Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce sa imi iau?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
slider2
Stiu ca s-a mai discutat logan vs solenza, dar eu vreau ceva mai amplu. curand o sa imi iau masina si va fi sh 100%. Interesandu-ma pe ici pe colo, vazand si conducand la cunoscuti diferite masini, detinand un renault (ma rog tata nu eu) am ajuns la concluzia urmatoare:
am de ales intre supernova - solenza - logan. treaba e cam asa:

SUPERNOVA (Clima) pret ~ 3500 euro
=avantaje :
- consum mai mic (asa mi s-a spus) ca solenza si logan 1.4
- mai sprintena ca solenza si logan 1.4
- sta mai bine pe drum ca solenza
- pret mai mic de achizitie
=dezavantaje:
- mai veche
- lipsa servodirectie si alte cateva dotari

SOLENZA (Scala dupa oct 2003 - adica dotata cu airbag si cu ranforsari) pret ~ 5000 euro
=avantaje
- dotari in plus fata de supernova
- mai mica in dimensiuni deci te descurci cu ea prin oras mai bn ca cu un logan (presupun eu)
- tehnologie mai nou ca la supernova
- consum mai mic ca la logan
=dezavantaje
- mai veche ca loganul
- mai instabila ca loganul
- supraevaluata la pret

LOGAN (Ambition 1.6 - eu cam asa as vrea dar nush sigur pana la urma si 1.4 ar fi bun dar neaparat cu abs) pret 5500 - 7000 euro (depinde de anul de fabricatie)
=avantaje
- dotari in plus fata de toate (abs in principal care mi se pare cel mai important)
- confort sporit
- putere mai mare daca e de 1.6
- mai stabil ca solenza
- tehnologie mai noua si an de fabricatie mai bun
=dezavantaje
- mare ca dimensiuni nush daca chiar imi trebuie portbagajul chiar asa mare
- consum mai mare

Ce imi recomandati intre ele?? si la logan, 1.6 sau 1.4??(stiu ca s-a mai discutat dar daca se poate as mai vrea o parere mai ales ca acum a trecut ceva vreme de cand loganul e pe piata). Eu am mai intrebat pe cnva care a condus de amandoua si mi-a recomandat la cum si cat o sa merg eu (pana la fac, pana la un club, cam pana in 15.000 km pe an) logan 1.6.

Eu unul as merge spre logan din cauza dotarilor, confortului, puterii (daca e 1.6), anului de fabricatie.

Ar mai fi si alte alternative:
- clio/symbol/megane - nu mai vreau renault m-a rupt la piese (ma rog pe tata)
- colt - imi place cum arata dar nush de intretinere si am auzit ca nu sunt asa bune
- ibiza - imi place dar de asemenea intretinerea si am gasit numai cu motoare mici (ex 1.2)
- alte cutii de genul corsa/fiesta/fabia nu ma intereseaza din cauza spatiului oferit ca de mai am si eu vreo 2-3 prieteni de carat cu mn.

Nu imi recomandati adus de afara ceva sh pt ca vreau o masina cu intretinere ieftina eu nefiind angajat stau inca pe cheltuiala parintilor. Mentionez de asemenea ca va fi prima masina a mea. Plus ca daca ma duc sa o aduc de afara cheltuielile aferente (taxa auto, cat stau eu pe acolo, drumul) fac ca suma pe care as da-o pe masina sa scada si deci sa iau o masina mai "naspa". De asemenea nu vreau o masina cu sute de mii de km deja la bord.

Alternativa diesel nu o iau in calcul deoarece o sa fac putini km pe an deci nu prea merita investitia. Plus ca solenza 1.9d nu e buna, loganul diesel face pilitura, iar cel de 85 nu prea se gaseste la sh si daca se gaseste este scump pt bugetul meu.

