Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie viteze nova gti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
plush
acum cateva zile imi intra greu in marsalier trebuia sa trag tare de el iar de azi am probleme cu treapta 1 si 2 , ca sa revin intr-a I -a o iau de la a 3-a in jos pentru ca direct nu vrea sau rar si greu . astept pareri . va multumesc !
variable_dynamics
Ulei mai ai in cutie? Verifica nivelul!!!
Posibil sa trebuiasca un reglaj al timoneriei.

Foloseste functia SEARCH!!! Problemele de genul asta s-au discutat indelung.

Numai bine.
mihai0070
Ulei mai mult ca sigur ai , dar ai dereglat sau s-au uzat , deplasat bucsile de plastic de la timonerie , daca gasesti incearca sa schimbi toata bara aia de comanda , poate ca nu mai preinde bine nici la imbinarea cu maneta wink.gif ca defapt si de drept acolo este marea problema de reglaj , cat sa incline si cat sa culiseze maneta ,
smecheras
nu mai deschid alt topic...
intreb aici
am schimbat de curand bucsele acelea de plastic de la cutia de viteze si s-a simtit o ameliorare a schimbarii
inainte: marsarier bagam cu 2 maini smucind de levier, a-1-a trebuia smucita ca daca nu intra a 3-a...
acum intra mai bine, cel putin marsarierul, insa parca se putea un pic mai bine(tine de reglaj sau daca mi-a schimbat acea bucsa nu mai are ce regla?)
mihai0070
reglajul se face din bara de comanda, la nivelul articulatiei , maneta schimbator si bieleta de comanda , nu la bucsi

_unul_
Salut,

am nevoie si eu de ajutor. Sunt amaratul posesor al unei Nove, la care tocmai ce am constatat ca s-a rupt un dinte de la coroana diferentialului. Stiti cumva de unde as putea lua doar acea coroana dintata si la ce pret? La mine este grupul de 56:15 (de fapt acum doar 55 smile.gif ) si as avea nevoie tot de acelasi raport. Daca stiti cumva chiar din Cluj de unde sunt eu, as fi foarte fericit.
_unul_
Nu imi doream sa inghet acest topic cu intrebarea mea.
Chiar n-are nimeni idee de unde as putea gasi acea coroana? Nu tre' sa fie musai din CJ. Pls help!
_unul_
Nu este nimeni cu o cutie de Nova desfacuta? din care sa-mi poata vinde si mie acea coroana dintata?
costinu
pe mine ma intereseaza carcasa. nu stiu insa care parte din ea. cea in care sta uleiul cred.
gti98
Diferentialul se inlocuieste ca subansamblu.
Interesant e ca pinionul mai mic e cel mai solicitat; fie e defect de material, fie ai prins un corp strain, dur (saiba, surub)?
Solutia ieftina ar fi ceva SH, de la vreo dezmembrare; trebuie insa sa umbli...
Bafta!! (ca e cam greu cu piesele de Nova!)

Costinu: aia se mai gaseste; partea care vine peste volanta+ jumate de diferential+locasul selectorului e mai greu de gasit...
Bafta si tie!
_unul_
Salut,

fiind vorba de o masina de raliu, cred ca o schimbare de treapta mai violenta o fi fost cauza. Chestia era ca functiona si fara dintele acela, insa la un moment dat, a ajuns dintele intr-o zona unde freca de carcasa de tabla a diferentialului si se auzea un sunet ciclic. Si asa am hotarat sa desfac sa vad care e baiul.

Dupa o saptamana de cautari prin dezmembrari sau chiar la magazine am gasit un singur subansamblu 'tren mobil-roata diferential' si l-am luat. Baiul e ca va fi alt raport de transmisie (in loc de 15/56 voi avea 17/59) si va influenta un pic performantele maisnii, insa nu am de ales. Piese noi nu am gasit nimic nimic altceva, iar 2nd nu se da numai cutia cu totul...
Eventual de ne-am fi combinat vre-o 3-4 de aici de pe forum sa fi luat una intreaga si s-o fi impartit dupa nevoi smile.gif
Ei, asta e acum, bafta la cautari si pentru ceilalti.
Vlad019
Salut

Sunt incepator, Nova GTi, din Constanta si am probleme cu cutia de viteze. Daca cumpar una noua e foarte scumpa si abea imi permit. Daca aveti de vanzare vreo cutie, contactati-ma la id yahoo messenger: ciuty_x
plush
ca tot am deschis acest topic ma gandesc ca ar trebui sa va spun ca eu am rezolvat repede problema , am inlocuit bucsile de plastic de la timonerie . S-a chinuit mecanicul de le-a reglat pt ca dc le deplasezi cu putin de sub masina nu mai iti intra in vit si aia a fost . am scapat subtzire ! biggrin.gif
gti98
Ce inseamna "probleme cu cutia", de te gandesti sa o schimbi toata??
Problemele "cele mai grele" sunt, dupa modesta mea parere, cele care necesita (semi)carcase inlocuite, mai ales partea numita "carter ambreiaj" (cealalta e "cutie mecanism" si mai e capacul peste pinioanele de a V-a).

Eu nu merg la raliu, dar cauciucaria tot cedeaza in timp (fabricata la inceputul lui '98, a trecut in al 11-lea an...) si mi-au crapat simeringuri la cutie, de aici probleme aproape fara capat, am invatat cum trebuie pastrate si manipulate simeringurile (noi), cum se monteaza (e a dracu' de delicat!!) etc.

Bafta!! (la piese bune, la un mecanic priceput, sau chiar la un un coleg de forum de la care, eventual prin contact personal, sa invatati cum sa rezolvati problemele!...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.