Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oglinzi de SLZ pe DSN??
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
urduban
se pot monta?cum se monteaza?se gasesc?
Valentin
Si eu vreau ca am una stricata.
djtzeava
si eu as vrea sa imi pun
Mihai_E
si io...
Anonymous
kkativa pe ele, caci suiera ca dracu la viteza
AlexV
vai, dar sunt oribil de mari oglinzile. cred ca dsn ar arata groasnic cu acele urechi.
Alberto
Sunt si eu de aceeasi parere ca oglinziile noastre de pe DSN-uri arata cu mult mai bine.



________________

O zi buna tuturor si nu fiti tristi, up.gif
aviasol
eu nu cred ca arata mai bine oglinzile de DSN! in plus oglinzile de DSN sunt ca origine de la OLCIT si se deregleaza de fiecare data cand o atinge cineva! oglinzile de SLZ au carcasa si se misca numai sticla! oglinzile de SLZ nu flutura la viteza ceea ce nu se poate spune de cele de la DSN
DSops
Vrei sa spui ca oglinzile de Solenza nu se pot plia ?
Valentin
Stie careva daca se potrivesc?
Walkirye
De pliat se pot plia, dar doar partea ovala cu sticla (bucata aia cilindrica de legatura ramane fixa), dar se pliaza greu si la repliere ai senzatia ca le rupi. In plus cand sunt turtite se vad cablurile de reglaj si orice binevoitor poate sa te umple de bucurii neasteptate.

La dealeri mi-au zis ca se potrivesc, dar nu ma bazez pe ce zic aia. Teoretic s-ar potrivi, dar ramane de vazut practic. Suprafata oglinzii insa e mai mica ca la DSN, cel putin asa mi s-au parut mie.
AlexV
e hai ca nu e chiar asa. sunt ca cele de pe oltcit, dar nu se deregelaza daca le atinge cineva. acelea sunt pe 1300 parca care se regleaza din afara. si in plus se dau peste cap in ambele directii fara sa se rupa. de vibrat nu vibreaza deloc la viteza. asta daca sunt stranse bine inteles.

si daca pliezi oglinda de la solenza e cat asta de nova desfacuta. buna treaba.



p.s. da si oglinzile astea de sn sunt naspa, dar daca vrei sa le schimbi mai bine gasesti tot niste oglinzi mai patratoase la dezmembrari si le faci sa se potriveasca.
djtzeava
pai nu este aceeasi portiera ca la dsn eu asa zic ca portiera de la slz e aceasi cu cea de la dsn ,am stat si eu sa le analizez si mie mi sa parut ca au aceeasi suprafata ca la dsn ,intradevar sant mari ca niste urechi dar eu mi-as pune "urechi" dalea de slz numai sa scap sa nu le mai strang pe astea ca nu stiu ce dracu au ca decand am masina am strans de vreo doua ori la una din ele
MMihai
Portiera e la fel, fii sigur de asta, oglinzile dupa SLZ sunt adaptate la portiera :wink: la fel ca si cele de DSN, aspectul difera. Eu as vrea sa imi pun oglinzi de SLZ, vad cand ajung pe la service cu vreo treaba, le spun sa imi puna si alte oglinzi smile.gif . Si sa presupunem ca nu sunt chiar la fel, dar ar trebui sa se adapteze, am vazut oglinzi de Cielo pe DSN asa ca ...
MMihai
Portiera e la fel, fii sigur de asta, oglinzile dupa SLZ sunt adaptate la portiera :wink: la fel ca si cele de DSN, aspectul difera. Eu as vrea sa imi pun oglinzi de SLZ, vad cand ajung pe la service cu vreo treaba, le spun sa imi puna si alte oglinzi smile.gif . Si sa presupunem ca nu sunt chiar la fel, dar ar trebui sa se adapteze, am vazut oglinzi de Cielo pe DSN asa ca ...
DomnulK
1.De dereglat , se deregleaza de le sar capacele<cele de srn>

2.Se potrivesc perfect oglinzile de slz pe SRN.

3.ca sa nu mai vibreze bagatzi sub ele silicon! :oops:
DomnulK
1. oglinzile de SRN se deregleaza la cea mai mica groapa.

2. portiera de slz e aceeasi cu cea de SRN

3. Oglinzile se potrivesc ca turnate de la SLZ la SRN shi invers.



Asha ca bani multzi shi spor la lucru!
AG 17 XLX
cam asa arata oglinzi de slz pe DSN.
Marius
ohmy.gif Waw. blink.gif Ce misto sunt !?! biggrin.gif
Phileas
cum arata ? nu se vede nici un atasament. e de la mine sau asa e la toti ?
Liviu
Da da ... arata fain smile.gif .. mai ales ca-s albe .. si pe fond alb .. si .. smile.gif

