerat.La Bran una bucata partie ski cu teleski si anexe 2 centre inchiriere langa partie si inca 2 mai jos putin.Una bucata partie saniute, una bucata partie snowboard.Cazare 70 ron/ camera ptr 4 persoane (2 paturi mari).La partie in ultima curba niste jmecheri cu saniile 15 ron /4 persoane ptr 150 metri (inclusiv o curba care ascunde acest traseu)ATV 65 ron/h.

21 Feb 2008, 16:54:
Cazarea afost la Moeciu de jos
magelan_explorer
cazare la moeciu 700-cateva milioane
e bine sa-ti faci rezervare si sa suni cu cateva zile inainte pt confirmare
drumul e aglomerat pe DN1 si varza din Predeal
masa 100lei/pers 3 mese
peisaj superb
distractie,,iesit,,ioc
recomandare: merge-ti daca n-ati fost niciodata ! vara!
cristyyy2003
sau... check this out.


poate pentru un weekend in 2.
verde
Fratilor intru Reno am familie si rate la masina si sunt trecut de prima tinerete.M-am dus cu gasca si am luat o vila complet n-am platit decat cazare ,masa a fost din portbagaj acces la sala de mese bucatarie frigider si tot tacamul.Sunt si cazari de milioane da ptr cine are cu ce.Mai e Moeciu de sus si Fundata unde e ultraselect .Partia de ski de care v-am zis e Zanoaga, la 3 km de castelul Bran, pe str Poarta. Inchiriere ski clapari bete 30 ron/zi, saniuta 15 ron/zi.Ptr cazare vedeti ----ebran.ro----Eu am avut rezervare telefonica cu 1 saptamana inainte.Distractia e cea pe care ti-o faci singur cu gasca ca nu prea e oferta mai deloc
mateimatei
Si totusi...este corect scris Moieciu? Nu va zgarie pe creier?
gotty
din pacate daca mergi dupa gps si nu tastezi moieciu,n o sa ti afiseze nimic....

@verde-unde ai gasit atv cu 65 ron sau erau d alea mici...eu am fost sapt.trecuta si n am gasit decat cu 100 ron.

in rest,drumul dela soseaua nationala pana in moeciu(moieciu smile.gif ) de sus e prin de gropi,mai ales in Chei dar nu este suparator daca ai grija de masina,drumul de la DN1 prin Paraul Rece si Bran este mai mult denivelat decat cu gropi,iar drumul pe Campulung-TGV este urat pana la TGV si super ok de la TGV pana la Bucuresti.In nici un caz sa mergeti de la Campulung spre Pitesti ,e ca si cum v ati ucide masinuta lent....

daca ajungeti in zona nu ratati kurtosul de la intrarea in Castelul Bran...
BZN
Ia uite... zona mea, sunt curios de opinii, bagati! biggrin.gif
deconectat
Eu va sugerez alta ruta de la Bucuresti spre Moeciu: De la Ploiesti (de fapt un pic inainte de Ploiesti) faceti dreapta spre Cheia -> Brasov -> Cristian -> Rasnov -> Moeciu.

Cei care cauta cazare ieftina in zona, pot gasi daca au putina rabdare. Ar fi bine sa faceti rezervari din timp ca sa nu stati sa cautati aici cazare. Daca nu gasiti nimic in Moeciu si doriti o zona linistita, puteti merge in Sohodol (Branul de sus); e destul de aproape, drumul e ok in cea mai mare parte.

Pentru mancare puteti merge oricand in Brasov, iar aici aveti unde sa mancati. Sunt doar vreo 20-30 de km.

Daca nu vreti sa mergeti cu masina, exista tren pana in Brasov, iar de aici autobuz/taxi pana la Autogara 2, apoi autobuz (cred ca din ora in ora) spre Moeciu.
cristyyy2003
Ceva pensiuni (acceptabile ca pret) in zona?
Nu fi zgarcit...da si tu link-uri, eventual fb
b34uen
pensiuni pe www.inmoeciu.ro
recomandare sa mergeti in moeciu de sus, vile mult mai moderne, si peisaj mai frumos

23 Feb 2008, 10:48:
pt deconectat: cum nu gasesti de mancare in bran si in moeciu si trebuie sa mergi pana in brasov?????
negrucvj
eu merg in bran de 2 ori pe an , am fost si acum in ianuarie. De mincare gasesti la nea Gica (pizza "italieneasca" din an in an mai mica), pizza la "Cheile ..." (unde au mincat niste colegi si ne cautam de degete sa le bagam pe git) si la "vila bran" unde-i super dar si-ti rupe capu' la preturi. In rest poezie nu mincare iar daca intirzii un pic seara te feliciti ca mai gasesti non-stop-ul deschis de la castel sa-ti iei o bere. Poate in moeciu de sus pe la pensiuni sau la Cheile Gradistei
verde
La negociere in Moeciu ca eram la 3 km de castel +3 pan la partie si nu aveam cu ce ne duce.
Le ;(poza)de aici nu mai bruscati masinile ca mai sunt 200m.150 i-i puteti face cu sania cu cai cantra 15 ron
Fuzz
Verde - Fundata ultraselect ? Sa stii ca preturile sunt chiar foarte bune. 50/ron pe noapte fara televizor si 75 cu baie si televizor in camera.
verde
Fundata vazut din fuga calului. Nu am bantuit zona.In toata zona Rucar-Bran peisajulmi se pare superb si zona in principiu e ptr Liniste. Daca vrei sa mori de liniste si peisaj e perfect.Nici macar muzica nu o tin deschisa , mi se pare nefiresc acolo.I-mi dau vecini muzica acasa din plin.
Fuzz
Iti recomand eu atunci Fundata, am fost toamna trecuta si am fost placut impresionat. Liniste, peisaj superb, vedem pe fereastra Bucegii, in stanga Piatra Craiului, chiar foarte frumos. Imi scapa acum numele pensiunii, dar la nevoie iti pot da si un link, fiind pensiunea fix din varful localitatii smile.gif
OAP
Am facut sambata si duminica o iesire pe traseul Bucuresti-Ploiesti-Cheia-Brasov-Moieciu de Sus (day 1) - Rucar - pitesti -Buc (day 2). impresii: vreme superba, cazarea in Moieciu de sus cu rezervare in dimineata de sambata la Villa Mada. 60 RON (camera cu baie inclusa) si noroc cu caru`, vila era goala si am avut liniste. Totusi ne-am mai "delectat" cu manelele ce se auzeau din curtile vecinilor. masa de seara la Cheile Gradistei unde am mancat de "am spart". nu-i tocmai ieftin dar portiile sunt de-a dreptu` uriase. Recomand
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.