Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
anova
Salut,

Am si eu o intrebare. Am o Nova T de scurt timp. E fabricata in '98 si are 1600 mc. Fostul proprietar mi-a zis sa-i pun benzina cu plumb. Altii zic sa folosesc benzina fara plumb.

Intamplarea face sa nu am nimic de-a face cu domeniul, adica stiu doar sa conduc biggrin.gif . Dar vreau sa am grija de masina mea... Asa ca va intreb pe voi: cu plumb sau fara?
variable_dynamics
Nu mai exista de cativa ani benzina CU PLUMB in ROmania. Plumbul a fost inlocuit cu alti aditivi care sa inlocuiasca il inlocuiasca.
Pentru detalii studiaza H.G. 732/2001, modificata si completata de H.G. 897/2003 si H.G. 689/2004.
Acolo e prevazut ca de la 1 ianuarie 2005 toate tipurile de benzine comercializate in Romania sunt fara plumb, limita maxima a concentratiei de pb in bezina fiind de 0.005g/l
Producatorul (DACIA) recomanda benzina cu cifra octanica minim 95.

In alta ordine de idei, s-a mai discutat destul, pe toate sectiunile forumului. Foloseste cu incredere functia SEARCH!

Numai bine.
mihai0070
Ai carburator ? daca ai nova T , atunci merge si cu "plumb" si fara plumb , de preferat , premium de 98 tongue.gif
MIHAI8888
si aia cu pistolul albastru nu are plumb?
ca acolo scrie ca e destinata exclusiv motoarelor non euro fara catalizator
C a t a l i n
Nu, n-are.
cannis88
eu am bagat numai fara plumb si doar de la petrom....adica de al pistolul verde.... tongue.gif
apollo
Premium tot timpul.Asta e recomandata la motoarele Non Euro - Carburatie smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.