Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am nevoie de ajutor..va rog
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
mihailogan
am cumparat un router wrt54gs linksys. am incercat eu sa-l instalez..sa-l setez dar nu am reusit, am net de la c-zone cu programel din acela pt acces internet dar am vb cu cei de la c-zone si mi-au spus ca nu e problema, merge sa pun un router. acum problema e ca nu reusesc..sa setez cum trebuie...nici nu ma prea pricep.. daca stie cineva.. care a mai instalat..sau are idee.. si poate sa ma ajute si pe mine cu un "tutorial", dar nu ca cele de pe net, care nu am inteles nimic.
Cristi39
normal ar fi ca firma ta de net sa te ajute.apeleaza la ei sa-ti faca setarile corespunzatoare ca acestea pot diferi de la caz la caz.
bobi19xx
ia-ti gandul ca si eu am net de la czone si nu se poate routa decat la abonamentele bussines unde nu ai programul ala tampit czone acces
mihailogan
nu stiu cat nu se poate..daca mai multi am auzit ca folosesc routere la c-zone, indiferent dc abonament au... poate cu un router dala simplu de tot nu s-o putea. astept sfaturi de la cine a reusit si stie mai multe
ag02cws
Nu se ocupa firma de net de setari in reteaua locala a clientului.

Cand te conectezi, trebuie sa apelezi o conexiune sau poti sa intri direct pe net?
mihailogan
pai am programu ala acces czone care e bifat sa se conecteze automat la deschidere pc-ului. deci intra automat in 2 - 3 secunde cat ai ia aluia sa se deschida
bobi19xx
mihailogan iti spun sigur firma czone la abonamentele noastre nu iti da voie sa-l routezi din motive sa nu dai net mai departe am avut aceeasi problema cu ei sunt niste nesimtiti
ag02cws
Inteleg ca programul acela are si un user si o parola. In situatia asta, router-ul ar trebui sa stie el de acel program si e cam imposibil.
Ai putea face o retea locala cu 2 placi de retea la calculatorul in care intra netul.
mihailogan
eu ieri am vb cu ei..asta inseamna ca m-au mintit cand mi-au spus ca se poate? indiferent de ce abonament este vorba...
bobi19xx
poti sa routezi netu in felul urmator cunosti pe cineva la czone sa-ti faca o magarie in sv lor sau iti faci un abonament bussines care te va rupe la buzunar
yonutz84
Depinde cum te conectezi la internet! ce protocol folosesti?? PPoE? DHCP? da mi un pm cu un mail mess si vb dupa 10 poate te pot ajuta
mihailogan
numai se pricepe nimeni????
ag02cws
Din ce inteleg, nu e nici pppoe, nici dhcp. Altfel decat sa faci un calculator server, nu prea vad cum.
Ov
ca router n-o sa-l folosesti in veci la czone.

Poti in schimb sa-l folosesti in AP (access point) mode, deci practic ca un banal switch, cu mentiunea ca in continuare va trebui sa instalezi pe calculatorul pe care vrei sa-l folosesti rahatul ala de program de la czone. Ca sa-ti fie clar, CU NICI UN ROUTER (evident in afara de o rutare din windows sau de pe linux wink.gif ) fie el ruland un fel de linux (cum e linksys-ul tau) sau nu, NU VEI REUSI SA CONECTEZI MAI MULTE CALCULATOARE LA NET-UL DE LA C-ZONE, evident decat daca platesti mai multe abonamente la ei, dar nu cred ca vrei asta 04.gif

iti zic cat se poate de sigur si de serios. M-am certat monstru cu ei, si ne-am iubit reciproc in gura. Prin urmare mi-am tras un triple pay de la UPC, cu netu' de 10Mb, am ruter wireless si stau cu 100 de calculatoare daca vreau ca nu ma intreaba nimeni de sanatate, lucru normal dealtfel ca eu platesc BANDA, nu numarul de clienti ! Ca stau cu 10 pc-uri pe aceeasi BANDA, pe ei nu-i deranjeaza cu nimic.

Ca un scurt rezumat, aia de la CZONE sunt IMBECILI, CRETINI, IDIOTI..... aaaaaa, sa nu uit, sunt cea mai mare retea de fun si internet radmasa.gif. Sunt si brainwashed pe deasupra radmasa.gif

pune-ti net din alta parte
MAS
C-zone e firma de net? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Ov
dupa ce ieri le-a luat foc musteria de switch-uri si cabluri la mine in bloc, de au venit 2 autospeciale, laborator criminalistic si salvari, am ajuns la concluzia ca-i firma de incendiatori nu de net radmasa.gif
mihailogan
radmasa.gif tare faza, ma in afara de chestia cu routeru ca nu pot da net la mai multe calc.. in rest nu e nici o problema, viteza are nu se intrerupe ca altele.. rareori mai e cate o intrerupere..nici numai stiu cand s-a intrerupt ultima data , dar cu faza cu routeru poate o sa renunt la ei. sanatate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.