Asa ca va rog frumos sa va dati cu parerea.
AR-18-MOS
Parerea mea ... Logan. smile.gif
tribunul
QUOTE(slider2 @ 15 Apr 2008, 15:04)
Ce imi recomandati intre ele?? si la logan, 1.6 sau 1.4??(stiu ca s-a mai discutat dar daca se poate as mai vrea o parere mai ales ca acum a trecut ceva vreme de cand loganul e pe piata).
*



1.6 si cu asta se poate inchide.
bobo77
Eu zic lgn 1,4 pentru ca faci putini km...
AR-18-MOS
Omul zice ca vrea putere ... deci e mai bun 1.6 pentru ce vrea el. smile.gif
bogdan_90
tocmai de asta ia 1,6 faci putini km deci nu o sa se simta la benzina. am logan 1,6 si sunt multumit chiar foarte multumit de el recomand sa-ti iei logan, e cea mai buna masina de la dacia in momentul de fata.
bobo77
QUOTE(slider2 @ 15 Apr 2008, 16:04)
la cum si cat o sa merg eu (pana la fac, pana la un club, cam pana in 15.000 km pe an)


*


Pai pentru asta iti trebuie putere...
Stefan
@bogdan_90: e singura masina de la dacia in momentul de fata radmasa.gif
bogdan_90
cica pleci pe un drum national si faci o depasire. nu te incadrezi bine ce faci atunci> ai nevoie de mai multi cp sa iesi de acolo? de asta zic eu sa-si ia 1,6 te ajuta la depasiri.

ma rog ce e asa amuzant? nu e cea mai buna de la dacia? sa nu incepeti ca e mai buna solenza sau super nova....mai citeste o data.
tester
eu zic ca loganul are mai putine probleme decat celelate mentionate si ai in plus confort si putere mai mare.
vijelie
Daca vrei masina "pana la fac, pana la un club", ia Supernova linistit, chiar si cu Logan Racheta de 1.6 vei fi tot un sarac wink.gif
Bulldog
Logan Ambition de 1,4 nu exista. Corectati-ma daca gresesc.

Ontopic: Logan e cea mai buna alegere, la straine fiind mai scumpa intretinerea. Logan voi lua si eu pt raportul pret/calitate.

EDIT: Atentie la cumpararea masinii second hand. Este un "lipicios" la tutoriale, tips & tricks "De verificat cand se ridica masina". Un topic foarte bun initiat de Klaus.
D-FENS
Logan 1.6
bogdan_90
nu motorul e foarte important , abs, airbag-ul si confortul marit la logan astia sunt cei mai importanti factori .
AR-18-MOS
QUOTE(Bulldog @ 15 Apr 2008, 18:37)
Logan Ambition de 1,4 nu exista.
*


E ... corect! smile.gif
deconectat
Daca te uiti ca nu ai 50 de lei sa bagi benzina, ia supernova, ca e cea mai ieftina la intretinere. Altfel ia linistit logan.
driverx
Care ia logan 1.4 pentru consum, e maaare fraier. Per total nu castigi nimic, in afara de nervi mai ales in unele depasiri, sau la deal cand esti mai incarcat. Altceva, nu castigi nimic. Daca inveti sa conduci, crede-ma ca este posibil sa scoti consum cu 1.6 SUB cel de 1.4 dat de producator.
slider2
=vijelie sunt sarac oricum tocmai de aceea nu imi iau cine stie ce masina de fite si pe urma sa nu am bani sa o intretin, vreau doar o masina decenta. la supernova nu imi place lipsa servodirectiei.

=bobo77 o sa mai fac si eu un drum pe la un munte, pe la o mare cu prietenii, plus ca obisnuiesc sa ma duc lunar la bunici si vreau sa simt ca pot sa fac si eu o depasire in siguranta. am facut acest drum cu o solenza si nu mi-a placut k nu are putere. in schimb cu meganeul lui tata de 110 cai in 16v cand bagi piciorul in ea simti ca trage. cei 90 de cp ai unui logan 1.6 nu vor rivaliza cu cei de pe 16v dar tot este mai bine ca 75cp.

