Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stropi de vopsea pe toata masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
adită
salutare!astazi mi-am parcat masina la serviciu ca in fiecare zi!cand am iesit la o tigare am zarit un mosulet care isi vopsea masina cu spray-ul!toti vaporii de vopsea se intreptau catre masina mea!ma duc la el si ii spun sa se opreasca ca mi-a patat masina cu vopsea!el se opreste si imi zice ca nu are nimic masina!ii arat si el ma prostea in fata ca nu are nimic!sun la un service si intreb cat e un polish pt degazare!cica intre 450 si 500 roni!ii zic ...el ca nu imi da atat ca nu are de unde!maine ma voi duce la politie!azi am intrebat la o spalatorie cat e polish-ul si mi-au zis ca la ei e 300!dar auzind problema mea mi-au zis sa nu ma mai obosesc ca politia nu o sa faca nimic!mi-au zis ca au venit multi cu prb mea si ca nu au rez numic la politie!e adevarat??? nu am nici o sansa? mad.gif
bobi19xx
am eu pe cineva care facea anu trecut cu 150 de ron daca gasesc nr lui de tel til trimit pm
Solon
Din pacate doar polish-ul te rezolva! La politie te duci degeaba!
WNS
Litigiul tau cu omul e de competenta instantei de judecata, nu e de natura penala. Sigur poti depune o plangere si la politie, dar nu vor face nimic altceva decat s-o trimita la instanta, pt ca nu au competenta sa solutioneze astfel de petitii.
Danezu
Daca nu este portiune mare gazata,cumpara un polish la culoare si rezolva tu treaba cu 2 prosoape de bumbac. N-are rost sa polishezi toata masina!
Eu unul nu as da 300 lei pentru asa ceva!

Daca este portiune mare,atunci nu ai ce face si trebuie la masina ca altfel iti cad mainile smile.gif
Cum au zis si colegii nu prea ai ce sa-i faci lui mosulica!

Bafta!
adită
faza e ca am peste tot mici puncte cam cat varful de ac! sad.gif o sa iau o solutie cred...nu am timp sa stau prin tribunale pt 300-400 de roni!doar ca m-a enervat la culmea mosul!in centrul orasului sa iti vopsesti masina cu spary-ul? mad.gif vroiam sa i-o coc ca a fost ne.....!
argon
ia o carpa umeda cu benzina(sau diluant) si curata, o sa se ia perfect, dupa speli masina cu spuma activa , ce atata tam tam pentru nimic...
rtBK
daca i-ai fi pus un pumn de nisip pe partea proaspat vopsita ... oare se supara? spuneai si tu.. nici nu se vede huh.gif .

diluant? poate ia si vopseaua veche.
argon
nu se ia, de fapt nu ramane nici o urma pe vopsea...drept e ca pe Logan nu am incercat..
ramm
Benzina si o carpa moale, iese foarte frumos, am patit-o si eu.
Solon
Bine, acum nu stiu cat vrei sa astepti, dar sa stii, ca dupa cateva spalari se duc punctisoarele! Serios!
M i h a i
QUOTE(adită @ 9 May 2008, 10:40)
..nu am timp sa stau prin tribunale pt 300-400 de roni!
*



Inseamna ca nici el nu are timp sa stea prin tribunale daca tu cumperi un trafalet si îi vopsești toata masina...sa zicem in dungi...Adevarul este ca UNII oameni trecuti de o anumita varsta si cu dacii din 1900 toamna sunt chiar labili psihic...Am avut si eu un vecin care pur si simplu a incercat sa vopseasca masina in parcare langa celelalte masini..Nu a reusit ,ca au vazut proprietarii si mai aveau putin si il linsau.Stropii mici ies dar cu greu daca se usuca...se pot scoate cu o carpa moale si crema abraziva la cutie..polish...dai 40 lei pe ea plus munca la greu..trebuie sa iei fiecare strop in parte..
traffictours
Du-te la un centru de preparat vopseluri auto si cere polish-ul cel mai putin abraziv(cel pentru ultima mana, ca sa zic asa), se vinde la multipli de 100 de grame, 3M stiu ca e bun, si ia si niste lavete din hartie tot de acolo si da-i un lustru masinii si o sa iasa. Cu cat faci mai repede chestia asta, cu atat mai repede o sa dispara punctele. Sunt patit, si asa am facut, nu m-am mai certat cu nimeni. E cel mai eficient mod de a rezolva problema. Succes!
WNS
Stiu ca unele spalatorii auto folosesc un spray pt a scoate petele de smoala, vopsea de la marcaje, etc ce se aduna pe praguri. Nu stiu sigur daca va da rezultatul dorit, dar e bine sa pui o intrebare la o spalatorie. Poate , poate ...
Funny
Cu 150 de lei + materialele(aprox.30 lei) ti-o pot face eu toata numai ca va dura vreo 4-5 ore.Mai multe detalii pe mesageria privata!

PS.In nici-un caz benzina,diluant sau "asfaron" pe bleu-marin,e una dintre cele mai slabe culori ca si rezistenta a stratului de vopsea!
HHF
un "vopsitor" are reusit sa-mi gazeze toata partea dreapta a masinii. m-am dus pt o treaba si am venit cu o problema cat jumatate din masina sad.gif
voi cu ce ati reusit sa restaurati vopseaua gazata?

i-am dat cu polish "formula 1", a facut misto cealalta parte dar nu a rezolvat prbl, ce-i drept nici nu ma asteptam. trebuie ceva mai agresiv.
bog70
Eu am gasit masina in parcare cu o dunga rosie pe orizontala (probabil de la spoilerul vreunuia). A iesit foarte usor cu spray degripant WD40. Eu zic sa incercati daca aveti prin casa si asta cat mai repede. Cu cat stau mai mult stropii cu atat se intaresc mai tare si va fi foarte greu sa-i mai scoateti...
MadHawk1
Alcool izopropilic wink.gif
A l e x
Daca intr-adevar n-are ce pati mosulica atunci nici tu n-ai ce pati cand iti vei vopsi o bicicleta cu spray-ul langa masina lui. Macar sa stii o treaba.
Alexu7
QUOTE(blak2oo8 @ 9 May 2008, 12:17)
daca i-ai fi pus un pumn de nisip pe partea proaspat vopsita ... oare se supara? spuneai si tu.. nici nu se vede  huh.gif .

diluant? poate ia si vopseaua veche.
*




radmasa.gif


de la benzina nu se matuieste?
HHF
eu am dat cu benzina pe o portiune mica, dar am frecat cam apasat si insistent , si s-a luat tot lacul.

sa mai incerc cu o tehnica mai delicata
Mrs282
Dacă ești din București. În 30min o pot rezolva eu. 100lei

20 Jun 2022, 19:24:
Dacă ești din București. În 30min o pot rezolva eu. 100lei

20 Jun 2022, 19:25:
Dacă ești din București. În 30min o pot rezolva eu. 100lei
mars
Ma gandesc ca in 14 ani a rezolvat problema radmasa.gif.
vallixx
S-a vindecat si locul..... tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.