Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Igo 8 Final
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3
Alydor
In cele din urma se pare ca a aparut Igo 8 final, cu harta romaniei, varianta pentru pda, POI, limba, vocal romanesti, fisierele de teren .dem pentru europa de vest si de est. fisierul .3dl pentru drumuri la nivel in romania. din pacate nu am apucat sa il testez pentru ca PDA-ul meu este (inca) la magazin....
din ce am inteles , merge foarte bine , chiar si la noi in tara...

Suma respectelor, Alydor
george_slz
Ai dreptate, sunt curios cat de bine se va misca . Cautati pe isohunt!
Alydor
l-am testat pe un pda cu gps cu 32 de Mb de ram si procesor de 266 Mhz wacko.gif si se misca chiar decent... adica nu are intreruperi , nu sacadeaza, nu se balbaie... e drept ca m-am dat cu el doar vre-o 5 km...
Pana acum e bine, si e ok

Suma respectelor, Alydor
george_slz
Am un p550 m, inseamna ca va merge perfect!
Gabi
cam pe unde s-ar gasi acest soft? a aparut deja la vanzare?
Alydor
se gaseste dar nu pot sa iti spun aici...
pentru cei interesati de manualul de utilizare http://navngo.com/content/language/eng/dl/...erManual_RO.pdf


Suma respectelor, Alydor
Corbu'
Cum este harta Romaniei din versiunea 2008 fata de ultima din 2006 plus? Ceva imbunatatiri? Sunt compatibile intre ele?
C@talin
nu sunt compatibile,da tu inca foloseai harta din 2006,vezi ca sunt harti noi din 2008 smile.gif
Corbu'
Nu m-am referit la harta din 2006, ma refeream la iGo 2006.
Nu am mai folosit de ceva vreme iGo, dar as da un test la iGo 2008, sunt curios daca harta Romaniei a ajuns macar la egalitate cu ROAD 2006.
Alydor
Igo 2006 NU este compatibil cu Igo 2008... Chiar daca au aceiasi extensie la harti acestea nu functioneaza de pe o versiune pe alta... Cine te opreste sa incerci sa vezi daca sunt la nivelul garminului?


Suma respectelor, Alydor
Sclaud
S-a rezolvat cumva bug-ul cu diacriticele "îățșâ" pt. limba romana ?
C a t a l i n
Pe Mio P560 nu merge, dă o eroare cu licența hărții...
Alydor
se pare ca este intr-adevar o problema cu aparatele mio... am instalat pe un P560 si a mers fara probleme ... am incercat si pe un P550 si nu vrea... da aceaiasi eroare de care ziceai tu.Sa fie oare din cauza scadalului Mio-Igo? Igo 8 nu functioneaza pe nici un aparat cu procesor samsung.... Stau si ma intreb cun naiba s-a instalat atunci pe acel Mio P560...

Suma respectelor, Alydor
Sclaud
QUOTE(Obscuru @ 9 May 2008, 16:55)
S-a rezolvat cumva bug-ul cu diacriticele "îățșâ" pt. limba romana ?
*


Raspund tot eu: din cate vad pana acum - s-a cam rezolvat.
Alydor
si s-a rezolvat aseara tarziu si cu instalarea pe aparatele din gama Mio P3XX si P5XX... biggrin.gif

Suma respectelor, Alydor
george_slz
La mine pe mio p550 m da o eroare cand sunt in meniurile expert, dar nu se blocheaza. Insa ce ma seaca e problema diacriticelor. Daca vrei sa tastezi bucuresti , nu poti, pt "shaul"= 0 si nu poate sa converteasca shaul in s.

Are cineva o rezolvare?!
C@talin
cu patchu merge perfect pe p560 biggrin.gif
cvp
A reusit careva sa foloseasca bluetooth-ul cu iGO8?
Dupa ce m-am dat cu el un pic prin oras, totul e OK, dar parca simt ca m-am intors in timp din anumite puncte de vedere: alertele la camere (doar beep-uri), aspectul POI-urilor (fara GFX), accesibilitatea anumitor functii de pe ecranul de navigatie, afisarea anumitor date in timpul navigatiei (nu afiseaza viteza, altitudinea decit daca intrii in alt meniu), etc.
Astept sa-l mai testez la un drum lung, sa vad cum e...
C a t a l i n
Poate afișa doar 3 informații simultan. Apasă undeva pe ecran în zona informațiilor, și apoi alegi care 3 din ele le vrei disponibile, și în care din cele 3 casete...
cvp
Acum m-am prins pentru ce erau patratelele acelea mici in ecranul cu informatii.
Multam fain, Maersk!
ewamw6
Si pe cei 201Mhz al unui htc P3300 merge.
Am ambele versiuni pe o carte de 2 gb.
Wolverine
Merge si la mine.
Multumesc MAERSK si Alydor.
Acuma inca o intrbare, el momentan ruleaza dupa card, ma duc cu folder exploer si il execut de acolo dupa .exe. Faza e merge sa zic instalat sa-l rulez din meniul today?
Alydor
da biggrin.gif


