Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am voie cu geamuri negre in vest?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
radu_iasi
O intrebare scurta.... Daca ai folie neagra pe geamuri, ai voie sa intri in Ungaria si in Schengen? Nu va intreb daca credeti ca e voie sau nu e voie, ci va intreb cazuri concrete, despre cineva care avea folie si a intrat sau a fost intors din cauza ca avea folie.... intelegeti voi. Ideea este ca masina cu care vreau sa merg la vara are deja folie neagra (o solenza).

Thanks biggrin.gif
MoneyTalks
Eu in locul tau NU m-as risca...
SYL
Daca ai autorizatie RAR pt geamurile negre nu ar trebui sa ai nici o pb, pt ca normele RAR sunt facute in conformitate cu normele europene, dar daca nu ai autorizatie RAR mai bine stai acasa, pt ca in vest nu tine ca in RO sa incalci legea la greu.
309
QUOTE(SYL @ 18 Dec 2004, 00:34)
Daca ai autorizatie RAR pt geamurile negre nu ar trebui sa ai nici o pb, pt ca normele RAR sunt facute in conformitate cu normele europene, dar daca nu ai autorizatie RAR mai bine stai acasa, pt ca in vest nu tine ca in RO sa incalci legea la greu.
*




gresesti excl.gif
spre exemplu, in germania poti tu sa ai zeci de mii de acte de la rar ca ei nu le considera valabile...
SYL
Cu atat mai mult daca nu ai autorizatie RAR se iau de tine in Germania, desi mi se pare aberant, adica daca masina corespundelor normelo RAR, de ce ar fi nemtii nemultumiti....inteleg sa se ia la norme de poluare ca ii afecteaza deirect pe ei, dar daca eu am masina corespunzatoare RAR si merg reculamentar (pt tara respectiva)...
309
Asa cum nemtii au boala pe folie si multi wati, asa au romanii boala pe tot ce se petrece in Romania... tongue.gif
costi
Nu stiu despre alte tari dar in U.K exista o lege speciala care interzice geamurile prin care nu se vad ocupantii auto;
Oricum, dac ai probleme cu folia o scoti;
Mai nasol ar fi daca ai avea geamuri ionizate !
ydaniel
depinde cam cat de "negre"sunt geamurile tovarasii mei cu geamurile cam 3-40% negrea no pb!si masina era DSN!!
AL
In Franta este voie cu folie....
MoneyTalks
Chiar daca e voie cu folie, cind politia sau vamesii vad o astfel de masina, si mai ales cu numar de Ro, te iau mai repede in colimator... De aceea eu am zis ca nu m-as risca smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.