Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inmatriculare oldtimer
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Ov
are careva idee despre asa ceva (un link, ceva)

stiu ca ce are > 30 ani e considerat oldtimer.

Ce acte mi-ar trebui sa inmatriculez o masina adusa de afara, care are peste 30 de ani.

Sau, varianta a 2-a, daca aduc o masina care n-are "inca" 30 de ani, si ii implineste sa zicem peste 2-3 ani, atunci o voi putea inmatricula ?


BBC
Incearca sa iei legatura cu cei de la retromobil (www.retromobil.ro)
Ov
am intrat pe site dar n-am gasit nimic concret
tatabobu
Ai intrebat la RAR? Ei ar trebui sa stie..
Ov
pe retromobil am gasit asta:
" Incepand din august 2000 legislatia romana permite importarea si inmatricularea vehiculelor istorice. La inmatriculare aceste automobile sunt exceptate de la normele Euro. Conditia ce trebuie indeplinita: modelul respectiv sa fi iesit din fabricatie de mai mult de 30 de ani. "

nu stiu un lucru, eu vreu de exemplu o masina fabricata in 74, deci care are 30 de ani, dar modelul respectiv s-a fabricat pana in 79. Asta ce-o insemna, ca pana in 2009 nu pot sa-l inmatriculez?



GeorgeB
se prea poate, dar nu stii niciodata cu legislatia romana cum sta treaba.
VladG
QUOTE(Ov @ 20 Dec 2004, 16:47)
pe retromobil am gasit asta:
" Incepand din august 2000 legislatia romana permite importarea si inmatricularea vehiculelor istorice. La inmatriculare aceste automobile sunt exceptate de la normele Euro. Conditia ce trebuie indeplinita: modelul respectiv sa fi iesit din fabricatie de mai mult de 30 de ani.  "

nu stiu un lucru, eu vreu de exemplu o masina fabricata in 74, deci care are 30 de ani, dar modelul respectiv s-a fabricat pana in 79. Asta ce-o insemna, ca pana in 2009 nu pot sa-l inmatriculez?
*



Citatul dat de tine mi se pare cat se poate de clar. Daca masina s-a fabricat pana in '79, abia in 2009 se va putea inmatricula...
E vorba de MODEL si nu de autoturismul respectiv.
Ov
mdea, asa ma gandeam si eu, dar speram ....
oricum, asta era o idee de viitor, din pacate nu stiu ce o sa mai gasesc de cumparat pe viitor. Mi-as dori sa-mi fac un ford capri si stiu ca in zona arad/timisoara am sanse sa gasesc aduse de afara la bani super putini. As fi vrut sa iau unul mai pe la anu' asa, si sa surubaresc la el 1-2 ani pana il voi putea inmatricula. Oricum, nu vreau sa ma duc la piata cu el, ci sa fie efectiv masina de duminica biggrin.gif
Daddy
QUOTE(Ov @ 21 Dec 2004, 11:40)
mdea, asa ma gandeam si eu, dar speram ....
oricum, asta era o idee de viitor, din pacate nu stiu ce o sa mai gasesc de cumparat pe viitor. Mi-as dori sa-mi fac un ford capri si stiu ca in zona arad/timisoara am sanse sa gasesc aduse de afara la bani super putini. As fi vrut sa iau unul mai pe la anu' asa, si sa surubaresc la el 1-2 ani pana il voi putea inmatricula. Oricum, nu vreau sa ma duc la piata cu el, ci sa fie efectiv masina de duminica biggrin.gif
*




Nu ai vrea sa faci asa ceva.
Aceasta "pasiune" te va costa enorm de mult, piese pt asa masini se gasesc foarte greu si sunt scumpe. Nu o sa te poti bucura de ia duminica. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.