Suma respectelor, Alydor
Wolverine
zi-mi si mie cum te rog.
multumesc.
ewamw6
chiar asa cum
Sclaud
<span class='edit'>12 May 2008, 15:11:</span>
QUOTE(Wolverine @ 12 May 2008, 07:16)
Merge si la mine.
Multumesc MAERSK si Alydor.
Acuma inca o intrbare, el momentan ruleaza dupa card, ma duc cu folder exploer si il execut de acolo dupa .exe. Faza e merge sa zic instalat sa-l rulez din meniul today?
*


Din cate imi aduc aminte ca am facut prima data: in folderul 2577 exista un autorun.exe - pe care cand l-am rulat prima data ... a facut un fel de instalare - printre care mi-a trantit si un shortcut in meniul today.

In alta ordine de idei:
In folderul DEM esista 2 fisiere (ma rog ... pot exista mai multe ... dar eu am doar Europa): esterneurope.dem - aproximativ 100Mb si westerneurope - aproximativ 122 Mb.
Pe langa acestea eu am mai gasit pe net un fisier Europe_TA.dem - aproximativ 217 Mb (pare a fi o suma a celorlalte doua)
Oare care o fi mai bun de folosit ? pentru ca - by the way - eu nu prea vad nici un relief, nici o cladire , nimic 3D ... pe noul IGO8
C a t a l i n
Îți face shortcut, dar îți rulează prin el alt exacutabil, ce nu are "patch".

Clădirile vin în fișier separat față de relief. Iar relieful e prezent în iGO 8, chiar și în Romania...
Alydor
pai mergi pe card si cauti fisierul igo8.exe la care ii faci un shortcut... si cu asta basta... biggrin.gif

cu fisierul ala europe_ta.dem acum experimentez si iti spun

Suma respectelor, Alydor

L.E. Am sters cele doua fisiere dem si am pus europe_ta.dem... Relieful 3d a disparut... se vad muntii si alte alea la privire din avion dar daca dai un zoom dispare... s-ar putea sa fie fisierul dem pentru miomap 3D

C@talin
eu am facut alceva ca sa folosesc shortcutu pus de el pe today screen biggrin.gif m-am dus frumos in memoria pda unde sia mai pus el primu .exe si l-am inlocuit cu .exe din patch si merge biggrin.gif .
Fratzica
la prima abatere fata de politica forumului legata de softuri piratate, se va inchide threadul si se vor imparti ban-uri.
Sclaud
QUOTE(Alydor @ 12 May 2008, 15:18)
cu fisierul ala europe_ta.dem acum experimentez si iti spun
Suma respectelor, Alydor

L.E. Am sters cele doua fisiere dem si am pus europe_ta.dem... Relieful 3d a disparut... se vad muntii si alte alea la privire din avion dar daca dai un zoom dispare... s-ar putea sa fie fisierul dem pentru miomap 3D

Ai mai experimentat ceva cu privire la fisierul respectiv ? sau mergi pe varianta celor 2 fisiere (EsternEurope si WesternEurope) ?
Alydor
am ramas pe varianta cu cele doua... nu se incurca si nu se bat cap in cap...


Suma respectelor, Alydor
zvonacfirst
Am reusit aseara sa pun igo 8 pe mio c720. Am pus harti, cladiri, teren pentru multe tari europene si vad ca merge, cel putin in simulare, nu am iesit in trafic inca. Ca meniu mi se pare mai saracut decat miomap, cu mai putine informatii oferite in mainscreen. Are si o optiune de siguranta pentru anularea accesarii comenzilor la peste 10Km/h care mi se pare inutila din moment ce trebuie sa intri in meniu ca sa obtii tot felul de informatii.
Nu am reusit sa fac sa apara bluetooth-ul pe ecran, adica apare dar nu este disponibila comanda. Il pot folosi doar in background cu comenzi de pe telefon, ca sa initiez apeluri din c720 trebuie sa ies din igo.
Pe ecran nu exista shortcut pentru MP3, un alt mare minus fata de miomap.
Are cineva o solutie pentru aceste probleme? Banuiesc ca se rezolva cu un data.zip sau e mai complicat?
doctorasul
Zvonacfirst,incearca sa te conectezi cu mobilul la el prin bluetooth si initieaza un apel,verifica daca dupa incheierea convorbirii nu se blocheaza(trebuie restartat).
zvonacfirst

pai asta am si spus, conexiunea bluetooth functioneaza in background, pot initia apeluri dar numai de pe telefon. Ca si carkit functioneaza ca si cu miomap, numai ca la miomap tineam telefonul in torpedou si foloseam c720 pentru toate functiile telefonului. Sau, ma rog, pentru aproape toate.
Ma mai deranjeaza lipsa controlului din mainscreen asupra MP3Playerului.
Si am mai descoperit o problema: daca atingi butonul foto in timpul navigatiei iese din igo si nici ca vrea sa mai intre, trebuie restartat.
Como
QUOTE(george_slz @ 10 May 2008, 14:07)
Insa ce ma seaca e problema diacriticelor. Daca vrei sa tastezi bucuresti , nu poti, pt "shaul"= 0 si nu poate sa converteasca shaul in s.

