Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: folie geamuri spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
raducutu
sal la toata lumea,...miam cumparat folie si nam idee cum se aplica si ce materiale necesita aceasta operatie?merci de eventuale raspunsuri!
cristio_79
Pai si asta este problema tehnica?Mergi la o firma specializata care pune folie,ca oricum nu o sa reusesti sa o pui,mai ales pe luneta.Oricum o pui pe riscul tau daca nu ai timbre si omologare.
marius80_eugen
1. posteaza si citeste posturile de la Imbunatatiri ! mad.gif
2. ai facut o prostie si acum vei plati consecintele . wink.gif
3. de ce oare nu intrebi inainte ??? cool.gif
andrei041
Acum cativa ani, cand erau f putini care puneau folie, acest procedeu era facut si in fata blocului. Tot ce'ti trebuia era ceva sa degresezi bine geamurile si apoi, pe geamul ud bine, se monta folia, iar aerul era scos cu ajutorul unui fel de lamele de plastic, care insa venea la pachet cu sulul de folie. Insa din prima, sa'ti iasa k lumea, e cam greu, mai ales ca ar fi indicat sa dai geamurile laterale jos, iar pentru luneta, demontat hayon'ul pentru a putea lucra f bine.
Singurul avantaj la metoda asta de "lucru manual" e ca la pret iesi cel mult la jumatate din pret, chiar daca strici de 2 ori folia (cel putin daca preturile sunt proportionale cu cele de acum 2-3 ani), insa daca nu esti mai indemanatic, cel mai bine e sa apelezi la serviciile unei firme specializate.
Timbrul de omologare nu stiu cat de util iti va fi, nu prea am mai auzit in ultima vreme ca politistii sa se lege de asta ...
marius80_eugen
1. Mutati la imbunatatiri Solenza !

2. Geamurile de la usile din spate iti vor iesi bine daca te pricepi , dar luneta e belea mare . Nu are rost sa-ti explic cum se face ca meseria asta se fura , nu se invata din citit .

3. Daca ai DSN de ce nu postezi in topicul tau ?
draggeo
QUOTE(raducutu @ 3 May 2008, 18:13)
sal la toata lumea,...miam cumparat folie si nam idee cum se aplica si ce materiale necesita aceasta operatie?merci de eventuale raspunsuri!
*




1.pe luneta se pune din doua bucati pt ca nu merge din una singura
2. se desface folia si se uda cu apa, apoi se aplica pe geam cate putin si se intinde foarte bine cu paleta care ti-au dat-o la folie.
3. daca nu ai autorizatie pt folie mai bine nu te apuca. si eu am facut greseala asta. mi-am pus folie fara autorizatie, pe langa faptul ca m-am chinuit sa o lipesc, erea sa imi ridice talonul masinii si sa imi dea si amenda pt ca m-au oprit.
4. cand o dezlipesti te vei chinui din nou pt ca se desface greu si iti raman geamurile negre si se curata foarte greu.

sfatul meu: RENUNTA CAT NU E PREA TARZIU
smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.