=bulldog nu stiam asta, dar oricum eu am specificat ambition ca sa stiti cam ce vreau (ca si dotari). in momentul in care o sa ma apuc de cautat serios o sa ma interesez mai bine si o sa citesc si acel topic

=deconectat imi permit aia 50 de lei

=driverx asa am auzit si eu ca la consum nu e mare diferenta se pot face consumuri echivalente si in unele cazuri mai mici. stiu pe cnva cu un 1.6 si la mers numai buc scoate sub 9 lejer.
god
QUOTE(slider2)
...loganul diesel face pilitura, iar cel de 85 nu prea se gaseste la sh si daca se gaseste este scump pt bugetul meu.


Daca ai citit pe forum de cateva cazuri care au avut problema cu pilitura nu inseamna ca majoritatea au problema asta.
Dintre ce ai propus tu, Logan-ul ar fi o alegere ok(daca nu ar fi fost in halul asta de supraevaluata, eu as fi ales Solenza), iar ca motorizare, asta depinde de preferintele tale pana la urma.
slider2
=god am inteles ce vrei sa spui. asta am citit si eu ca nu e chiar la toate, dar gandeste-te ca eu o iau la sh si nu o sa mai am garantie si daca are pilitura ce fac??? o sa trebuiasca schimbate pe banii mei.
vijelie
Dar restul (Supernova, Solenza) sunt cumva indestructibile?
felixmotanul
logan 1.4 mpi e cel mai bun consum mai mic decat 1,6

daca mai creste mult pretul la carburant trecem la car cu boi cool.gif
slider2
=vijelie nu sunt indestrutibile dar eu am citit pe acest forum ca reparatia costa 3000 de euro daca ti se strica pompa la diesel din cauza la pilitura blink.gif . tu ce ai alege??? ai risca??? mai ales tinand cont ca la mn dieselul nu e neaparat necesar
Mihai Simon
QUOTE(slider2 @ 15 Apr 2008, 15:04)

SOLENZA (Scala ...
- ...
=dezavantaje
- ....
- mai instabila ca loganul
- ....

*



o sa fiu putin offtopic si-mi cer scuze pentru asta!!!
e prima data cand aud ca solenza e mai instabila ca loganul blink.gif mie mi se pare ca e exact invers. am ceva km facuti cu ambele modele si mi se pare ca solenza se tine mult mai bine pe drum. inca o data: eu va spun parerea mea, si-mi cer scuze daca gresesc... sper sa nu supar pe cineva cu postul acesta!
scuze inca o data pentru offtopic...

toate cele bune
slider2
=mihai simion nush ce sa zic eu am condus o solenza la drum intins si nu mi s-a parut ca sta chiar rau pe drum. are un ruliu comparabil cu meganeul tatalui meu, dar trebuie sa recunosc ca nu am fortat-o am mers normal. logan nu am condus pe acel drum dar am fost ca pasager. si pot spune ca soferul l-am cam fortat, viteza pana la 160 km/h, intrat mai tare in curbe si parca mi s-a parut mai stabil. ce-i drept e ca loganul era prestige benzinar si nou abia iesise din rodaj, iar solenza era din 2003. stabilitatea ti-o da in mare parte suspensia, diametrul rotilor si masa masinii. intre solenza si logan diferenta de greutate nu e asa mare asa ca mare diferenta nu ar trebui sa fie. acum nush dar oricum nu o sa o fortez eu la limita la mers afara asa ca nu e asta un criteriu definitoriu.
vijelie
Eram sigur ca de la o biata masina pentru plimbare la scoala si la club se ajunge la curse.
Mihai Simon
QUOTE(vijelie @ 15 Apr 2008, 21:15)
Eram sigur ca de la o biata masina pentru plimbare la scoala si la club se ajunge la curse.
*



vijelie, nu e vorba de curse, ca nu sunt pasionat de asa ceva... dar mie loganul mi se pare mult mai rigid... putin mai instabil... nu stiu, poate mi s-a parut mie, am spus de la inceput...
nu fortez nici eu masina, chiar nu vreau sa ma intorc cu rotile in sus... tongue.gif
slider2, bafta in alegerea ta...

