Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: miros benzina in ulei motor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
alinbum
salut. am o solenza si am 66000 km si de la ultimul schimb am cam facut vreo 8500 km si am observat ca uleiul de la motor are miros de benzina, dar nu tare, iar nivelul din baia de ulei nu a crescut deloc, chiar a mai scazut cu vreo 4 mm. s-ar putea sa fie benzina sau este doar un miros de ulei folosit.???
bogdan_90
e normal sa miroase asa mai cauta pe forum si ai sa vezi ca e normal sa miroase putin a benzina.
miki_slz
si-a schimbat cumva culoarea? e mai lichid ? putin miroase a benzina la oricare
alinbum
ulei ii cam negru dupa 8200 km. pelicula inca mai face dar nu miroase tare a benzina
marius80_eugen
1. depinde ce ulei folosesti .
2. 10.000 km este cam mult pentru un ulei gen Elf10w40 sau cel de fabrica , folosit intr-o masina de oras ! Incearca sa-l schimbi la 8.500 - 9.000 km daca nu te zgarcesti si va fi mult mai bine . Daca vei folosi un ulei de calitate , pe la 6.000 ii pui un aditiv si ii prelungeti viata si calitatile pana la 12.000 , altfel nu-i ok .
3. incearca sa schimbi marca uleiului , NU indicativul , daca asta ti se pare ca nu se comporta ok .
4. este normal sa miroasa a benzina , nu este normal sa fie f lichid si neaparat sa verifici nivelul . Uleiul ( daca citeai in topicul dedicat acestui subiect ) are si aditivi de curatare , astfel incat el in timp ce unge si raceste cilindrii si traseul , el si curata . Un ulei care nu se inegreste dupa ce este pus in motor nu-i ok .
Culoarea uleiurilor difera , eu de ex. folosesc Liqui Moly cu MOS2 si al meu este gri , nu brun sau galben .
valioglu
Da, e cam slab uleiul ala elf, nu o sa mearga masina decat vreo 300k km pana o sa se cam uzeze motorul daca il schimbi la 10k.
biggrin.gif
Si eu am bagat castrol facut pe vapor si alte prostii pana m-am lamurit. Cu toate astea ai dreptate, in conditii de trafic greu trebuie schimbat mai repede uleiul pentru ca isi cam pierde proprietatile.
E aproape normal sa miroasa a benzina mai ales in conditiile in care ai parcurs frecvent distante scurte fara sa se incalzeasca motorul.
draggeo
QUOTE(alinbum @ 30 Apr 2008, 15:52)
salut. am o solenza si am 66000 km si de la ultimul schimb am cam facut vreo 8500 km si am observat ca uleiul de la motor are miros de benzina, dar nu tare, iar nivelul din baia de ulei nu a crescut deloc, chiar a mai scazut cu vreo 4 mm. s-ar putea sa fie benzina sau este doar un miros de ulei folosit.???
*





trebuie rectificata chiuloasa pt ca iti pierde benzina pe la supape. si eu am avut aceeasi problema si sa rezolvat
tita
cam vechi topicul dar si mie imi miroase uleiul a benzina ....am 1000 km cu uleiul si am pus ulei pe un servetel si miroase a benzina.
am mai mirosit la un prieten cu un clio la care uleiul avea 11 000 km si miroasea a ulei ars.
nivelul parca sa marit putin ,dar motorul era cald si nu cred ca era nici drept,
a 2 a zi am masurat uleiul in acelasi loc unde il verificasem si mai de mult si nivelul pare acelasi,nu pare crescut.

O sa mai scot putin din el sa il readuc putin sub maxim sa vad daca ajunge pe viitor la maxim...
...
ramsen
pai eu stiu asa ca daca uleiul miroase a benzina atunci segmentii sint pe duca...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.