Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutati-ma si pe mine
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
5inci
am o dacia nova pe gpl si am carburator simplu de 1.3 va rog frumos spunetimi si mie cum sa fac o reductie ceva sa pun filtru de aer original , acela are gura mai mare (pt carb dublu cel original al novei) cum fac sa il pun tot pe acela datimi o idee.multumesc anticipat
AR-18-MOS
Dar cu ce te deranjeaza ca are gura prea mare cel original ... ?
C a t a l i n
Se referă la partea carcasei filtrului care vine pe carburator, și care e prea mare pentru un monocorp.
mihai0070
cauta pe forum ca sunt si poze , daca imi amintesc eu bine wink.gif
5inci
cica cu ce ma deranjeaza ce ai tata pai trage aer cu mizerie de rupe doamne......mihai0070 nu stiu sa caut daca stii sa imi dai un link tias multumii.
$$ilvviu
MOSU a inteles ca ti-ai montat filtru de 1310 si acum vrei sa ti-l adaptezi pe ala original.
Sincer asta inteleg si eu.
5inci
DECI DORESC SA PUN FILTRUL DE DACIA NOVA CEL ORIGINAL pe un carburator de 1.3 si cel de dacia nova are gura mai mare cum fac? sau are cineva devanzare un filtru de aer de dacie berlina dala mic deci mic ....
mihai0070
vorbeste cu userul apollo , ca el are aceasta adaptare , poate gasesti poze la el in galerie , filtru mic mic mic este de vanzare la ori ce magazin wink.gif si nici macar nu este scump
5inci
am cautat la magazin si nu am gsit sad.gif stau in curtea de arges...nu am gasit la apolo:((((
scania
5inci las ca gasim noi o solutie maine cand, cand mergem sa schimbam saboti si uleiul smile.gif
5inci
si carburatorul si semeringurile la planetare smile.gif si bieleta de directie smile.gif si cam atat in rest merge ata masina la 45 de milioane cat am dat pe ea are gpl omologat , geamuri omologate e din 2000 smile.gif cine stie poate o dau pe vreo berlina la combinatie......
apollo
deci, tai o bucata de tabla sub forma unei semi-luni si o pui pe gaura filtrului de nova.o sa iti iasa o gaura rotunda.pe marginea acelei gauri pui burete, ca nu va sta ea chiar fixa.

in spatele filtrului dai o gaura si mai faci o gaura si in acea tabla unde vine motorasul de la aeroterma.faci un prezon, il prinsi bine de tabla apoi in varful prezonului cu filet pui o piulita mai lunga care o infiletezi pana la jumatate.

prin interiorul filtrului, vii cu un surub care sa-l poti baga in acea piulita.pe acel surubl mai mic, mai pui o piulita ca sa ai cu ce sa strangi.

te orientezi tu la dimensiuni.eu ti-am zis ca idee.[attachmentid=1627447025]
Ov
@5inci: puisor, dar tu cratima (-) n-ai pe tastatura ?
5inci
ba-i inebunesc cu voi...ms apolo.Trebuie sa scriu ca la carte liniute cratime si tot nu ...?? sunteti fenomenali smile.gif) am pus masina la vanzare la bursa.....si vazui din partea unui user ca nush ce sunt ca o vand de abia am luato e penal biggrin.gif
5inci
Apoli am terminat i-am facut o tablita si am taiat din ea, da super bine...acum sa vad cum sa etansez super bine...stie cineva cat costa filtrul?ca al meu e cam murdar..ceao
apollo
Filtru de aer de RomCarbon Buzau - 10 RON
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.