Nu uita sa mai adaugi si poza din cand in cand smile.gif
AIX
Cele de pe Solenza sunt nevoit mereu sa le reglez, ca sa vad bine; in schimb cele de pe DSN, au trecut 3 saptamani si nu am fost nevoit sa fac aceasta operatiune. Probabil sunt mai mari si "acopera" mai bine. smile.gif
AG 17 XLX
scuze
tocmai cand atasam poza s-a blocat tampitu' de pc si a treb sa dau ctrl
+alt+del si de aia nu a luat attachement
T34
intrebare: de care sunt? (am vazut cu reglare electrica,mecanica sau fara ...adica de afara)
B-13-FFA
cu reglare de afara nu sunt....sunt mecanice din interior sau electrice.......eu vreau sa-mi gasesc unele micute gen subaru de raliu si sa le adaptez
shake
tinand cont ca e aceeasi usha dece sa nu mearga + mie chiar imi place cum a ieshit sn aceea
T34
tocmai mi-am montat oglinzile de solenta pe sn-ul meu tin sa va spun ca nu se potrivesc "la fix" mai trebuiesc facute modificari la capitolul prindere pe usa gaurile nu se potrivesc ,deci....altele ,oricum laborioasa treaba si migaloasa dar rezultatele pe masura ,alta calitate alt finisaj . in curand vin cu poze
T34
inca nu-i terminata mai am de lucru la capacele ornament
T34
da intrade var shuiera la 160 km daca mergi cu geamu deskis icon_mrgreen.gif presupun

mda nu sunt la fel de aerodinamice ca celelalte icon_mrgreen.gif
NicuEne
parerea mea ..arata mai bine cele de DSN si in plus eu daca am reglat oglinzile de 2-3 ori din 2002 de cand am masina
Bejenaru Ionut
Unde ati gasit bucata de plastic din interior ca eu o caut de vreo luna si la magazine mi-au spus ca acea bucata de plastic care se monteaza in interior nu au avut-o niciodata la vanzare si ca ea ar trebui sa se vanda inpreuna cu oglinda insa toate oglinzile pe care le-am vazut nu avea acel plastic.
catalin06
Oglinzile de DSN se pot rabata langa geamul usii si raman asa . Cele de Solenza se pot rabata la fel ??
nh1980ro
Cele de SLZ se pot rabata, dar nu e recomandabil..smile.gif
Danny20
....si totusi sunt greu de pus????trebuie multe modificari?????
77flo
Si eu mi-am montat oglinzi de slz pe srn mea acum o saptamana, arata mult mai bine si nu suiera deloc la viteza daca le montezi bine.
77flo
In plus eu am vopsit carcasa de plastic a oglinzii in culoarea caroseriei si au iesit super, dar trebuie facute niste modificari pt a le putea monta pe srn.
B-53-SDP
Felicitari baieti ! Chiar arata super bine oglinzile de SLZ pe DSN.

Pana acum eram de alta parere dar vad ca se pot monta si arata super.

Felicitari !
dandrei
Foarte interesant...da bine pe sn...
Black[Angel]
77flo cum ai facut prinderea oglinzii pe usa ca eu le am acasa gata vopsite si nu le-am montat ca nu prea stiu cum sa fac cu prinderea(ce-i drept nici nu am avut timp). La fel si cu plasticele din interior.
77flo
In mod normal nu se pot prinde pe gaurile pe care le are usa, trebuie date alte 3 gauri de 15mm in diametru ca sa poata intra oglinda de SLZ. Iti mai trebuiesc niste capacele ca sa le poti prinde, eu le-am facut la cineva la strung pt ca nu am avut unde sa le fac din plastic. Mai pe seara o sa postez si niste poze ca sa intelegi mai bine cum am facut eu.

29 May 2007, 16:21:
Iata si pozele:
Black[Angel]
Multumesc pentru poze, foarte explicite. Problema e ca nu prea am unde sa confectionez acele saibe. Te-as ruga daca poti sa imi dai dimensiunile lor totusi, poate gasesc.
77flo
Scuze! Am fost plecat si nu am mai intrat pe forum. Iata si dimensiunile, daca iti mai sunt de folos. Dimensiunile sunt exprimate in milimetri (mm).
Black[Angel]
Merci mult pt dimensiuni. Chiar imi mai sunt de folos ca nu am avut timp dar sper ca saptamina viitoare sa le montez.
K-tlyn
Vineri imi vin si mie oglinzile si abia astept sa le montez. In afara de acele piese prezentate mai sus spuneti ca nu mai trebuie si altceva? Intreb deoarece aseara m-am apucat de mesterit la oglinzile originale ale masinii si mi s-a parut foarte complicat cu acele parghii. Din imagnile postate de voi, reiese ca sistemul de reglare la oglinzile de Solenza e mai simplu, iar plierea se face numai cu ajutorul acelor sufe (cabluri).
Merci!
djasu82
77flo frumos e de apreciat ce ai facut !
Maskatu
Bine ca zici si tu dupa 8 luni biggrin.gif da stiu, era topicul mort de mult si nu ai vazut. Intradevar a iesit frumos. Credeam ca se schimba usor oglinzile de sn cu unele de solenza, dar din ce am vazut, se pare ca e mult mai complicat. Nice job !
djasu82
totusi mi-as pune oglinzi de la ultimul logan scos tongue.gif sunt mai plate mai alte si observi mai bine.
K-tlyn
Am cumparat oglinzile. Sunt misto. INconvenientul este ca nu au acel triunghi unde intra acel joystick. Am intrebat la Autocenter la Iasi si au zis ca nu se gasesc. Ma poate ajuta cineva va rog? Aveti poate de rezerva?
Maskatu
@dj asu: Adica oglidna de mcv??? Cred ca arata ciudata cu deaia de mcv ca e prea butucanoasa. Merge si una de logan electrica.... parca loganul la versiunile 'de top" are si oglinzi incalzite.
djasu82
momentan sunt la partea sondei tongue.gif mai in primavara vedem si cu oglinzile daca se merita sau nu. Ce nu-mi place la astea clasice e mecanismul prost cu acele rotite care se tocesc rup daca tot stai sa reglezi iar mie mi s-a loat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.