Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fulie pompa ap nova + curea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
salutare,

vreau sa-mi pun o fulie la pompa de apa + curea de Nova ... stiu ca fulia de nova e mai mica si asta ar implica o circulatie mai buna a apei. Are cineva asa ceva montat pe dacie?
jcdenton
Da, am eu montata (am montat-o anul trecut cand intr-o mare aglomeratie in buc. era sa fierb motorul). Raceste mai bine, dar ca minusuri ai (cred) o uzura mai mare (mai multe rotatii in total) si o racire prea buna iarna (asta-iarna am avut aproape tot radiatorul acoperit cu un carton serios pentru o temperatura optima a motorului). Ca observatie, eu am schimbat doar fulia, fara curea si am dus alternatorul in punctul cel mai departat de pompa de apa.
didosdoru
Eu am fulie mica, de nova, pe masina de multi ani. Nu am probleme cu racirea si nici nu caldura iarna. Dar am radiator mic. Nici vara si nici iarna temoeratura nu se misca de la 87 C cand motorul este cald. Funtioneaza aza de ani de zile. Ar trebuie sa schimb de acum pompa de apa (are 10 ani si au inceput sa se auda rulmentii prin ea), dar asta e alta poveste. Inca o observatie, de cand am schimbat pompa si incarcarea s-a imbunatatit la masina, incarca mai bine alternatorul la relanti (acum are o turatie mai mare).
jcdenton
Fals, alternatorul incarca fix la fel (?efectul placebo cumva?)
ionut L.
ca sa montez fulia, trebuie sa dau radiatorul jos?
mihai0070
QUOTE(jcdenton @ 7 May 2008, 11:21)
Fals, alternatorul incarca fix la fel (?efectul placebo cumva?)
*




bre de cand pompa de apa "racirea" incarca bateria huh.gif
Minel
QUOTE(ionut L. @ 7 May 2008, 13:41)
ca sa montez fulia, trebuie sa dau radiatorul jos?
*



Din pacate pt. tine ,DA ! smile.gif
kalyyyyyy
QUOTE(ionut L. @ 7 May 2008, 14:41)
ca sa montez fulia, trebuie sa dau radiatorul jos?
*




Nu trebuie dar te chinui un pic sa scoti elicea.Iti trebuie neaparat o tubulara,cheie cu cricheti etc de 13 sau 12 parca.Daca nu esti indemanatic o sa lovesti cu elicea radiatorul si poate in spargi,mai ales daca ai elice de tabla.
Minel
QUOTE(kalyyyyyy @ 8 May 2008, 16:48)
Nu trebuie dar te chinui un pic sa scoti elicea.Iti trebuie neaparat o tubulara,cheie cu cricheti etc de 13 sau 12 parca.Daca nu esti indemanatic o sa lovesti cu elicea radiatorul si poate in spargi,mai ales daca ai elice de tabla.
*




Masina fiind din '97 sigur are radiator mare si elice de plastic ,si spatiul dintre radiator si elice nu mi se pare suficient ca sa poti scoate elicea , parerea mea ...
Si eu am la fel si am demontat si radiatorul,cu ocazia asta am spalat si instalatia de racire si am schimbat si antigelul ,
didosdoru
Cand am schimbat fulia de la pompa de apa cu una de tip nova, am schimbat si fulia de la alternator cu una de tip oltcit (uitasem lucrul asta). De aceia imi incarca mai bine la turatie mai mica.
alinushy
se potrivesc la fix fuliile de nova/olcit, sau trebuie si ceva modificari??
autom
LA fix se potrivesc. Recomand transformarea!
alinushy
worship.gif thnks, ma apuc 053.gif
ionut L.
stati putin, daca schimbam si fulia de la alternator cu una de olcit si pe cea de la pompa de apa cu una de nova, ce curea se recomanda sa punem? mai merge pusa curea de nova? si unde se gasesc fulii de alternator de olcit si cat costa? smile.gif
autom
Masori cu o sfoara si cauti curea in magazine.

Fulie oltcit= 5 roni
Fulie nova= 12 roni
ionutctn
Nu se potrivesc chiar la fix. Singura diferenta fata de aia de dacie este ca nu are canalul acela in centru unde intra pana aia de pe axul de la alternator. In concluzie: fulia de Oltcit se potriveste dar mai trebuie sa ii faci canalul ala unde intra pana de la axul alternatorului.
Curea de alternator se poate pune de Nova de lungime de 1200 cu acelasi profil ca cea de la dacie. La Nova mai exista o curea de lungime 1175 dar aia va fi prea scurta. Lungimea normala a curelei de dacie este 1218.
Eu am luat fulia de alternator de Oltcit de la dezmembrari si am dat 10 RON. Se simte diferenta la ralanti.
bashtalu
Salut,

Am montat fulie de nova in locul celei mari de dacie. Trebuie sa schimb cureaua, de care cumpar? Ce lungime?

Cu vechea curea imi sta alternatorul sus si paletele ating in motor unde vine prins

Multumesc
payty
daca ai curea originala, nu trebuie schimbata. Eu am pus fulie mica si intr-adevar statea alternatorul mai sus, dar nu la maxim. Daca nu, ia o sfoara, masoara cat e lungimea actuala si apoi te duci la magazin si ceri o curea mai scurta decat ai masura.


eu am pe una din masini o curea mai scurta, ceva tot trapezoidal, dar cu o dantura pe interior.
bashtalu
cu dantura pe interior am si eu dar nu mai este buna cu fulia mica
nu scrie nimic pe ea, producator, dimensiuni, etc

o sa fac maine masuratori si ma duc in targ sa vad ce noroc am

multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.