Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina-Acvariu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
sav83
Salutare, cand ploua imi intra apa in partea pasagerului din dreapta. Nu se manifesta la orice ploaie, dar nu am reusit sa imi dau seama ce e. Ceea ce am observat este ca apa picura de zor de undeva de sub mijlocul torpedoului. Stie cineva despre ce anume este vorba si ce se poate face?

Multumesc anticipat
scania
Salut cum stai cu apa din motor? verifica vasu de expansiune si vezi daca mai ai apa in el, daca a scazut sub minim, ai probleme cu caloriferul, naspa treaba
C a t a l i n
Da. În compartimentul aerotermei (cum deschizi capota, spațiul unde se află și motorul ștergătoarelor) nu mai este etanș capacul aerotermei peste corpul acesteia. Se demontează și se etanșează cu silicon.
smecheras
si la mine e la fel treaba...am radiator nou....si acum vad ca a inceput sa imi curga si mie la pasager dreapta apa....si din vas scade apa ...
trebuie cumva sa dau bordu jos sau sa fac cum ai zis u cata?
C a t a l i n
Cred că la tine trebuie demontat iar caloriferul. Urmează tutorialul lui variable_dynamics pentru a-l etanșa.
sav83
Multumesc Maersk; In ceea ce priveste caloriferul, nu cred ca e problema cu el pt ca imi intra apa doar cand ploua, iar climatizarea o folosesc zilnic. O sa incerc etansarea
apollo
si la mine la fel si tot chederul de la parbriz era.era o gaurica mica in tabla si pe acolo intra.gaura era sub cheder si toata apa care venea intra pe acolo.

am schimbat chederul, am astupat gaurica aceea si am bagat niste capete mici de furtunas si nu mai intra.

vreau sa zic ca inainte aveam apa multa la picioare, acum a trecut cu brio masina de ploile care au fost.
sav83
Si mai exact ce furtune ai pus?
apollo
2 bucatele de maxim 1cm de furtunas gol sub cheder.ca sa se scurga apa.cica ar fi trebuit sa fie 2 canale in laterale.
ciush
priviti parte buna a lucrurilor: voi aveti apa in masina, eu va vand pesti de acvariu!
fac si eu un ban cinstit, multumesc celor la dacia! (se gandesc la noi sa nu mai dam banii pe acvarii)
cool.gif
(glumeam)

Si eu am probleme cu apa la un papuc (dacia 1307) si inca nu mi-am dat seama de unde (ori de la chederul de la parbriz, ori de la stergatoare)
apollo
ca tot ai zis de stergatoare.
Axul stergatoarelor au pe ele 2 garnituri.acele garnituri se mai duc cu timpul si se poate sa intre apa si pe acolo, dar nu exagerat de multa.cateva picaturi sa zic asa.
verifica daca axul are joc, de fapt sigur are, dar daca bataia suna a metal pe metal e clar ca nu mai sunt garniturile.

Ai cheder intreg sau e din acela care se uneste la mijloc?
ciush
chederul e intreg, am pus niste distantiere de plastic in partea de jos a chederului (unde e canalul de scurgere sub cheder), dar tot mai intra apa (o s verific si garniturile de la stergatoare)
cata2theworld
fratilor mult silicon si cam astai......mie imi ploua cam peste tot parbriz trapa portiera din dreapta.......maisina mai are un pic si o sa fie din silicon..dar nu mai curge biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.