in cele din urma, fiecare isi cumpara ce crede de cuviinta... slider2, tu stii cel mai bine ce vrei de la o masina... bafta wink.gif
Jack Daniel's
LOgan 1.6 sau la sfatul domnului SUDURA DACIA 1300.
ArtVandelay
daca trebuie neaparat dintre alea 3... logan...dar nu 1.4 ca e mult mai gurmand decat dsn si slz...ia 1.6
Mihai Simon
si inca o data va rog, din nou offtopic, e "Mihai Simon", nu Mihai Simion... plange.gif de 20 si de ani ma confrunt cu diverse confuzii de genul....
scuze...

fara suparare... icon_mrgreen.gif
slider2
=vijelie ce te deranjeaza ca nu am inteles?? eu am specificat clar ca nu e un criteriu definitoriu stabilitatea dar totusi prefer o masina mai stabila. pana la urma nu vreau sa am impresia ca ma dau cu ea peste cap in anumite curbe. uite de exemplu meganeul tatalui meu fiind si break si avand celebra suspensie renault orientata spre confort se inclina destul de mult la curbe si nu la viteze foarte mari, ci la viteze normale. senzatia pe care o ai mai ales ca si sofer nu e una foarte asiguratoare cand simti asta. eu unul nu participa si nu voi participa cu viitoarea masina la curse. nu ca nu mi-ar placea dar nu consider ca masinile stock si mai ales de genul loganului nu se preteaza la asa ceva.

am mai specificat vreau o masina decenta, cu preturi (achizitie, intretinere) rezonabile si cu performante decente. totusi masina asta o sa o tin vreo 3 ani cel putin, asa ca sigur vor fi si destule ocazii sa ies cu ea din oras si vreau sa aiba un comportament decent pe sosea. eu unul inclin spre logan din cauza dotarilor superioare, spatiului interior, putere (motor 1.6), anului de fabricatie. crede-ma ca daca imi permiteam imi luam altceva dar pentru moment e de ajuns atat. nu sunt un tip fitos. prefer sa am o masina ieftina si sa merg bn cu aia. am vazut destule cazuri de tipi(e) cu masini bengoase care nu stiau sa faca o parcare, le murea motorul la plecare de pe loc la semafor dar sufereau de ei datorita masinii.

=mihai simon scuza-ma am citit repede si asa mi s-a parut. inca o data nu te contrazic nu am condus foarte mult loganul ca sa imi dau seama exact.

=ArtVandelay ce alternativa ai tu care sa se incadreze in ceea ce vreau eu??
ArtVandelay
pai nu stiu cat esti dispus sa cheltui maxim
la logan ai scris 5500-7000
sa inteleg ca 7000 e bugetul sau .. ?
ma gandeam la ceva din fara biggrin.gif da' o sa ma injure colegii de forum...
slider2
=ArtVandelay daca ai citit acest topic inseamna ca ai citit si primul meu post, unde am specificat ca nu ma intereseaza masinile aduse de afara si nici masinile straine. o sa explic si de ce. Daca eu am 7000 de euro sa dau pe o masina daca ma duc afara sa o iau, inseamna sa ma limitez la vreo 6000 de euro, sa zicem max 6500 euro. Gandeste-te ca ceva de afara inseamna taxa de prima inmatriculare, cheltuiala cu drumul, cu statul pe acolo. Plus ca o masina de afara are km buni facuti, iar daca vrei una cu putini km costa mult deci eu la 6500 nu iau mare lucru si o iau si mai veche. Iar de ce nu masina straina din cauza costurilor de intretinere. Nu stiu ce masina ai tu dar crede-ma te inchini daca iti spun cateva preturi pt anumite piese de la renaultul lui tata.
dispeceru
gata dom'le, iti dau eu SN Clima mea cu 3000 E si-ai scapat de-o problema tongue.gif
serios vorbind..ia-ti logan 1,6. bafta!
Sudsemnatu
ai dat trei variante cu 3 preturi diferite .spune-ne exact cati bani ai si te sfatuim.
adica ai inceput cu 3500 si ai terminat cu 7000.Nu ti se pare o diferenta cam mare?
Intreb si eu ? Ce sa imi iau? Logan de 5000 sau Bmw de 10.000? lol

