Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dsn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
turturel
eu folosesc benzina carera 95 sau efix? daca ii pun carera 100 are ceva? sau la schimbul de ulei se mai folosesc si aditivi la 46000km? multumesc!
ArtVandelay
QUOTE(titiDSN @ 2 May 2008, 13:37)
eu folosesc benzina carera 95 sau efix?
*



nu stim
costi
QUOTE(titiDSN @ 2 May 2008, 12:37)
eu folosesc benzina carera 95 sau efix?

in cartea tehnica ce scrie?

daca ii pun carera 100 are ceva?

NU, o sa arunci inutil banii din portofel !

sau la schimbul de ulei se mai folosesc si aditivi la 46000km? multumesc!

vroiam sa te intreb din nou ce scrie in carte dar te-am intrebat o data si-i deajuns; e clar ca nu stii, daca pui astfel de intrebari!
Raspunsul este NU, uleiurile de astazi au aditivii necesari, problema este sa alegi tu uleiul corespunzator !


cosmin_ms
QUOTE(titiDSN @ 2 May 2008, 13:37)
eu folosesc benzina carera 95 sau efix? daca ii pun carera 100 are ceva? sau la schimbul de ulei se mai folosesc si aditivi la 46000km? multumesc!
*


ce varsta ai si de cand ai masina? blink.gif sau ai pus gresit un semn de intrebare..
twinky
Eu am bagat din lipsa de altceva in ziua respectiva Carrera 100 desi foloseam in mod regulat de 95 si a mers bine. Doar ca dupa ce am bagat iar de 95 de la aceeasi statie (ca numai de acolo alimentez) am schimbat 2 injectoare. La service mi-au spus ca mi-am curatat conductele si toata rugina si mizeria au ajuns in injectoare. Oricum era o chestie maro cand le-au scos. Nu stiu daca au vreo legatura ca din cate stiam rezervorul la DSN este dintr-un plastic sau cel putin asa e la mine!!!
ciprianeagu
pai inseamna ca a fost lovita masina, sau s-a dorit usurarea ei, ca rezervorul e de tabla!...
Benzina de 100 are rost doar la drumuri luuuungi, de peste 2-300 km dintr-un foc, altfel dai banii aiurea!
Chestia maro a ajuns acolo din filtrul de benzina...acolo se aduna tot "noroiul"...daca nu-l schimbi la timp, schimbi injectoarele...
cosmin_ms
apropo de conducte(un pic de off-topic):am un amic care s-a jurat ca a schimbat tot de la conducte de benzina pana la injectoare din cauza aditivului bagat in rezervor pt a curata injectoarele.. blink.gif ..altii ca le-au mers brici masina dupa acest tratament...
se poate ca benzina cu cifra octanica mare sa fie excesiv aditivata???sau sa fie doar o coincidenta cazul lui twinky???

eu cred ca titiDSNnu a vrut sa puna primul semn de intrebare... biggrin.gif
puiu82
@Titi,e buna si cea de 95,mai ales ca nu face gaura prea mare in portofel.
La 46000 km,daca sunt reali,si motorul a fost exploatat corect,n-ai nevoie de aditivi.
Bafta!
mishum03
eu cand am pus de 100 mi s-a parut ca nu merge chiar cum trebuie motorul. eu sunt de parere ca 95 pt super nova e de ajuns. nu e motor asa performant si cred ca-l poate afecta in loc sa-l ajute. acuma parerile sunt impartite, dar vorba cuiva: la atatia kilometri nici nu-i trebuie aditivi peste aditivi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.