Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: aeroterma nu mai functioneaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
taurus0205
am masina de 5 luni si nu am avut nici o problema si acum mi se sparg toate de cap plange.gif
nu mai functioneaza aeroterma pe nici o treapta am verificat siguranta releul si nu au nici o problema, am dat panoul central jos si am vreificat si mufa toate bune si frumoase dar tot nu merge mtorasu plange.gif . sa incerc sa pun firele de alimentare direct pe baterie?dar unde le gasesc?

papa
mihai0070
Cum adica unde le gasesti ? pai nu stii sa alimentezi releul direct la baterie ? cumpara si tu 3 m de cablu si trage de la beterie pana la motoras si asa vezi daca este ars sau nu .
MIHAI8888
vezi ca mufa aia care intra in comutator are prostul obicei de a cadea de la locul ei
am patit-o si pana nu am lipit-o cu banda nu a stat acolo biggrin.gif
C a t a l i n
Dar existã releu?
mmi&g
Si mie mi-a iesit mufa si am platit o ora de service sa mi-o puna la loc(bineanteles ca nu am stiut ca e doar atata lucru)
apollo
Eu nu stiu nimic de releu.

Vezi ca la spate la comutator, ai o mufa mare si alba.vezi sa fie la locul ei.

Daca nici asa nu va merge, ridici capota , dai acel perete despartitor intre motorul masinii si cel al aerotermei , scoti capacul acela negru de plastic (ma refer la "buzunarul" de sub capota) si ai sa vezi motorasul de la aeroterma impreuna cu o placa cu 3 rezistente de diferite dimensiuni.

Acele rezistente dau turatia la motoras.treptele de viteza.

Verifica papucii dupa acea placuta.La mine s-au oxidat si tot asa imi facea probleme.Cumpara un spray de contacte si dai pe papuci.apoi incerci iar si ar trebui sa mearga.

daca nici asa nu vrea, daca tot ai acces la motoras, incerci cu 2 fire direct pe baterie si revii cu detalii .

Dar mai intai verifica ce am zis si eu si colegii.
taurus0205
am dat jos panoul central si am incercat si mufa dar tot nu merge, o sa dau jos buzunarul ala si o sa incerc si asa ms oricum.
revin cu rezultate
taurus0205
deci dupa un chin de cateva ore am reusit sa dau aeroterma jos frustrat.gif
am incercat pe direct sa iau curent de la baterie si motorul nici nu sa miscat,lam dat jos si era blocat am incercat sa invart de paleta si nimic, cand mam uitat mai atent se misca si magnetu plange.gif ,adica amandoi sunt dezlipiti, ce sa fac? se mai pot lipi inapoi?
un sfat ar fii de mare ajutor worship.gif
C a t a l i n
Vinde SYL un motor la Bursã.
variable_dynamics
@taurus0205: Magnetii(statorul motorului) se pot lipi. INSA, presupun ca este motorul de aeroterma ORIGINAL al masinii(n-a mai fost schimbat pana acum). In cazul asta, chiar daca reusesti sa fixezi magnetii, exista UZURA in lagarele motorului, carbunii sunt si ei uzati, posibil sa existe si "sant" pe axul rotorului(sant cauzat de fuctionarea acestuia cu jocuri mari).

Nu merita sa te apuci sa il repari. Nu va merge niciodata ca unul nou.

Recomand motor de aeroterma NOU. Daca nu se poate(financiar vorbind), vezi postul lui MAERSK despre motorul de aeroterma de la bursa.

Numai bine.
taurus0205
nu se potriveste de la o dacie 1310?
am cautat la dezmembrari si tipu de acolo mia cerut 70 ron pe el, mai bine cumpar unul nou tongue.gif
C a t a l i n
E diferit la 1310. Vezi ce-am scris mai sus...
taurus0205
se potriveste motorasul de la aeroterma de 1310 numa trebuia sa pun palele de la cel de nova si sa fac un colier de prindere tongue.gif banana_bailando.gif
maine ma duc sa il montez biggrin.gif
papa si mersi inca o data
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.