Deci...Daca ai 3500 ia-ti DSN daca ai 7000 ia-ti logan si gata !
slider2
=Sudsemnatu eu momentan nu am banii dar o sa fac rost de ei si vreau sa ma interesez dinainte. limita nu stiu cat va fi exact cel mai rau caz cred k in jurul a 5000 euro. deci oricum as cam avea bani de un logan chiar daca ar fi mai vechi. dar motivul pt care v-am cerut parerea era sa nu dau banii aiurea. adica eu sa zicem k am 7000 dar masina care o pot lua cu acesti bani (logan de exemplu) nu merita, atunci dc sa dau banii aiurea?? dau 3500 pe o supernova si mai raman si cu bani pe care sa ii bag in benzina de ma plimb mai mult de o gramada de exemplu. intelegi??
Andy_ACS
Parerea mea e ca daca iti iei Logan iti iei nou. Daca nu ia o SuperNova, o tii un an doi, te plimbi, dupa aia daca mai faci rost de bani o schimbi. Oricum nu pierzi prea mult la ea in 1-2 ani, cateva sute de euro. O DSN buna o iai cu 3000E.

Bafta!
slider2
logan nou nu vreau pt ca nu am bani de unul mai echipat. eu as vrea un laureat plus sau ambition 1.6 care nou depaseste 7000 de euro lejer. parca mai bine mi-as lua solenza ca are servo directie decat doar dsn.
undemerg
Strict dpdv al confortului si lipsei durerilor de cap, eu as alege logan-ul cu ochii inchisi, indiferent de motorizare. Am avut si solenza, si logan si asta e parerea mea: la logan ai mai putine probleme.
Apropos, daca vrei poti sa mergi spre un clio second, are multe piese care sunt si pe logan, deci intretinerea tot pe-acolo te va duce.

Off-topic: Cu solenza am reusit sa ma invart pe breteaua de urcare pe podul grant, cu logan-ul nu, deci loganul e mai stabil smile.gif

LE: Mi se pare ca solenzele au preturi care nu se justifica deloc. Sunt foarte apropiate cu logan-ul, desi ca spatiu si dotari sunt inferioare. Plus anul de fabricatie. Eu cred ca asta cu solenzele fenomenale e si un mic mit lansat in principal de taximetristii care nu mai puteau sa-si schimbe masina la 1 an dupa ce au luat solenze... Acuma nu-njurati wink.gif
l@u
QUOTE(slider2 @ 16 Apr 2008, 13:10)
logan nou nu vreau pt ca nu am bani de unul mai echipat. eu as vrea un laureat plus sau ambition 1.6 care nou depaseste 7000 de euro lejer. parca mai bine mi-as lua solenza ca are servo directie decat doar dsn.
*





Laureate Plus am eu si face toti banii.......nu te lua dupa cei care au 1,6 si scot consumuri mai mici ca 1,4 ca sunt vrajeli...asa cum spun ei ca stiu sa mearga cu 1,6 si sa scoata consumuri mici , poti merge si cu un 1,4 ca sa scoti consumuri mult mai mici deci BUSTED.
argon
daca nu mai puneai si ultima fraza, poate aveai ceva credibiltate, dar asa... radmasa.gif
l@u
Nu imi fac probleme in privinta credibilitatii ci in privinta anumitor afirmatii total eronate...adica de ce nu ai putea merge la consum atat cu 1,6 cat si cu 1,4.....? intelegi unde bat nene argoane.....iar cu masina inca nu am scos-o la vanzare asa ca nu ii fac reclama.