Are cineva o rezolvare?!
*



Pentru a rezolva problema trebuie sa inlocuiesti fisierele de fonturi din radacina (tahoma si tahomabd) cu unele care au diacritice. Tocmai mi-a dat cineva fisierele respective, zice ca ar fi luate din Windows.
adyvasile
Salutare !
Eu am un Mio A701 și, evident, iGO8, și se mișcă f. bine.
Am o întrebare: Cum se pot introduce (descărca) POI-uri în soft ? Spre ex. de la pdoiromania.ro.
Ei zic că se introduc pe SD în iGO/CONTENT/USERDATA/POI, dar eu nu am decât CONTENT/POI.
Voi ce știți ? wacko.gif
Alydor
le introduci in CONTENT/POI

Suma respectelor, Alydor
zor_zonel
Alidor, multumita tie am pus pe un C720 o clona de Igo 8. De fapt este Igo 8 dar ai facut tu niste smecherii pe acolo si de fapt PNA-ul meu crede ca are MioMap.
Mie, cinstit sa fiu, mi se pare ok, este un pas inainte fata de 2D, este ca si la saltul pe care l-au facut jocurile cu grafica 3D. Cine nu recunoaste acum avantajele, in viitor nu va avea de ales.
Ce vreau sa te intreb: ai reusit sa faci ceva modificari in skin? M-ar interesa doua modificari: sa pot comanda telefonul (bluetooth-ul) din ecranul principal, si sa pot comanda MP3-Playerul.
Si ar mai fi una, dar cred ca este din SYS.TXT: daca apas din greseala butonul foto iese din navigatie si nu se face bine decat cu restart. Stiu ca la Mio 520 ai avut aceeasi problema si ai rezolvat-o. Urmaresc de mai mult timp forumurile dar pana acum nu m-am bagat in vorba.
Atasez skinul pe care il folosesc acum.
Alydor
din pacate inca nu am reusit sa fac chestia cu bluetooth-ul si nici cea cu Mp3 player-u (extrem de ocupat cu campaniile electorale si sexiunea)
Sper ca in viitor vor aparea skinuri pentru el care sa poata sa comande diferitele programe.... Riks lucreaza la asa ceva, eu personal doar am adus ceva modificari de imagine pentru skinurile vechi de miomap 3.3.


Suma respectelor, Alydor
GabyT
A ajuns cineva sa descopere o modalitate simpla (a se citi - fara modificari de windows) prin care igo8 sa acceseze hartile si fisierele .dem direct de pe card ? nedumerire.gif
uwu
salut
pe un mio c 250 merge igo 8 ?
merci
Alydor
la 32 de ram cam cum crezi ca se misca?


Suma respectelor, Alydor
balflo32
\Am pus si eu igo8 pe un navman icn530 si apoi un miomapv3.2, de fapt sint amandoua pe sd.|Acum am si eu o intrebare: cum pot sa fac , ca in igo8, ecranul sa aiba aceeasi stralucire ca in miomap?
ga!nusha
te duci la optiuni la igo si selectezi intensitatea de lumina... zic si eu... :|
Alydor
un skin riks cu toate iconurile http://fisierulmeu.ro/16F04U40FJRD/DATA-zip.html


Suma respectelor, Alydor
Alydor
pt. cei care au aparate cu rezolutia de 480x272 si folosesc igo8
http://www.riks.iamze.info

Suma respectelor, Alydor
pystha
am gasit pe net fisierele de avertizare vocala pentru speedcams pt Igo8 in lb. romana.
am vazut pe undeva ca erau la cautare (sau poate pentru miomap? blush.gif ), in orice caz le pun aici poate are cineva nevoie.
oooo, era sa uit, nu au zis unde si cum se instaleaza dar o sa mai sap putin cand am timp
cvp
In folderul iGO8 creezi un folder "audio" si in el pui continutul fisierului RO_F_audio, dezarhivat, desigur.
Sau, continutul fisierului il pui in folderul "audio" din skin-ul pe care-l folosesti.
pystha
Am facut cum ai zis si numai beep-uri am in continuare unsure.gif
M-am uitat in setari si nu am o optiune unde pot alege o limba pentru avertizare. Apar numai optiunile de off,cand depasesc viteza si intotdeauna.
Trebuie sa folosesc alt skin decat cel implicit, sau trebuie umblat prin config?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.