sonatule ma urmaresti ????
argon
pai tocmai d'aia, unu total pe dinafara in ceea ce priveste subiectul, cand citeste ce zici(scri), si vede si ultima fraza ce sa mai creada? 04.gif
vijelie
Orice s-ar spune, faptul ca (inca) nu s-a ajuns la un "Logan vs Solenza" e un mare pas inainte.
adip
QUOTE(slider2 @ 16 Apr 2008, 04:05)
=driverx asa am auzit si eu ca la consum nu e mare diferenta se pot face consumuri echivalente si in unele cazuri mai mici. stiu pe cnva cu un 1.6 si la mers numai buc scoate sub 9 lejer
Fugi bre d-aici cu sub 9 lejer in buc. Mai crezi in mos craciun?
P.S. cine e cnva?
P.P.S. am si eu ceva de vanzare la bursa smile.gif
vijelie
O fi tot ala cu pilitura wink.gif
l@u
QUOTE(argon @ 16 Apr 2008, 14:52)
pai tocmai d'aia, unu total pe dinafara in ceea ce priveste subiectul,  cand citeste ce zici(scri), si vede si ultima fraza ce sa mai creada? 04.gif
*




Am editat ....acu sunt credibil ??? radmasa.gif


<span class='edit'>16 Apr 2008, 15:20:</span>
QUOTE(adip @ 16 Apr 2008, 15:04)
Fugi bre d-aici cu sub 9 lejer in buc. Mai crezi in mos craciun?
*




In Bucuresti si cu bicicleta daca esti tot consumi 10% de apa in trafic radmasa.gif
bobi19xx
eu zic sa-ti cumperi un opel astra
Sony
QUOTE(undemerg @ 16 Apr 2008, 12:11)
Off-topic: Cu solenza am reusit sa ma invart pe breteaua de urcare pe podul grant, cu logan-ul nu, deci loganul e mai stabil smile.gif

*


Io m-am rasucit cu un Logan pe Podul Ciurel si cu altu' nu. Deci un logan e mai stabil decat alt Logan! wink.gif

QUOTE(l@u @ 16 Apr 2008, 13:34)
Laureate Plus am eu si face toti banii.......nu te lua dupa cei care au 1,6 si scot consumuri mai mici ca 1,4 ca sunt vrajeli...asa cum spun ei ca stiu sa mearga cu 1,6 si sa scoata consumuri mici , poti merge si cu un 1,4 ca sa scoti consumuri mult mai mici deci BUSTED.
*


Moldo, cu tot respectu' pentru varsta ta matusalemica, io iti spun ca in oras obtineam consum mai mic cu 1.4, iar afara imi consuma mai putin 1.6. Cred ca nu mai e nevoie sa iti spun ca era acelasi stil de condus. 04.gif

16 Apr 2008, 14:41:
QUOTE(l@u @ 16 Apr 2008, 13:47)
  sonatule ma urmaresti ????
*


Pe matale nu. Poate pe fiica-ta. laugh.gif Nu de alta' da' i-am promis lui C@talin. laugh.gif

QUOTE(bobi19xx @ 16 Apr 2008, 14:20)
eu zic sa-ti cumperi un opel astra
*


Ia spune unuia pe clubopel sa isi ia Logan si vezi ce se intampla! 243.gif
OAP
QUOTE(vijelie @ 15 Apr 2008, 19:29)
chiar si cu Logan Racheta de 1.6 vei fi tot un sarac wink.gif
*


Yah Right! wink.gif

On topic: Logan 1.6
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.